https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnensti-radni-schvalili-vznik-retencni-nadrze-i-zelene-strechy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnští radní schválili vznik retenční nádrže i zelené střechy

17.1.2021 01:59 | BRNO (ČTK)
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V parku Trnkova v brněnské Líšni vznikne podzemní nádrž na zachytávání dešťové vody, která následně poslouží jako zdroj zálivky pro přilehlé okolí. Instalaci retenční nádrže, jež je součástí úpravy parku a navazuje na celkovou regeneraci lokality, schválili radní města. Podpořili také vybudování zelené střechy v Medlánkách za 2,5 milionu korun, informoval náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
 

Předpokládané náklady na retenční nádrž činí 1,1 milionu. "Dotaci odhadujeme na 937.514 korun, což je 85 procent z celkových nákladů. Na dofinancování se bude polovinou podílet městská část Líšeň, zbylou polovinu doplatí město Brno. Náklady na projekt nebo struktura financování se nicméně ještě mohou změnit. Objem nádrže bude 20 metrů krychlových," uvedl Hladík.

Součástí projektu jsou vnitřní úpravy technické místnosti přilehlé školy, kde budou ovládací prvky k závlahovému systému, terénní úpravy či výkopové práce.

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je efektivní hospodaření s dešťovou vodou nejen ekologické, ale také ekonomické. "Díky retenční nádrži ušetří samospráva na zálivce parku zejména v obdobích sucha. Městská část plánuje projekt realizovat i v případě, že dotaci neobdrží, z čehož mám velkou radost," dodala Vaňková.

Radní také souhlasili se vznikem zelené střechy na budově v Jabloňové ulici v Medlánkách, která slouží jako dílna i sklad. "Tento projekt je dalším krokem v naší vizi spořivého a k přírodě přátelského města. Celkové výdaje předpokládáme ve výší 2,5 milionu korun, dotaci odhadujeme na 2,1 milionu korun. Výsledkem bude mimo dalších benefitů také úspora peněz, v tomto konkrétním případě veřejných zdrojů," řekl Hladík.

Zelené střechy ochlazují vnitřní prostor a v jisté míře i své okolí, zamezují úniku tepla z budovy, snižují množství poletavého prachu a rovněž zadržují srážky, které by jinak bez užitku odtékaly do kanalizace. Střecha má vzniknout do letošního podzimu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

17.1.2021 19:41
Tolik lží na tak krátkém textu je pozoruhodné. Ale jaká je motivace? No přece taková, že se dá pořídit za 200 tisíc nádrž v hodnotě 1,1 mil. a za 400 tisíc střecha v hodnotě 2,5 mil. Čert vem dotační politiku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 07:13 Reaguje na Vladimír Hošek
Je logické, že obecní úřady mají jiné cenové relace. Sám jsem byl před pár lety překvapen, když jedna radní z Ostravy v televizní reportáži tvrdila, že vyssazení jednoho stromku stojí sedm tisíc korun. Ten stromek se dá pořídit v hobbymarketu zhruba za dva litry, takže jáma, do které se nasadí, stojí pět tisícovek. Tehdy jsem zauvažoval, že bych šel pro obec dělat kopáče -)))) A to nemluvím o tom, že určitě obecní úřad koupí ten strom s množstevní slevou.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

18.1.2021 09:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já, píšu o něčem jiném. Ale jinak máte pravdu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist