https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilie-a-kolumbie-chteji-na-summitu-v-glasgow-jednat-o-amazonii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazílie a Kolumbie chtějí na summitu v Glasgow jednat o Amazonii

20.10.2021 11:21 | BRASÍLIA (ČTK)
Brazílie a Kolumbie chtějí na klimatickém summitu OSN v Glasgow jednat o ochraně amazonského pralesa. Obě země ale žádají respekt ke své svrchovanosti, uvedli brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho kolumbijský protějšek Iván Duque. Bolsonaro je za svůj přístup k Amazonii dlouhodobě kritizován, uvedla agentura AFP.
 

"Amazonie je pro nás velice cenná a ochráníme ji v rámci naší svrchovanosti," uvedl kolumbijský prezident Duque. Podle Bolsonara budou obě země v této otázce na klimatickém summitu, který se uskuteční ve Skotsku od konce října do 12. listopadu, postupovat jednotně.

Na území Brazílie leží zhruba 60 procent amazonského pralesa, v Kolumbii šest procent.

V přístupu k pralesu se obě země zatím liší. Podle agentury EFE odborníci oceňují snahu kolumbijské vlády potírat nelegální těžbu, zatímco brazilský prezident Bolsonaro je kritizován, že jeho vláda proti nelegálnímu mýcení nepostupuje dostatečně rázně.

Bolsonaro čelí dlouhodobě kritice za to, že mluvil o rozšíření ekonomických aktivit v přírodních rezervacích a větším využitím ekonomických zdrojů Amazonie. V dubnu však slíbil, že nelegální mýcení pralesa se podaří ukončit do roku 2030 a že Brazílie dosáhne uhlíkové neutrality do roku 2050.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist