https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-zemedelska-univerzita-se-zapoji-do-programu-pro-zadrzeni-vody-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká zemědělská univerzita se zapojí do programu pro zadržení vody v krajině

16.4.2020 00:18 (ČTK)
ČZU se zapojí do přípravy opatření pro zadržování vody v krajině. / Ilustrační foto
ČZU se zapojí do přípravy opatření pro zadržování vody v krajině. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Javorník
Do vývoje souboru postupů TEACHER-CE pro prevenci rizik spjatých s vodou, ale i přípravu opatření pro zadržování vody v krajině, se zapojili vědci z Fakulty dřevařské České zemědělské univerzity (FLD ČZU). Na dvouletém projektu spolupracuje osm evropských zemí. Ve včerejší tiskové zprávě to oznámila mluvčí ČZU Karla Mráčková.
 

TEACHER-CE navazuje na několik již ukončených projektů zaměřených na podobná témata. Podle hlavního řešitele za FLD Milana Lstibůrka mají dát čeští vědci výsledkům z již vytvořené platformy ucelenou podobu. "Bude se to posouvat a propojovat v úrovni krajiny. Plánujeme případové studie v Podyjí. Zaměříme se na různé parametry krajiny v oblasti hydrologie - tedy vod. Ale také třeba ohledně genofondu lesních dřevin," řekl Lstibůrek.

Vědec doplnil, že konečným cílem má být maximání podpora využití vhodných nástrojů za účelem přizpůsobení se klimatickým změnám. Poznatky vědců pomohou při plánování protipovodňových opatření či postupů v období sucha.

Podle manažera projektu Adama Kupery pak bude soubor postupů testován v celkem devíti pilotních akcí v různých státech. Na projektu spolupracují také zástupci obcí, měst, podniků, ministerstev, nevládních organizací a dalších institucí.

Koordinátorem projektu je Univerzita v Lublani. Vedle Česka a Slovinska se na něm podílí také Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko, Itálie a Maďarsko. Projekt je spolufinancovaný z programu Interreg CENTRAL EUROPE.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2020 08:00
Budování nádrží je skvělý počin. Jen by měly být hluboké aspoň 1,5 m, jinak všechnu havěť vysbírají čápi a volavky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.4.2020 10:46
Ono nebude nejspíše co zadržovat. Záplavy jsou už jen na západě Evropy, zato my máme vybudovaná protipovodňová opatření za miliardy a to počasí nám to dělá naschvál. Ovšem jinak si myslím, že protože letos ještě nebylo žádné vedro, 30 stupńů a více, a přesto neprší tak to sucho tou rozpálenou zemí asi nebude. Prostě vítr nefouká a nepřižene déšť, když fouká, tak se už vypršelo jinde.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist