Část europoslanců chce odmítnout zařazení jádra a plynu mezi zelené zdroje energie, čeští ji podporují
Zařazení jádra a plynu mezi takzvané přechodové zdroje má přesvědčit investory, že se do nich vyplatí vložit peníze. Komise tím vyšla vstříc požadavkům velké skupiny unijních zemí včetně Francie, Polska nebo Česka, které chtějí využívat jeden či oba zdroje jako náhradu za uhlí či ropu. Ty chce EU v rámci cesty ke klimatické neutralitě z energetického mixu co nejdříve vyřadit.
Taxonomie ale vzbudila odpor řady europoslanců, podle nichž je spalování zemního plynu proti uhlí jen o málo šetrnější k ovzduší a jádro zase považují za rizikový zdroj. "Bude to velmi těžká bitva, ale mnoho poslanců je naštvaných za to, jak byl parlament ignorován během konzultací," popsal další motivaci k odmítnutí normy jeden z hlavních kritiků taxonomie Bas Eickhout z klubu zelených. Spolu s kolegy začal shánět podporu ostatních frakcí pro hlasování, které by se mohlo odehrát na březnové plenární schůzi EP.
Stejně smýšlí řada socialistů, kteří jsou početně druhou nejsilnější europarlamentní skupinou. Podpora jádra a plynu podle nich brzdí klimatické ambice EU. Proti taxonomii rázně vystupuje i menší klub krajní levice.
Europoslanci ani členské státy nemohou přijatá pravidla měnit, mají ale možnost je zamítnout. Potřebují pro to ale hlasy 20 států ze 27 nebo většiny členů EP. Zmíněné tři europarlamentní skupiny však nutných 353 hlasů ze 705 nemají a potřebují přesvědčit zhruba stovku dalších poslanců. Ani v rámci aktivní trojice frakcí přitom není podpora pro odmítnutí taxonomie jednoznačná.
"Chystám se hlasovat v zájmu České republiky, pro kterou je jaderná energie a plyn zásadní při přechodu na uhlíkovou neutralitu," řekla ČTK jediná česká členka socialistické skupiny Radka Maxová. Stejně jako ona se bude i řada dalších zákonodárců rozhodovat nikoli podle politické příslušnosti v EP, ale podle přístupu svých zemí k jádru a plynu.
Například trojice českých pirátských poslanců patřících do klubu zelených se hodlá rozhodnout až krátce před hlasováním a na rozdíl od řady kolegů se aktivně nezapojuje do sběru hlasů proti taxonomii. "Jedná se o krvavý kompromis mezi všemi členskými státy a jako do takového by podle mě do něj již nemělo být dále zasahováno," uvedla komunistická europoslankyně Kateřina Konečná, která chce na rozdíl od většiny členů levicové skupiny taxonomii podpořit.
Podporu má návrh téměř u všech ostatních českých europoslanců. Zástupci nejsilnější středopravé lidovecké frakce tvrdí, že je nejméně pro příští desetiletí podpora obou zdrojů nutná.
"Neschválení by znamenalo, že žádné investice do plynu a jádra by v taxonomii nebyly uznány. To se mi zdá jako málo pragmaticky výsledek," uvedl člen frakce Luděk Niedermayer (TOP 09). Lidovecká skupina sice v prohlášení taxonomii uvítala, avšak někteří její němečtí členové dávají najevo odpor vůči jádru a zatím nejsou rozhodnuti, jak budou hlasovat. Berlín hlasitě kritizuje podporu jádra, stojí však o investice do plynu.
Výraznou podporu má taxonomie mezi liberály, mezi nimiž dominují vládní poslanci ze silně projaderné Francie. "Green deal je dohoda, jejíž součástí je skutečnost, že některé země jako například Česká republika budou pro dosažení klimatických cílů používat jádro i přechodně plyn," uvedl člen liberální frakce Ondřej Knotek (ANO) s odkazem na ekologický plán EU.
Jednoznačně za taxonomií stojí většina konzervativců včetně těch českých, kteří zdůrazňují roli jádra při omezování emisí v ČR. Podle Alexandra Vondry (ODS) je klasifikace "vítězstvím Česka po více než dvouletém zápase". Proti taxonomii v současnosti jako jediný z českých europoslanců hodlá hlasovat člen nacionalistické frakce Ivan David (SPD), podle něhož "povede k dalšímu poškození průmyslu a tím k dalšímu zhoršení sociální situace občanů členských zemí, zejména ve východní Evropě".
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Miroslav Vinkler
14.2.2022 07:30Lidé přece mají pud sebezáchovy a nedovolí, aby se jejich planeta stala neobyvatelnou.
Jak je vidět, mýlil jsem se. Uznání Green Dealu jako směru dalšího "rozvoje" lidské společnosti nás do tohoto stavu spolehlivě dovede.
Pavel Hanzl
14.2.2022 08:08 Reaguje na Miroslav VinklerNormální lidé celého světa jsou přesvědčeni, že je to přesně naopak.
Miroslav Vinkler
14.2.2022 08:50 Reaguje na Pavel HanzlZ
ásadním omylem Green Dealu je teze, že OZE nahradí fosil ale i jádro.
Objem surovin , které je zapotřebí získat pro tvorbu nových zdrojů elektřiny , úložišť této energie a distribučních sítí , společně s potřebou vytvořit zcela nové technologické řetězce pro jejich úpravu, zpracování a výrobu komponentů , nutně povede k obrovské exploataci dalších přírodních zdrojů a těžkému poškození životnímu prostředí.
Potřebná energie k získání těchto nových "výrobních nástrojů" je také o level výše než současnost.
Důsledkem bude pád biodiverzity a rozpad globální ekologické stability. To vše při neustále strmě rostoucí populaci a zvyšování jejich materiálových potřeb, společně se zamořováním okolí celou škálou odpadů , včetně toxických.
Řečí klasika - opera "Faust" někdy "Faust a Markétka" , jde o děj, kdy doktor Faust vyvolá pro své dobro zlé síly, které už neumí zvládnout a které ho zahubí.
Pavel Hanzl
14.2.2022 10:41 Reaguje na Miroslav VinklerExploatace planety probíhá dnes a denně na celé planetě s GD nebo bez něho, vsjo róvno.
Ten doktor Faust už ďábla vyvolal dávno, právě GD je návod, jak ho zkrotit. Jmenuje se to cirkulární ekonomika a právě důslednou recyklací snad úplně všeho, co vůbec jde, se dá exploataci planety zabránit. Na vybudování OZE bude potřeba hodně energie (už dnes je třeba v Evropě skoro půlka z OZE), taky dost surovin. Ale naposled.
Vy nejste schopen navrhnout žádný aletrnativní postup, jak toho zabránit, takže v podstatě s tím souhlasíte.
Souhlasíte s těžbou a pálení fosilního uhlíku a vůbec neřešíte, co nastane, až dojde, natož co to udělaá s atmosférou.
Souhlasíte s tím, že se budou stále mohutně těžit nové a nové suroviny a vytvářet megatuny odpadu, protože odmítáte cirkulární enonomiku.
Navíc nejvícer bedákáte, když neroste ekonomika (tj. především výroba plastových krámů), tak rychle, jak v Číně, která je nejhorším prasákem planety.
Prostě máte všechno naopak, asi se vám v tom žije dost konfortně...
Jiří Svoboda
14.2.2022 10:58 Reaguje na Pavel HanzlZa mne je optimálním řešením v čase rostoucí globální uhlíkový poplatek (daň) z těžby fosilního uhlíku a v tomto prostředí nechť funguje volný trh oproštěný od závažné negativní externality důsledným zpoplatněním emisí uhlíku. Podobně by se měla zpoplatnit veškeré těžba a další činnosti podle vlivu na ŽP. V takovém prostředí by pak nemuseli vést "chytré" řeči ani Svoboda ani Hanz ani Vinkler či další.
Pavel Hanzl
14.2.2022 11:19 Reaguje na Jiří SvobodaEU vymýšlí takovou daň sama na sebe a chce tím zatížit i dovozy, ale je to složité jak žebř a fakt nevím, jestli to má vůbec význam.
Milan Smrž
15.2.2022 14:52 Reaguje na Miroslav VinklerJak to, že OZE nemůže pokrýt spotřebu, když to dělá v regionech s podobným klimatem jako máme my? Je mnoho regionů se stejným klimatem v okolí ČR, které jsou zásobovány lokálně produkovanou obnovitelnou elektřinou (Burgenland, Rhein Hunsrueck, Aller Leine Tal) měst (Hassfurt) a spousty obcí a městeček.
Pakliže Vám tyto argumenty nestačí, tak si přečtěte co o jádře soudí bývalí šéfové jaderného dohledu USA, UK, Francie a SRN: http://www.eurosolar.cz/byvali-sefove-americke-nemecke-a-francouzske-jaderne-regulace:-jaderna-energie-nemuze-byt-soucasti-realne-strategie-ktera-by-mohla-celit-zmene-klimatu-1404043599.html
Svatá Prostoto
16.2.2022 15:09 Reaguje na Milan SmržA v Evropě je ten podíl JE kua jiný, přírodní podmínky pro OZE také, třeba u nás fakt nic moc, a ostatně i z toho fosilu nám už toho moc nezbývá.
A nebo se můžete zamyslet a pohnout s tou fúzí, to by pak byla jiná:-))).
Pavel Hanzl
17.2.2022 09:20 Reaguje na Svatá ProstotoJaroslav Řezáč
14.2.2022 08:56 Reaguje na Miroslav VinklerPetr Eliáš
14.2.2022 09:08 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
14.2.2022 10:14 Reaguje na Miroslav Vinklertakové teploty už máme i dnes, vše se ale vyřešilo , na planetu se namontoval motor, vytvořila se dvě malá slunce a Země odletěla od našeho Slunce pryč do vesmíru
Pavel Hanzl
14.2.2022 10:46 Reaguje na vaberVáclav Kain
14.2.2022 08:49Milan Smrž
15.2.2022 14:54 Reaguje na Václav KainBřetislav Machaček
14.2.2022 09:17voličů o volby, protože mají problém si vybrat mezi těmi, kteří nemluví
pravdu a kteří lžou. Tím chci říci, že předvolební sliby jsou buď zcela
nesplnitelné, nebo jsou pouze vějičkou a není ani záměr je vůbec plnit.
Dalším malérem je to, že o odborných věcech rozhodují politicky laikové
maximálně po poradě s "odborníky" z řad lobbistů. Výsledkem jsou pak
různé nesmysly a paskvily, které by odborníci nikdy neschválili. Nedá se
nic dělat, protože i o politice rozhodují volby politických analfabetů
a ti volí podle slibů, sympatií a vyretušovaných fotografií na plakátech.
Čeká nás možná ještě něco horší než "gryndýl" a to může ohledně životního
prostředí zanechat takovou "uhlíkovou" stopu, kterou nezanechávají ani
všechny dosavadní zdroje CO2. Za války nikdo neřešil nejenom topení, ale
ani zplodiny z hoření budov, lesů, luk a polí, ale taky zplodiny z munice,
ropné úniky, úniky plynu do ovzduší, jedů z továren do řek, půdy a zdrojů
pitné vody. Čekal bych, že "gryndýlisti" budou v čele mírových demonstrací,
ale oni se v tomto vůbec neangažují, protože mají zcela jiné zájmy, než
skutečný zájem o lidi, přírodu a nakonec celou planetu. Jim jde o kšefty
z rozvoje OZE a souvisejících technologií, které se o to více rozhýbou
po každé válce. Co se zničí, se znovu staví a je jedno často co, aby se
co nejdříve vrátil život do "normálních" kolejí.
Pavel Hanzl
14.2.2022 11:07 Reaguje na Břetislav MachačekOstaním je to fuk, nebo se neorientují a nemají vzdělání ani inteligenci na to, aby se dobře rozhodli. Pokud se podaří populistům dotáhnout v volbám i ty, kteří normálně nechodí, bývá to často dost špatně. Volby prsidenta nebo ANO.
Je velice podstané, koho si lidé do vedení země zvolí. Populisté a hlupáci se chovahí jak píšete, rozumní a vzdělaní lidé využívají odborníka a věří jim. Nikdy ale není zaručeno, že neudělají chybu, ale v demokracii se dá většinou rychle napravit.
Válka je to nejstrašnější, co může nastat a to nejen ekologicky. Jenže největší stát světa je zaklet v demagogii Hordy a chová se jak Horda, normální země se musí postavit silou, Horda nic jiného neuznává. Nemají vůbec žádnou jinou možnost. Celou situaci Horda vyvolala a jen ona ji může zase uklidnit.
Pavel Hanzl
14.2.2022 11:13 Reaguje na Břetislav MachačekTo bych se asi radši nechal zastřelit na mírové demonstraci proti válce.
vaber
14.2.2022 10:06je to exaktní věda postavená na roveň přírodním zákonům a je proto platná v každé společnosti,
má i svoji jednotku ,, 1 blb,, jen z byrokratických důvodů nezařazenou mezi základní jednotky SI
dle definice je jeden blb takové množství blbosti které je obsaženo ve výroku,,žijeme lépe a radostněji nebo volbami můžeme vše změnit,,
Pavel Hanzl
14.2.2022 10:49 Reaguje na vaberKdyž si Němci v roce 1933 zvolili Ádu Hitlerojc, nic se v Německo (a v celé Evropě) nezměnilo? Určitě ne, že?
Není ten blb náhodou ten, který to tvrdí?? A my se nemáme výrazně lépe, než za komára nebo za nácků?