Česká republika se musí v oblasti odpadů připravit na zrušení hranic
"Předmětem konference byla mimo jiné snaha nalézt takové nástroje, které pomohou zavést normy Evropské unie do národních legislativ přistupujících zemí," řekl na tiskové konferenci Ruud de Krom, předseda sekce pro přeshraniční pohyb odpadu IMPELu. IMPEL je síť inspekčních orgánů zemí Evropské unie pro životní prostředí. Ta se podle jeho slov neobejde bez kvalitní spolupráce s celními orgány a s orgány Evropské unie.
Ruud de Krom, předseda sekce pro přeshraniční pohyb odpadu IMPELu | |
Foto: Martin Mach/EkoList
|
S harmonizací legislativy s evropskými normami pomohou přistupujícím zemím státy EU právě skrze IMPEL. Jednotlivé země pak prostřednictvím svých inspekčních orgánů pomohou např. se školením inspektorů nebo svými zkušenosti z dosavadní praxe. České republice, Slovensku a Maltě pomoc nabídne Nizozemí a Velká Británie.
Českou republiku mimo jiné čeká zavedení inventarizace přeshraničního toku a pohybu odpadu tak, aby po vstupu do EU, kdy z našich hranic s Evropskou unií zmizí celnice, bylo možné monitorovat jeho pohyb mezi námi a sousedními zeměmi. Monitoring se bude týkat celé řady odpadů, od plastů a umělých hmot přes elektrošrot a autovraky až po nebezpečné a zdraví škodlivé odpady.
Přestože Česká republika ještě není plně v Evropské unii, v IMPELu je za ni Česká inspekce životního prostředí a české centrum IMPEL by s největší pravděpodobností mělo sídlit na brněnském inspektorátu ČIŽP.
reklama