https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cenu-za-jihomoravsky-kraj-o-nejlepsi-ekologicke-opatreni-ziskala-certova-rokle-a-biocentrum-v-sumicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cenu za Jihomoravský kraj o nejlepší ekologické opatření získala Čertova rokle a biocentrum v Šumicích

25.9.2023 19:28 | BRNO (ČTK)
Založení biocenter a biokoridorů u Šumic na Brněnsku.
Založení biocenter a biokoridorů u Šumic na Brněnsku.
Cenu soutěže Adapterra Awards o nejlepší opatření reagující na změnu klimatu získala za Jihomoravský kraj obnova Čertovy rokle, jde o nejlépe hodnocený projekt zastavěného území. Jihomoravský kraj dnes vyhlásil i cenu za krajinu, nejvyšší si odnesli zástupci Šumic na Brněnsku za založení biocenter a biokoridorů, informovala za Nadaci Partnerství Eliška Vinklerová a Petr Holeček z krajského odboru tiskových věcí a marketingu.
 

Porota na projektu obnovy Čertovy rokle podle Vinklerové ocenila především komplexní přístup k obnově místně důležité plochy zeleně. Vyzdvihla podle ní i rychlost uskutečnění a snahu o vytvoření stabilních a druhově bohatých porostů.

Obnova lesoparku Čertova rokle za více než 20 milionů korun je po třech letech od zahájení prací hotová asi ze tří čtvrtin. Zbývají poslední tři hektary v nejsevernější části dvanáctihektarového území. Poslední etapa potrvá do konce příštího roku. Lokalita dříve trpěla dlouhodobým suchem. Porosty začaly odumírat, neměly dostatek vody a likvidoval je kůrovec. Stav se podařilo zlepšit právě díky řadě opatření. Nové jsou například zasakovací příkopy s jímkami, které zpomalují odtok dešťové vody, dřevené plůtky nebo odvodňovací žlaby.

V celostátní soutěži Adapterra Awards je 21 projektů z celé republiky včetně Čertovy rokle a dalších šesti projektů z Jihomoravského kraje, šanci na umístění mají všechny. Výsledky soutěže organizátoři vyhlásí 1. listopadu v Praze.

Revitalizace toku Syrovického potoka v Blížkovicích na Znojemsku.
Revitalizace toku Syrovického potoka v Blížkovicích na Znojemsku.

V soutěži Cena za krajinu odborná porota vybírala z 26 přihlášených projektů, nejvyšší cenu si odnesli zástupci Šumic na Brněnsku, ocenění získaly například i projekt Okrašlovacího spolku Mikulov nazvaný Rozdělovat pole, propojovat lidi či Blížkovice na Znojemsku za revitalizaci toku Syrovického potoka.

"Porota vybrala ty nejlepší projekty z celé jižní Moravy a jsem rád, že mezi oceněnými jsou jak obce, tak spolek i soukromník. Ukazuje se, že smysluplné projekty pro krajinu může začít dělat každý. A budu rád, když tyto příklady dobré praxe budou inspirací a motivací pro ostatní,“ zhodnotil druhý ročník soutěže jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2023 20:01
V těch Šumicích mají políčeno na droppa. Moc hezké! ...a vysoko nasazená laťka.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.9.2023 07:59 Reaguje na Karel Zvářal
Dropa, no nevím on býval o kus dál o Božic. No ale takové ty biopásy, revitalizace a biocentra potřebují vhodnou a výraznou údržbu a to bývá kámen úrazu neb po 5 letech začnou zarůstat a po 10 letech je to snůška invazí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2023 08:02 Reaguje na Slavomil Vinkler
Údržbu to bude chtít každopádně, jen asi ne v blízkosti hnízda v jarních měsících. Oni zalétají i na Hanó, takže vhodná místa si očíhnou velmi rychle.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist