https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceperka-pokracuje-ve-snaze-zabranit-vystavbe-velke-spalovny-komunalniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeperka pokračuje ve snaze zabránit výstavbě velké spalovny komunálního odpadu

28.7.2023 10:50 | ČEPERKA (ČTK)
Obec Čeperka na Pardubicku pokračuje ve snaze zabránit výstavbě velké spalovny komunálního odpadu u blízké elektrárny Opatovice. Připravuje změnu územního plánu, která by stavbu znemožnila, dala také návrh na vyhlášení stavební uzávěry, sdělila v červnu ČTK starostka Čeperky Kristina Vosáhlová. Záměr vloni v září odmítli obyvatelé v místním referendu.
 

"V současném územním plánu máme v textové části, že tam může být zařízení pro spalování odpadu. Nově to chceme změnit tak, že v územní bude možné spalovat jen odpad vzniklý v areálu, ne dovezený," uvedla Vosáhlová. Stejné vymezení by mělo být i v novém územním plánu, který se připravuje už pět let. K návrhu změny radnice čeká na vyjádření dotčených institucí, jejichž připomínky bude muset vypořádat.

Aby Čeperka možnou výstavbu spalovny zablokovala co nejdříve, oznámila úřadům, že chce vyhlásit v lokalitě stavební uzávěru. I v tomto případě radnice očekává připomínky a námitky.

Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO), které plánuje opatovická elektrárna, by mělo zpracovávat 150 000 tun odpadu ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny, která je dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z toho 17 TJ činí vlastní spotřeba, a výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodiny (GWh) za rok, vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh. Podle mluvčí elektrárny Hany Počtové by spalovna byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu a biomase, kterým chce postupně nahradit hnědé uhlí. Její výkon by měl pokrýt dodávky tepla a elektrické energie domácností krajského města. Výše budoucí investice elektrárny se odhaduje na několik miliard korun. Zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2028.

Podle starostky je Čeperka již nyní zatížena činnosti blízké elektrárny, nedaleko má stát papírna firmy Rollpap či průmyslový park společnosti Czech Industrial Development, který obec odmítá. V katastru se má těžit písek, navíc obec trápí hluk z dálnice D35 a silnice z Hradce Králové do Pardubic. "Stále toho přibývá a nikdo to neřeší komplexně. Navíc přes nás jezdí automobilové doprava do průmyslové zóny obce Opatovice nad Labem," řekla Vosáhlová.

Zastupitelé Čeperky proto nedávno schválili dvouletou smlouvu se soukromou firmou, která bude v obci průběžně monitorovat hluk a měřit obsah prachových částic. Platit ji bude ze svého rozpočtu. Podle starostky sice firma není certifikovaná, ale obec chce mít vlastní údaje o hlučnosti z blízkých silnic a o znečištění ovzduší. Výsledky zveřejňuje na svém webu.

Lidé ze sousedních Opatovice nad Labem výstavbu spalovny v roce 2006 odmítli v referendu. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

28.7.2023 11:25
NIMBY . Spalovna je to nejlepší co s vytříděným odpadem.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.7.2023 12:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.7.2023 12:05
Ti odpůrci, by se měli jet podívat do Vídně - tam je dnes ta spalovna téměř uprostřed města, v provozu přes 50let !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.7.2023 12:51
Ve Finsku řeší zelený vodík a my si nejsme jisti, jestli máme dopad pálit nebo zahrabávat do Země. Česko je snad permanentně za zenitem.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.7.2023 13:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Naši zemi ovládají a řídí lidi nad 60 let a výsledek vidíte.
Tím nechci házet všechny do jednoho pytle, čest vyjímkám!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.7.2023 15:57 Reaguje na Michal Uhrovič
Proti spalovnám jsou progresivisti.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.7.2023 08:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nejlepší odpad je ten, který se nikdy nevyrobí ale to stát nezajímá, on oholí zákazníky. Nejen že zákazník musí zaplatit obal, který se stane odpadem on za to zaplatí podruhé v podobě poplatku za odpad. Zkratka vše je nastaveno tak, aby člověk platil a platil a výroba “ odpadu” jede na plné obrátky
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.7.2023 08:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No a vy si dovedete představit třeba prodej mouky, těstovin, soli... bez obalu? No a takové obchody existovaly, ale nějak krachují.
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

1.8.2023 12:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zrovna ty věci, které uvádíte, lze prodávat všechny v papírových krabicích a ty se nemusí pálit. Řadu dalších ve skle nebo kovu s možností zálohování. Jen by bylo třeba obaly normalizovat. Problém spaloven se týká hlavně plastů. Každopádně je to nejčistší řešení pro zbytkový odpad.
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

1.8.2023 12:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
To si nemyslím. Spalovny jsou spíš progresivní řešení zbytkového odpadu proti konzervativnímu skládkování. Proti spalovně jsou lidé, kteří tu technologii neznají a pletou si to se spalováním bordelu doma v kotli (typicky u souseda).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.7.2023 08:10 Reaguje na Michal Uhrovič
Určitá výhoda je, že nemá Finsko za souseda poněkud trapné Německo. Ale i Finsko podporuje jádro.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist