Cenu za Jihomoravský kraj o nejlepší ekologické opatření získala Čertova rokle a biocentrum v Šumicích
Porota na projektu obnovy Čertovy rokle podle Vinklerové ocenila především komplexní přístup k obnově místně důležité plochy zeleně. Vyzdvihla podle ní i rychlost uskutečnění a snahu o vytvoření stabilních a druhově bohatých porostů.
Obnova lesoparku Čertova rokle za více než 20 milionů korun je po třech letech od zahájení prací hotová asi ze tří čtvrtin. Zbývají poslední tři hektary v nejsevernější části dvanáctihektarového území. Poslední etapa potrvá do konce příštího roku. Lokalita dříve trpěla dlouhodobým suchem. Porosty začaly odumírat, neměly dostatek vody a likvidoval je kůrovec. Stav se podařilo zlepšit právě díky řadě opatření. Nové jsou například zasakovací příkopy s jímkami, které zpomalují odtok dešťové vody, dřevené plůtky nebo odvodňovací žlaby.
V celostátní soutěži Adapterra Awards je 21 projektů z celé republiky včetně Čertovy rokle a dalších šesti projektů z Jihomoravského kraje, šanci na umístění mají všechny. Výsledky soutěže organizátoři vyhlásí 1. listopadu v Praze.
V soutěži Cena za krajinu odborná porota vybírala z 26 přihlášených projektů, nejvyšší cenu si odnesli zástupci Šumic na Brněnsku, ocenění získaly například i projekt Okrašlovacího spolku Mikulov nazvaný Rozdělovat pole, propojovat lidi či Blížkovice na Znojemsku za revitalizaci toku Syrovického potoka.
"Porota vybrala ty nejlepší projekty z celé jižní Moravy a jsem rád, že mezi oceněnými jsou jak obce, tak spolek i soukromník. Ukazuje se, že smysluplné projekty pro krajinu může začít dělat každý. A budu rád, když tyto příklady dobré praxe budou inspirací a motivací pro ostatní,“ zhodnotil druhý ročník soutěže jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
reklama