https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilie-od-poloviny-80.let-prisla-o-pul-milionu-kilometru-ctverecnich-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazílie od poloviny 80. let přišla o půl milionu kilometrů čtverečních lesů

30.8.2021 13:47 | BRASÍLIA (ČTK)
Podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) tlak na brazilské lesy v posledních letech roste. Týká se to například amazonského pralesa, kde třetím rokem za sebou zmizelo přes 10 000 kilometrů čtverečních plochy ročně.
Podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) tlak na brazilské lesy v posledních letech roste. Týká se to například amazonského pralesa, kde třetím rokem za sebou zmizelo přes 10 000 kilometrů čtverečních plochy ročně.
Foto | Felipe Werneck/Ibama / Flickr
Brazílie od poloviny 80. let do roku 2020 přišla o zhruba půl milionu kilometrů čtverečních lesů, což je přibližně rozloha Francie. Uvedla to ekologická platforma MapBiomas, která vede na toto téma výzkum. Za tento stav podle ní mohou hlavně požáry a lidské aktivity. Podíl lesů na celkové rozloze Brazílie, na jejímž území se nachází vzácný amazonský prales, tak klesl pod 50 procent.
 

Lesy v roce 2020 tvořily 46,5 procenta celkové rozlohy Brazílie, která činí 8,5 milionu kilometrů čtverečních. Za posledních 35 let se tak lesní plocha zmenšila o zhruba 12 procent. O dalších 15 procent klesla rozloha savany. Celkově tak lesy a další přírodní porosty pokrývaly v loňském roce přibližně 60 procent rozlohy páté největší země světa.

Podle badatelů mohou za pokles hlavně požáry a lidské aktivity, především chov dobytka.

Brazílie se v posledních desetiletích stala jednou z potravinářských velmocí, a to hlavně ve výrobě masa a obilnin, uvedla agentura Efe. Podle badatelů to výstižně ukazuje vývoj plochy určené na pastvu. Ta se od poloviny 80. let zvýšila o bezmála 40 procent na 1,5 milionu kilometrů čtverečních. Rozloha polí se prakticky ztrojnásobila na 557.200 kilometrů čtverečních.

MapBiomas vede dlouhodobý výzkum o využití půdy v Brazílii, a to na základě srovnání satelitních snímků či jiných záznamů. Dříve informovala o tom, že rozloha sladkovodních ploch v Brazílii se od poloviny 80. let snížila o šestinu.

Podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) tlak na brazilské lesy v posledních letech roste. Týká se to například amazonského pralesa, kde třetím rokem za sebou zmizelo přes 10 000 kilometrů čtverečních plochy ročně.

Ekologové dávají do souvislosti zvýšené mýcení pralesa s nástupem k moci prezidenta Jaira Bolsonara, který se opakovaně vyjadřoval pro větší využití ekonomických zdrojů Amazonie.

Využití půdy v Brazílii se týkají i aktuální spory o rezervace, kde žije původní obyvatelstvo. V těchto oblastech jsou totiž intenzivní ekonomické aktivity většinou omezené. Proti snahám zmenšit rozlohu rezervací tento týden v hlavním městě Brasílii demonstrovaly tisíce příslušníků kmenů původního obyvatelstva. Prezident Bolsonaro naopak uvedl, že pokud by parlament či soud, který se otázkou rovněž zabývá, umožnily rozšíření rezervací, tak by to potravinářský průmysl "vyhnalo ze země".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.8.2021 14:30
Brazílie s lesy hospodaří asi stejně "dobře" jako my tady. Vyvezeme, hlavně když to dost vynese. Vůbec bych se nedivil, kdyby ty lesy končili v bioplynkách " západu" který v podstatě nemá žádné zásadní lesy nebo kolik jste lesů viděli v Dánsku, Holandsku, Belgii, velké části Francie a Německa?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.8.2021 17:25 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Chybí to - B. Kam to dřevo jde a na co.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.8.2021 14:46
A to je jen jedna země během pár desetiletí... Jestliže na planetě člověk zničil miliony qv. kilometrů lesů a savan, může se někdo divit tomu oteplování? Svou devastační činností lidstvo tyto klimatické změny vyvolalo, sodovkáč je jen zástupný (marginální) problém, v podstatě falešná stopa. A mohu se jen trpce usmívat nad slovy kabinetního ekonoma "Jak může člověk ovlivnit klima?"... Jak je možné, že to někdo takový není schopen pochopit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 20:17 Reaguje na Karel Zvářal
Člověk nezničil žádné "miliony qv. kilometrů lesů a savan", protože je většinou přeměnil na pole, což je rozdíl pro planetu skutečně marginální. Navíc hodně ploch zavlažuje, takže bych tam nějaký podstatný rozdíl neviděl, zpevněných ploch je minimum.
Ale produkce 50 mld. tun sodovkáče za rok je úplně jiný kafe, koncentarce 412 ppm tu nebyla přes deset miliónů let......
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

30.8.2021 23:11 Reaguje na Pavel Hanzl
S tou marginalitou bych se neukvapoval. A "proměnu v pole" si myslím taky zrovna v případě Brazílie trochu idealizujete. U nás jsou velmi odlišné půdní podmínky, takže převedení lesa na pole je vlastně těžší, než opačný proces. V deštném lese, pokud se to dělá na takových rozlohách, to je dost možná nevratné.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

30.8.2021 23:16 Reaguje na Petr Dvořák
tzn. on ani únik CO2 z těch vyplundrovaných deštných lesů není marginální, ani následujíci eroze a degradace půdy není marginální.. a jestli se tam dá dlouhodobě hospodařit bez umělého hnojení bych si skoro dovolil zapochybovat
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 11:20 Reaguje na Petr Dvořák
Pan Zvářal nepsal o Amazonii, tam to fatální problém skutečně je. Ale Evropa se změnila už dávno a bez těchto externalit.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.8.2021 06:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Nikdy v historii nebyla tak rozsáhlá deforestace jako dnes. Jestliže produkce sodovkáče je v porovnání s přírodním pouhá 4%, tak to odlesnění odhaduji cca ŘÁDOVĚ vyšší (v porovnání s "původním stavem"). A když kouknete na ten článek, máte tam rozsah od 19 do téměř 50-ti... a to je to, oč tu běží: antropogenní makrovlnky.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-prozradi-termokamera-ze-lesni-porosty-si-nicime-sami
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 11:22 Reaguje na Karel Zvářal
Pan Pokorný tvrdí, že na Zemi je lesů a vůbec zeleně více, než v minulosti. Tak nevím.
Odpovědět
ig

30.8.2021 15:24
Brazílie od poloviny 80. let získala půl milionu kilometrů čtverečních zemědělské půdy
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.8.2021 16:24 Reaguje na
Aha, Igošek pozitivní:-) Tak se přidám s další "dobrou zprávou", že od r. 1950 do dneška získala planeta Země třikrát více strávníků...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.8.2021 17:12 Reaguje na Karel Zvářal
A jak jim chutná...
Odpovědět
Sl

Slovan

30.8.2021 22:24
Nejvyšší soud nesmí dovolit, aby indiánům Bolsonaro a jeho banda korupčníků vzali jejich území! Už kvůli tomu, že na něj i na další nezávislé instituce neustále útočí. Navíc jsou ta území díky indiánům chráněna na minimálně stejné úrovni jako národní parky! Znamenalo by to další ránu pro brazilskou část Amazonského pralesa... představa, že by tam měl být ten ma**r i další funkční období je skutečně strašidelná. Doufejme, že dalším prezidentem bude Lula. Ne proto, že by byl ideální, ale proto, že příroda v Brazílii si další 4 roky Bolsonara jednoduše nemůže dovolit!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.8.2021 06:15
Už jsem to psal jednou, pokud by si EU z Brazílie neudělala supermarket ,kde nakupuje potraviny a další suroviny velmi levně, nikdy by nevznikl takový tlak na deforestaci amazonských pralesů.

Tady ale Gréta s Uršulou řvát nebudou, protože na to nemají čas, honí sodovkáč.
Odpovědět
Sl

Slovan

31.8.2021 07:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
3/4 sóji se do EU dováží z USA a do EU míří pouze 7% brazilského hovězího. Většina jejich produkce míří, ať se to Vám líbí nebo ne, do Číny. Takže pokud někoho chcete obviňovat, pak ji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 11:24 Reaguje na Slovan
Přesně tak, nekupovat ty produkty EU, tak to farmáři prodají do USA nebo Číny, tohle sebemrskatví je zcela falešné.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

31.8.2021 08:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak kupříkladu devastaci pralesa nelegální těžbou zlata má plně v režii kalifornská firma dodávající zlaté rezervy FEDu. Zkuste si dohledat jak to po takové těžbě vypadá, to i deforestace za účelem získání orné půdy je selanka
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 11:25 Reaguje na Jakub Graňák
A to jste se nedíval do Ruska, to je supersíla....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist