https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-jednali-poprve-v-bruselu-o-dostavbe-jaderneho-bloku-dukovan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi jednali poprvé v Bruselu o dostavbě jaderného bloku Dukovan

21.11.2019 00:18 | PRAHA (ČTK)
Česká delegace včera v Bruselu jednala o stavbě nového jaderného bloku v ČR. Bylo to první větší setkání, které předchází notifikaci, tedy souhlasu EU s dostavbou plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. / Ilustrační foto
Česká delegace včera v Bruselu jednala o stavbě nového jaderného bloku v ČR. Bylo to první větší setkání, které předchází notifikaci, tedy souhlasu EU s dostavbou plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. / Ilustrační foto
Česká delegace včera v Bruselu jednala o stavbě nového jaderného bloku v ČR. Bylo to první větší setkání, které předchází notifikaci, tedy souhlasu Evropské unie s dostavbou plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Zástupci Evropské komise pošlou do ČR ještě další dotazy, řekl novinářům v telefonickém rozhovoru náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla. Jednání jsou podle něj teprve na začátku. Kromě Neděly byl v delegaci i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
 

Evropská komise bude plánovaný český jaderný zdroj zkoumat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu.

"Když jedete řešit notifikaci, je k tomu potřeba řada úvodních jednání. Je to interaktivní diskuse se zástupci DG Competition a DG Energy (generální ředitelství Evropské komise), kteří se obecně ptají na to, jak si to Česká republika představuje, jak dochází k selhání trhu a jaké mechanismy a cesty si chce členský stát vybrat v případě podpor," uvedl Neděla. Dodal, že cesta k povolení není jednoduchá.

Premiér Andrej Babiš v polovině října uvedl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

Neděla nechtěl odhadnout termín dalších šetření, které mají povolení předcházet. "Snažíme se, abychom už příští rok měli hmatatelné výstupy," poznamenal. Podle něj nicméně zástupci EK pozitivně hodnotili, že Česko informuje o svých krocích v dostatečném předstihu.

Záležet ale bude podle něj na tom, jaká bude diskuse mezi regiony, jichž by se dostavba jaderné elektrárny měla dotknout. Záměr stavby musí také splnit evropská pravidla veřejné podpory, například že nedochází ke zvýhodňování nějakého subjektu anebo k dominantnímu postavení na trhu, a také na tom, zda projekt zapadá do strategie celého evropského energetického plánu.

Rakouská spolková země Horní Rakousy se v říjnu v reakci na Babišovo prohlášení obrátila na Evropskou komisi s požadavkem, aby plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren prověřila. Český vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček následně řekl, že ČR je připravena Rakousku své kroky objasňovat, zároveň ale požaduje respekt ke svému rozhodnutí.

Delegace kromě českého energetického mixu včera v Bruselu představila i vizi o obnovitelných zdrojích v ČR, které jsou druhým nejvýznamnějším zdrojem, a možnosti zavedení strategických rezerv. Prezentovala i studii firmy ČEPS ohledně výkonové nerovnováhy, která předpokládá, že Česku nebude po roce 2030 plánovaná stavba nového bloku v dukovanské elektrárně stačit.

To prohlásil nedávno i ministr Havlíček, podle něhož Česko bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít do budoucna kde brát elektřinu. Problémy podle něj mohou vzniknout už po roce 2030. Že ČR potřebuje postavit nové elektrárny, aby i nadále byla soběstačná v množství elektřiny pro svou spotřebu, se shodují také odborníci z akademické sféry. Proti jsou dlouhodobě ekologové.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

21.11.2019 07:10
"Proti jsou dlouhodobě ekologové." Předpokládám, že jsou to titíž ekologové kteří se pohoršují nad dovozem palivového dříví z Austrálie do Irska, viz jiný dnešní článek :-) :-) :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.11.2019 12:35 Reaguje na
Ale ale :) jestli narážíte na mě, tak já beru jádro jako nutné zlo, které zatím ČR zjevně potřebuje z důvodu důležitosti co nejbližšího odklonu od uhlí a jiných fosilních zdrojů a hlavně je jádro v kombinaci s OZE tou jedinou politicky průchodnou cestou. Svět není černobílý a tak ani toto téma pro mě není stylem ano/ne. Já osobně doufám a požaduji odklon od uhlí.. to je priorita.. co bude dál neví stejně nikdo.. věřím, že časem přijde na náhradu i toho jádra, ale těžko říct co bude..
Odpovědět
ig

21.11.2019 14:41 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ne, jen neadresně rýpu do lidí, kteří nevědí co chtějí, ale nedají pokoj dokud to nedostanou :-) Jinak osobně si představuji jako ideální zdroj generátor na principu studené fúze, ve velikosti jedné AA baterie a s výkonem 1 kW. Přemýšlím, že bych začal stávkovat za požadavek, aby jím vláda nejpozději do roku 2020 nahradila všechny neekologické energetické zdroje včetně jaderných :-)
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.11.2019 15:05 Reaguje na
jo, to mi vyprávěl táta, že na obecné škole v horním slivně jim pan učitel už v roce 1952 sliboval, že během dvaceti let se přestane rozvážet po benátsku (nad Jizerou) uhlí a že se do kamen strčí takovej buřtík, kterej bude topit celou zimu. no, tátoj bude na novej rok pětasedmdesát, a tuhle o víkendu jsem s ním prováděl samotěžbu palivového dříví.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.11.2019 08:19
Tyhle elektrárny je třeba postavit i za cenu odchodu z EU.
Odpovědět
Jiri Kovalovsky

Jiri Kovalovsky

26.11.2019 07:32
V EU podpora jadra prece jenom roste:
EU-US high-level forum on small modular reactors (21/10/2019)
https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-179708

V USA je velmi vyrazna:
https://www.energy.gov/ne/articles/11-reasons-why-doe-all-new-nuclear
"The U.S. Department of Energy (DOE) is all in on new nuclear energy."
https://www.energy.gov/ne/initiatives/nuclear-innovation-clean-energy-future
mozna vas prekvapi kdo rekl:
"If you really care about this environment that we live in ... then you need to be a supporter of this [nuclear energy] amazingly clean, resilient, safe and reliable source of energy."
..nikoliv enviromentalni aktivista, ale Rick Perry, US Secretary of Energy
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist