https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-konci-s-produkci-elektriny-z-uhli-jako-prvni-ze-skupiny-g7
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie končí s produkcí elektřiny z uhlí. Jako první ze skupiny G7

30.9.2024 18:39 | RATCLIFFE-ON-SOAR (ČTK)
Ratcliffe-on-Soar, poslední uzavřená uhelná elektrárna ve velké Británii.
Ratcliffe-on-Soar, poslední uzavřená uhelná elektrárna ve velké Británii.
Foto | Tom / Flickr
Dnes ukončí provoz poslední uhelná elektrárna v Británii, která leží v Ratcliffe-on-Soar u Nottinghamu. Země považovaná za kolébku výroby elektřiny z uhlí tak bude první ze skupiny ekonomicky vyspělých států G7, která s touto produkcí po 142 letech skončí. Informuje o tom server britského deníku The Guardian.
 
Elektrárna v Ratcliffe-on-Soar vyráběla elektřinu z uhlí 57 let. Historie výroby elektřiny z uhlí se v Británii a na světě začala psát v roce 1882, kdy zahájila provoz první uhelná elektrárna Holborn Viaduct.

Britské uhelné elektrárny od té doby spálily celkem 4,6 miliardy tun uhlí a vypustily 10,4 miliardy tun oxidu uhličitého (CO2). To je podle klimatického portálu Carbon Brief více, než kdy většina zemí vyprodukovala ze všech zdrojů dohromady.

Ekologičtí aktivisté odstavení elektrárny vítají jako významný úspěch vlády při snižování emisí uhlíku. Británii podle nich zajistí vedoucí postavení v oblasti ochrany klimatu.

Uhlíři mohou být hrdí na to, že více než 140 let poháněli zemi, řekl státní tajemník pro energetiku Michael Shanks z Labouristické strany, která od začátku července zemi řídí. "Éra uhlí sice končí, ale nová éra dobrých pracovních míst v energetice pro naši zemi právě začíná," dodal s odkazem na větrnou energii a nové technologie, jako je zachycování a ukládání uhlíku.

Před 100 lety se téměř veškerá elektřina v Británii vyráběla spalováním uhlí. Dnes uhlí nehraje už téměř žádnou roli, v roce 2023 tvořil jeho podíl na energetickém mixu 1,3 procenta.

Británie byla první zemí, která stanovila datum ukončení provozu uhelných elektráren na rok 2025. Zaváděla stále přísnější ekologické předpisy s cílem zkrátit dobu provozu uhelných elektráren. Výrazně dřívější konec ve využívání uhlí v Británii než například v Německu, kde se o něm hodně mluví, je možné mimo jiné proto, že Londýn se při výrobě energie na rozdíl od Berlína stále spoléhá na jaderné elektrárny. V Německu je nyní možný konec výroby elektřiny z uhlí stanoven na rok 2028, ale zvažuje se prodloužení termínu na rok 2030.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.9.2024 21:56
Žabaři. Vypustit do atmosféry za 140 let celkem 10.4 miliard tun CO2, to zvládne čína levou zadní za necelý rok. Dnes jsou světové roční emise asi 55 mld. tun celkově.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

1.10.2024 06:41
A co zemní plyn, těžený v Severním moři, a plyn z frakování břidlic? Ten se v hrdém Albionu v energetice nepoužívá a jen se po vytěžení potrubím prodává do Evropy? Anebo, plyn nahradil to uhlí, dlouho dokonce dovážené z kolonií, které Británii pohánělo přes sto let?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2024 08:42 Reaguje na Tonda Selektoda
Samozřejmě jedou nejvíc na vítr, jádro a plyn.
Odpovědět
JZ

Jiří Zima

1.10.2024 09:10
A místo uhlí pálí v elektrárně dřevo, které se dováží přes Atlantik z Kanady, kde to likviduje původní lesy. A to se vyplatí. Ekologie zelených šílenců v praxi.
https://www.bbc.com/news/science-environment-68381160
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2024 09:25

Spojené království dováží rekordní množství energie z Evropy, přičemž země každý měsíc utratí za elektřinu ze zahraničí více než 250 milionů liber.
Dovoz představoval více než dvojnásobek objemu elektřiny vyrobené solárními panely v zemi a dokonce vůbec poprvé téměř předběhl plyn.
Celkově Británie v minulém čtvrtletí dovezla 12,2 TWh, což je více než jaderná produkce země (10,7 TWh) a téměř se blíží celkové výrobě z fosilních paliv (13,6 TWh).

Kdo byl tím štědrým kupcem,který Britům maže med kolem huby ? Veřejnost o tom neví, ale je to Norsko.
Díky projektu North Sea Link byl natažen 720 km dlouhý kabel mezi GB a Norskem. Skandinávský stát má více než 1 200 vodních nádrží a více než dvojnásobný počet přečerpávacích vodních elektráren než Spojené království. Tato enormní vodní skladovací kapacita se stále více využívá k vyrovnání poklesu dodávek z přerušovaných zdrojů elektřiny, větrných a solárních farem.
Dalším kabelem je Viking Link , 760km nejdelší podmořský napájecí kabel na světě, který se táhne přes Severní moře a spojuje Lincolnshire s jižním Jutskem v Dánsku. Ten stál cca 50 mld Kč .
Kromě toho jsou další energetické kabely mezi GB a Francií, Holandskem a Belgií.
Všechny náklady na propojení GB a EU pochopitelně platí a zaplatí odběratelé elektřiny ve svých fakturách za elektřinu , tzv. regulované služby . V ČR již cca 40% celkových nákladů.

Co k tomu dodat ? Elektřina v EU a GB je 3-5x dražší než jinde a podle toho také jejich ekonomika kvete, viz Draghiho zpráva o příčinách neutěšené kondice EU.
"Babičko, to jsme to dopracovali !"



Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2024 08:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste prostě kouzelný. Vy tu pisujete špičkové energetické stavby využívající čistou a levnou elektřinu z Norska, mohutnou akumulaci přetoků OZE a nakonec napíšete, že je to tragédie a cha cha "kam jsme to dopracovali"!
Samozřejmě to zaplatí spotřebitel (jako všechno všude).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2024 09:05
V Británii mají jednu z nejvyšších cen elektřiny především proto, že mohutně investují do OZE a přenosové sítě, mají špatné podmínky pro fve, ale dobré pro VE.
Každá investice má svoji návratnost, takže se dá čekat, že časem půjde cena dolů a možná i výrazně.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist