https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceps-investice-do-soustav-v-pristich-letech-vzrostou-aspon-o-10-mld.kc-rocne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEPS: Investice do přenosové a distribuční soustavy se budou muset zvýšit

8.4.2024 00:42 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Investice do tuzemské přenosové a distribuční soustavy se budou muset v následujících letech zvýšit minimálně o deset miliard korun ročně. Celkově by tak měly činit kolem 39 miliard korun za rok. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. Česko má podle něj i dalších expertů několikaleté zpoždění v rozvoji některých částí energetiky, musí proto zrychlit.
 

Podle šéfa ČEPS bude nutné poskytnout peníze zejména na budování takzvaných chytrých technologií do tuzemských sítí. ČEPS podle něj velkou část své soustavy už zmodernizoval, nyní jsou na řadě hlavně distribuční soustavy, kde technologií bude třeba víc. Podle Durčáka navíc vyčíslení investic nemusí být konečné. Suma deseti miliard korun ročně navíc podle něj vychází jen z předpokladů, které nyní ČEPS a distribuční firmy mohou odhadnout.

Pomoci posilovat tuzemské soustavy by podle Durčáka měla mimo jiné novela energetického zákona, která upravuje podmínky pro akumulaci a agregaci vyrobené elektřiny. Čím více akumulace, tím lepší pro řízení soustavy," podotkl. Česko má podle šéfa ČEPS v tomto několikaleté zpoždění.

Rozvoj tuzemských sítí bude mít vliv i na ceny energií pro odběratele. Podle místopředsedy představenstva společnosti ČEZ Pavla Cyraniho musí země zrychlit modernizaci tuzemské energetiky, aby měla v budoucnu konkurenceschopné ceny. Při současném zpoždění podle něj jinak hrozí, že elektřina v ČR bude v roce 2030 až o čtvrtinu dražší než v sousedním Německu.

Česko musí podle Cyraniho co nejrychleji vyřešit základní priority - financování jaderných bloků, rychlost odstavování uhelných zdrojů a jejich nahrazení plynovými a působení v zahraniční energetické politice, kdy je nutné zajistit dovoz energetických komodit z okolních států za konkurenceschopných podmínek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

8.4.2024 07:49
Opět zmatky nad zmatky. Posílení akumulace? Jaké? Baterie? Asi ne, ty to nezvládnou! Musí být nějaké mechanické úložiště- např. přečerpávací elektrárny. Udělat projekt, vyčíslit náklady, připravit přenosovou soustavu. Teprve dle velikosti a schopnosti úložiště, podporovat FV = jejich připojení na soustavu. Jinak ať si FV, nabíječky, elektroauta pořizuje každý sám, kdo chce, i s úměrnou podporou státu - nejl. nižší cenou za elektřinu, snížením distrib. poplatků, nižší daní, nikoli podporou za miliardy - nesmyslných 200tis/FV/nesmyslných 10MW v létě, co s nimi?

Místo toho jednoznačná masivní podpora JE, plyn. elektráren (to už víme, že bude fungovat!)
Tam směřovat peníze z poplatků za elektřinu, z daní, z penzij. fondů apod.
+ výzkum úložiště pro FV = to je asi nepodkročitelná podmínka pro rozvoj OZE!!!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.4.2024 09:40 Reaguje na Honza Honza
Pokud nemáte/neznáte rozumný princip pro FV úložiště, můžete zkoumat a utrácet veřejné peníze do nekonečna.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.4.2024 13:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Zkuste o nějakém napsat, rád si to přečtu. Třeba o přečerpávacích elektrárnách- zároveň by sloužily jako zdroj vody, bude-li stále takové vedro jako teď, za chvíli každé město bude potřebovat záložní zdroj vody.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.4.2024 11:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Na tu akumulaci by šly využít powerbanky na kolečkách, ve formě elektromobilů. Pokud jich bude dost, můžou vyrovnávat denní odběrový diagram spotřeby a být též i zálohou energie, pro spotřebu ve špičkách. A protože ty auta nebudou „cucat“ elektřinu přímo z přenosové soustavy, nebudou potřebné ani tak obrovské roční investice, jak předpokládá současné vedení ČEPS-u.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.4.2024 07:42 Reaguje na Honza Honza
Tím, jak přibývají dočasných energetických zdrojů, tak nepomůže ani posilování sítě.
Abych byl slušný, je to cesta nikam.
Množství a proměnná hodnota přenosu způsobí v přenosové soustavě “ anarchii” kterou budou muset vyrovnávat další alokované energetické zdroje.
Na to, aby jste mohli mít energetiku čistě z dočasných OZE, musíte vybudovat dvojnásobek výrobní kapacity el. energie jako záložní. Náklady jsou obrovské.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.4.2024 12:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Všichni, kteří tomu trochu rozumí, to říkají. Právě proto nemůže být OZE program na vyřešení energet. krize = náhradou za fosilní paliva = spásou pro klima. Může jen a jen napomoci, jen v rozsahu, kt. umožní rozumné úložiště, např. v autech, ev. v spíše ojedinělých přečerp. elektrárnách, ev. pokud se objeví nějaké nové převratné úložiště. S tím vlády prozatím seriozně počítat nemohu, podobně jako nelze vše sázet na termojadernou fúzi, musíme ještě počkat. Pak teprve jsou oprávněné dotace a podpory za biliony!!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist