https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-pojedou-jednat-do-bruselu-o-novem-jadernem-bloku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi pojedou jednat do Bruselu o novém jaderném bloku

6.11.2019 00:19 | PRAHA (ČTK)
Česká delegace pojede na konci listopadu jednat do Bruselu o stavbě nového jaderného bloku v ČR. / Ilustrační foto
Česká delegace pojede na konci listopadu jednat do Bruselu o stavbě nového jaderného bloku v ČR. / Ilustrační foto
Česká delegace pojede na konci listopadu jednat do Bruselu o stavbě nového jaderného bloku v ČR. Tématem budou například podmínky pro schválení plánovaného zdroje Evropskou komisí, takzvanou notifikaci. Na dnešní mezinárodní jaderné konferenci NERS 2019 v Praze to řekl Tomáš Martanovič z odboru jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu.
 

"Je otázkou, jak dlouho bude tento proces trvat. Jde o jednu z věcí, kterou doufáme, že se dozvíme," uvedl Martanovič. Listopadová jednání podle něj povedou týmy vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla a náměstka ministra průmyslu a obchodu Reného Neděly. Evropská komise bude plánovaný český jaderný zdroj zkoumat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v polovině října uvedl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

Rakouská spolková země Horní Rakousy se v reakci na toto prohlášení obrátila na Evropskou komisi s požadavkem, aby plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren prověřila. Český vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) následně sdělil, že ČR je připravena Rakousku své kroky objasňovat, zároveň ale požaduje respekt ke svému rozhodnutí.

Předminulý týden pak Havlíček řekl, že bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Problémy podle něj mohou vzniknout už po roce 2030. Mimo jiné uvedl, že z nových dat společnosti ČEPS vyplývá, že Česku nebude stačit plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany.

Během pěti let podle tehdejšího vyjádření Havlíčka musí začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Česko je nyní dlouhodobě vývozcem elektřiny. Druhým nejvýznamnějším zdrojem budou do budoucna v ČR obnovitelné zdroje, uhlí čeká útlum, který bude třeba nahradit, dodal ministr.

Část odborníků s dalším rozvojem jaderné energetiky souhlasí, někteří ale poukazují i na jiné možnosti. Například analytik společnosti ENA Jiří Gavor má postoj ministerstva za konzervativní. "Nicméně realita prokazuje, že technologický pokrok je ve skutečnosti rychlejší. V případě výraznějšího deficitu energetické bilance a tím vysokých cen elektřiny dokážou obnovitelné zdroje energie v kombinaci s plynovými zdroji velmi pružně poptávku pokrýt. Což neplatí pro jaderné zdroje, kde doba přípravy a výstavby je velmi dlouhá a realizace je bez vysoké státní podpory prakticky nemožná," řekl už dříve.

Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

6.11.2019 15:59
Cesta přece nejsou nové bloky. Cesta je vývoj, vývoj a opět vývoj nových a úsporných technologií.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.11.2019 18:21 Reaguje na Milan Milan
Platí fyzika. "Nové, úsporné technologie" jsou v naprosté většině případů jen fantasmagorie.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.11.2019 09:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Jsi prostě člověk, který dnešní době nerozumí.. takové lidi, ale nikdo neposlouchá... kdyby jsi žil dřív, tak budeš říkat, že JE je nesmysl a fantasmagorie... nedokážeš relevatně posoudit nynější technologie a jen nadáváš na něco, čemu nerozumíš a ani rozumnět nechceš..
Odpovědět
sv

7.11.2019 17:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ty "nynější technologie" posoudil trh. A jeho výrok je evidentní: SELHÁNÍ. Kdo si nedokáže vzít ponaučení z těch bilionových dotačních tunelů v Německu, ČEsku, Bulharsku, rostoucí ceně elektřiny, nulovému přínosu k omezení emisí, pravidelným výpadkům, zdevastované přírodě po všech těch dotovaných biopalivech, atd. nejen, že ničemu nerozumí ale je i mentálně postižený.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.11.2019 08:30 Reaguje na
Těžko bude dotační tunely odsuzovat někdo, kdo je na straně příjemců těch vytunelovaných peněz.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.11.2019 09:31 Reaguje na Milan Milan
Bylo by to krásné, ale žijeme v ČR, zemi zpátečníků a konzervativců neschopných přijmout něco, co sami nevymysleli.... ono by šlo udělat již dnes hodně věcí, ale ono se prostě politikům nechce. A bohužel mají podporu i svých hloupých voličů, kteří se nechají opít rohlíkem...

Myslím, že budeme rádi, když to v ČR dopadne tak, že tu bude energetický mix tvořen JE a OZE v poměru co nejvyššího možného využití OZE. Víc se asi od politiků typu Babiš a Havlíček čekat nedá.... Hlavně, ať se co nejříve zruší využití uhlí pro energetické účely...
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.11.2019 08:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
OZE a jejich neustálé výkyvy se musejí vyrovnávat buď přečerpávacími elektrárnami (a na to nemáme jejich dostatečnou kapacitu ani dostatek místa, kde bychom postavili další - leda obětovat některé národní parky a rezervace na způsob "sto nových Mravenečníků od Krkonoš po Šumavu"), nebo naftovými / plynovými / uhelnými elektrárnami.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist