https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-chce-snizit-emise-oxidu-uhliciteho-vznikl-na-to-plan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno chce snížit emise oxidu uhličitého, vznikl na to plán

27.9.2019 00:07 | BRNO (ČTK)
Brno od roku 2000 do současnosti snížilo na území města emise oxidu uhličitého o osm procent a do roku 2030 je chce snížit o dalších 32 procent. / Ilustrační foto
Brno od roku 2000 do současnosti snížilo na území města emise oxidu uhličitého o osm procent a do roku 2030 je chce snížit o dalších 32 procent. / Ilustrační foto
Foto | ZV / / Ekolist.cz
Brno od roku 2000 do současnosti snížilo na území města emise oxidu uhličitého o osm procent a do roku 2030 je chce snížit o dalších 32 procent. Novinářům to ve středu řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj toho lze docílit například rozvojem lokálních obnovitelných zdrojů elektřiny nebo náhradou dopravních prostředků se spalovacími motory za vozidla na elektřinu.
 

Radní Brna dnes schválili akční plán udržitelné energetiky a klimatu. Brno podrobně sleduje emise oxidu uhličitého od roku 2000. Od té doby klesly o osm procent, v roce 2017 se město zavázalo k tomu, že do roku 2030 klesnou oproti roku 2000 o 40 procent, je tedy potřeba snížit emise o dalších 32 procent. "Lze toho dosáhnout rozvojem lokálních obnovitelných zdrojů elektřiny nebo náhradou současných dopravních prostředků ve městě za vozidla fungující na elektřinu, plyn nebo bioplyn," uvedl Hladík.

Podle něj musí jít město příkladem. "Musíme přijímat opatření především na vlastních objektech, zařízeních, vozovém parku a podobně a zároveň se snažit zapojit i sektor obytný a terciární. Aktivně spolupracujeme s brněnskými firmami, s nimiž hodláme uzavřít i memorandum. Občany pak motivujeme několika tipy ekodotací," řekl Hladík.

Podle něj je potřeba připomenout, že vedle plánu udržitelné energetiky a klimatu město pracuje na snižování spotřeby pitné vody. "Intenzivně spolupracujeme s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi při zavádění smart vodoměrů, které mimo jiné dokážou ihned odhalit havárie a tím zamezit neplánovanému a zbytečnému úniku pitné vody," řekl Hladík. Do konce roku se nainstaluje 6000 těchto vodoměrů, takže tím budou pokrytá místa představující 80 procent celkové spotřeby vody ve městě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lenka Horáková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.9.2019 06:08
Ohledně té vody by bohatě stačilo, kdyby Brno obnovilo to, co v něm bylo před válkou: Voda z přehrady (dnes by se brala z Víru) šla do koupelen, na WC a na dvorky, voda z Březové šla do kuchyní. Za Němců a později za komunistů byly tahle dva vodovody spojeny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist