https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/casopis-ziva-ocenil-nejlepsi-autory-roku-2022
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Časopis Živa ocenil nejlepší autory roku 2022

27.5.2023 01:49 (ČTK)
Redakce ocenila také Jana Ptáčka za článek Patagonie – Andy ošlehané větrem. Ilustrační foto
Redakce ocenila také Jana Ptáčka za článek Patagonie – Andy ošlehané větrem. Ilustrační foto
Populárně-vědecký časopis Živa tento týden ocenil své autory za popularizaci biologických věd v několika kategoriích. ČTK o tom informovala Akademie věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, si odnesli Daniel Vondrák a Anna Tichá z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Časopis Živa oceňuje autory článků od roku 1998.
 

Redakční rada a redakce Živy ocenily článek Vondráka a Tiché o historii Komořanského jezera. Autoři v článku popsali zánik jezera, které se nacházelo v Mostecké pánvi a mělo rozlohu kolem 25 kilometrů čtverečních. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.

Zvláštní ocenění za popularizaci letos získali tři vědci, Lukáš Lajbl z Geologického ústavu Akademie věd a Martin Černý a Adam Petrusek z PřF UK. Lajbl se zabývá studiem prvohorních členovců, mimo jiné trilobitů. Porotu zaujal třídílným seriálem Unikátní okna do prvohor o zkamenělinách, který poskytuje přímé doklady o životě v dávných geologických dobách. Černý s Petruskem publikovali sérii výukových textů o vodním prostředí a jeho zákonitostech, podíleli se také na přípravě tematického čísla Živy věnovaného vodě.

Cenu Vojena Ložka, která se uděluje autorům do 25 let, získala Helena Rothová z PřF UK za článek Tajný život v podzemí aneb Adaptace terestrických členovců k životu v jeskyních. V kategorii od 26 do 30 let ocenila redakce Jana Ptáčka, zástupce ředitele botanické zahrady v Teplicích, a to za článek Patagonie – Andy ošlehané větrem.

Otakar Brázda získal Cenu Antonína Friče pro osobnost, která významně přispěla k rozvoji časopisu Živa. Brázda je bývalým předsedou České stomatologické společnosti, ve svých článcích se věnuje zakladateli časopisu Janu Evangelistovi Purkyně a také dalším osobnostem z historie přírodovědy a lékařství.

Časopis Živa přináší příspěvky z biologických oborů, má i zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky. Založil ho Jan Evangelista Purkyně v roce 1853, současná poslední řada časopisu vychází nepřetržitě od roku 1953.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist