Budoucí členové EU chtějí podporu životu na venkově
Jasná většina (67 %) podporuje směr, kterým se vydává Společná zemědělská politika (Common Agricultural Policy - CAP), tedy nižší dotace zemědělským produktům a více financí do rozvoje a ochrany venkovského hospodaření, zároveň s přímou podporou farmářů. Průzkum také ukazuje, že většina občanů předpokládá, že CAP bude příznivě nakloněna farmářům, spotřebitelům, potravinářskému průmyslu i životnímu prostředí na venkově.
Srovnání s obdobným průzkumem provedeným v Evropské Unii minulý rok odhalilo, že občané současných i budoucích členských zemí vyjadřují podobně širokou podporu většině cílů CAP.
Komisař pro zemědělství, rozvoj venkova a rybolov Franz Fischler výzkum veřejného mínění komentoval takto: „Jak dokazuje průzkum, nezávadné potraviny jsou jasnou prioritou všech evropských občanů. Stejně tak se shodují na nutnosti ochrany životního prostředí a podpoře venkovské ekonomiky. Těmito návrhy se podrobně zabývá návrh reformy CAP, který Komise vytvořila v letošním lednu.“
Výzkum byl proveden na reprezentativním vzorku populace 13 zemí – deseti, které přistoupí k EU v roce 2004 (ČR, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko, Slovinsko) a kandidáty, s nimiž se jednání dosud vedou (Bulharsko, Rumunsko, Turecko).
Občané členských zemí jsou o něco více nakloněni ekologickému zemědělství a respektu k životnímu prostředí, naopak nepodporují tolik nutnost stabilního příjmu zemědělců a nutnost bránit jejich zájmy v obchodu s velkoobchody a distributory. O něco méně by také chránili evropské zemědělské produkty, i když stále je pro ochranu 73 procent dotázaných (78 % v budoucích členských zemích).
Průzkum také ukázal některé existující obavy, zejména v České republice a Slovinsku, že zavedení evropské zemědělské politiky bude pro zemědělce spíše nevýhodné. Podle Komise je zřetelné, že je nutné více tamější veřejnost informovat o konceptu a cílech CAP, protože současná znalost je velmi nízká. Nejlépe informováni byli podle výzkumu Poláci (37 %) a Slovinci (31 %).
Celou zprávu o výzkumu naleznete na stránce http://europa.eu.int/comm/agriculture/survey/cc/index_en.htm.
reklama