https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brusel-nevi-o-zemich-ci-firmach-ktere-by-za-rusky-plyn-platily-v-rublech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brusel neví o zemích či firmách, které by za ruský plyn platily v rublech Aktualizováno

3.5.2022 01:29 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise neví o státech EU či firmách z těchto zemí, které by za ruský plyn v souladu s požadavkem Moskvy platily v rublech. Pokud by na schéma navrhované prezidentem Vladimirem Putinem přistoupily, poruší unijní sankce. Po jednání ministrů energetiky zemí unie to novinářům řekla eurokomisařka Kadri Simsonová, podle níž hodlá sedmadvacítka dále za plyn platit v eurech či dolarech podle dosavadních smluv. Řada ministrů po mimořádné bruselské schůzce potvrzovala dosavadní postoje svých zemí, které platbu v ruské měně vylučují, chtěli však po komisi podrobné vysvětlení k sankcím.

 

Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová prohlásila, že její země má i po odpojení od ruského plynu dostatečné zásoby a vyzvala k bojkotu ruského požadavku. Naproti tomu italský ministr pro ekologickou tranzici Roberto Cingolani volal po dočasném umožnění plateb v rublech.

Ministři se včera mimořádně sešli zejména kvůli ruskému kroku z minulého týdne, kdy plynárenská společnost Gazprom přestala dodávat klíčový energetický zdroj do Polska a Bulharska, jehož firmy odmítly platit v rublech. Podle informací některých médií poté několik firem ve snaze udržet si dodávky ruského plynu přislíbilo otevřít účty u ruské banky či zvážit možnost platby v rublech. To by však podle komise bylo porušení protiruských sankcí, které EU přijala v reakci na ruskou agresi na Ukrajině.

"Komise nemá informace o žádných zemích či soukromé společnosti, které by tak chtěly učinit," řekla na adresu rublových plateb komisařka pro energetiku Simsonová.

Ministři od ní chtěli slyšet podrobnější vysvětlení, při jakém postupu firmy poruší sankce a co je ještě v souladu s pravidly. Činitelé komise minulý týden prohlašovali, že pokud firma zaplatí v eurech či dolarech a tím bude transakce ukončena, bude postup v pořádku. Pokud však bude platba hotova až po převodu peněz na druhý účet v rublech, proviní se proti sankcím.

Simsonová upřesnila, že pokud bude převod v rukou ruských orgánů a platba bude dokončena připsáním rublů na účet Gazprombank, půjde o porušení sankcí. Komise by detailnější rozbor k platbám a sankcím měla státům poskytnout během několika dnů.

Zástupci řady vlád dávali najevo, že jejich země nechtějí na dosavadním systému nic měnit a nepřistoupí na platby v rublech.

"Jsme zcela bezpečně zásobováni a vyzýváme další země, aby nepodporovaly Putinův dekret a požadavek platit v rublech," řekla polská ministryně. Podobně se vyjadřovali i její kolegové z ostatních zemí EU. Jediným státem, který dosud dával najevo ochotu platit v ruské měně, bylo Maďarsko.

Možnost připojit se k rublovým platbám však po jednání nevyloučil ani slovenský ministr hospodářství Richard Sulík. "My uděláme všechno pro to, abychom odpojení nebyli," prohlásil s odkazem na osud Polska a Bulharska. Slovensko podle něj bude do Moskvy platbu za dubnové dodávky plynu posílat až 20. května a do té doby chce počkat na vývoj situace u ostatních zemí a podrobný návod od komise.

Italský ministr Cingolani bruselskému webu Politico řekl, že by se mělo na "několik málo měsíců" povolit evropským energetickým firmám platit za dodávky z Ruska rubly. Energetické firmy se podle něj nachází ve svízelné situaci, protože hrozí, že by platbou v rublech porušily sankce, a současně jim hrozí přerušení dodávek v případě, že ruskému požadavku nevyhoví. Minulý týden italská energetická společnost ENI, ve které má podíl vláda, uvedla, že požadavek platit v rublech zkoumá, účet v ruské měně si ale zatím nezřídila. Itálie se snaží snížit svou energetickou závislost na ruském plynu zvýšením dodávek například z afrických zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Eliáš

3.5.2022 09:22
Že by ruský šváb lhal? To se mi nechce věřit - vdyt magoři, kteří válku nazývají zvláštní operací a světu vyhrožují jadernými zbraněmi, by nikdy nelhali.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.5.2022 09:46 Reaguje na Petr Eliáš
Máte to nějaké pomýlené.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.5.2022 09:50 Reaguje na pavel peregrin
Tak určitě soudruhu.
Odpovědět
va

vaber

3.5.2022 18:35 Reaguje na Petr Eliáš
my nazýváme válku ,mírovou misí ,když jdou válčit naši hrdinové,
a kdo hodil atomovky na civilní města, je taky dobře známo
angažovaní Jasánkove jsou v i v dnešní době ,že jo Péťo soudruhu
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.5.2022 09:02 Reaguje na vaber
Páni, něco novějšího tam nemáš bote? :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.5.2022 11:31 Reaguje na Petr Eliáš
Oni by lhali klidně, ale tady jde spíš o výklad některých pojmů, a takový výklad může být někdy velmi kreativní.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2022 11:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Ruská kreativita je leckdy hodně za hranou. Takže kupříkladu podle ruských sdělení bylo na Ukrajině sestřeleno dvakrát více ukrajinských letadel, než jich Ukrajina vlastnila před začátkem konfliktu
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.5.2022 14:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No, podle ukrajinců by zase v tom pohrobku RA zbyl dnes už Šogu pomalu sám. Je válka, do té lež ... pardon, dezinformace a matení nepřítele:-) ... prostě patří.

To je ještě horší jak při balení protějšku:-))).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.5.2022 10:22
EK připomíná chytrou horákyni, ani nahá, ani oblečená ,nepřichází pěšky ani na voze. Vždy něco utrousí tak, aby to bylo možno vykládat různými způsoby a následně si vybere ten , který má blíž k realitě. Nutno ovšem podotknout, když už je po všem.
Jména Ursula von der Leyen i Frans Timmermans budou v budoucích učebnicích politologie a historie uváděna v kontextu s tím, jak se to dělat určitě nemělo. Tyhle kopyta nám byl čert dlužen.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2022 10:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mi ne, protože ta chytrá horákyně byla chytrá. A když už jste zmínil tu Lejnovou, tak si zkuste něco zjistit, kam dovedla jako německá ministryně obrany německý Bundeswehr a bude Vám vše jasné.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2022 10:26
Brusel neví, nebo nechce vědět?
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.5.2022 18:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Brusel se nezeptala.
Odpovědět
DV

Daniela V.

3.5.2022 12:01
Brusel neví, ale děje se to .....to jsou jen řeči, realita je jiná. Už jsem tady psala, že ta se dá vytvořit a záleží na každém z nás, jakou chce žít. I ukrajinská kreativita umí. viz článek na Seznam. cz. Jakýsi hrdinský letec sestřelil spoustu ruských letounů ....Bylo tam jméno, byl prezidentem vyznamenán. A nyní prý fikce, jeho hrdinské činy na nebi byla fikce, vytvořená médii. Takže co dál ......
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.5.2022 08:36
Neví a nebo nechtějí připustit, že tomu tak je?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist