https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceske-teplarenstvi-ceka-prechod-od-uhli-k-plynu-a-biomase-vyhledove-k-vodiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České teplárenství čeká přechod od uhlí k plynu a biomase, výhledově k vodíku

23.6.2021 15:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Debata Institutu pro veřejnou diskusi.
Debata Institutu pro veřejnou diskusi.
Foto | Vojtech Resler / Institut pro veřejnou diskusi
Teplárenství v Česku produkuje čtvrtinu emisí CO2 a zásobuje teplem více než 4 miliony lidí. Zatímco výroba elektřiny postupně přechází od uhlí k nízkoemisním zdrojům, teplárny velká transformace teprve čeká. V následujících deseti letech bude potřeba transformovat teplárny tak, aby mohly využívat jako hlavní zdroje plyn a biomasu. Zajištění stabilních dodávek tepla za přijatelné ceny bude vyžadovat efektivní investice a spolupráci státu, firem a měst, která centrální zásobování teplem využívají. Shodli se na tom účastnici setkání Institutu pro veřejnou diskusi (IVD), které o setkání informuje.
 

René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce energetiky v úvodu diskusního setkání uvedl, že teplárenství je pro MPO aktuálně klíčové téma. Národní energetický klimatický plán počítá s růstem podílu obnovitelných zdrojů i s využíváním plynu.

„Teplárenství v České republice funguje jako stabilizační prvek, který dokáže vyrovnávat výkyvy v rámci soustavy. Do budoucna je potřeba se zbavit napojení na hnědé uhlí, což v případě teplárenství nebude úplně jednoduché,“ zhodnotil situaci René Neděla. V teplárenství stanovil stát nárůst podílu OZE o 1 až 1,5 % ročně. Ministerstvo chce také pro vytápění využít znehodnoceného dřeva po kůrovci. Biomasa z něj by se měla využívat po dobu 10 až 15 let. Důležitým zdrojem budou i odpady a využití odpadních energií.

„V příštích deseti letech potřebujeme celý sektor teplárenství v Česku restartovat – dominantním zdrojem by měl být zemní plyn. Riziko energetické závislosti nevidím za předpokladu, že se bude rozvíjet diverzifikace distribučních tras. Problémem naopak zůstávají změny na evropské úrovni. V době, kdy ještě nebyly vytvořeny prováděcí předpisy pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 40 %, byl už plán změněn na 55 %,“ dodal Neděla.

ČEZ ukončí výrobu tepla z uhlí do roku 2030

Podle Pavla Cyraniho, místopředsedy představenstva Skupiny ČEZ, produkuje teplárenství v současné době 25 % emisí skleníkových plynů.

„Dekarbonizace v teplárenství je velmi náročný úkol. ČEZ se před pár týdny zavázal k velice razantnímu snížení emisí ve výrobě elektřiny i tepla. Do roku 2030 ukončíme výrobu tepla z uhlí,“ uvedl Cyrani. Na rozdíl od elektroenergetiky ale není možné teplárenství ve velkém na úplně bezemisní překlopit najednou a v krátké době.

Podle Cyraniho bude přechodné období v teplárenství ve znamení plynu. První etapa může stát zhruba 100 mld. korun. Mezi roky 2030 a 2050 pak bude segment čekat další velká rekonstrukce a přechod na zcela bezemisní zdroje, tedy z plynu na vodík. To je však podle Cyraniho nové téma s mnoha otazníky.

ČEZ již začal s konkrétními kroky v transformaci teplárenství. První technologie, ve kterých bude nejvýznamnější roli hrát plyn, budou uvedeny do provozu do roku 2026 v lokalitách Vítkovice a Mělník. Kogenerační výrobu v elektrárně Dětmarovice čeká přestavba na plyn už v roce 2023. Podstatné z pohledu ČEZ je, aby cena tepla byla i nadále konkurenceschopná, což znamená také vytvoření odpovídajících podmínek ze strany státu. Nejhorší variantou by podle Cyraniho bylo realizovat investice, které následně nepovedou k užitku. Právě proto považuje význam diskuse s městy, regiony i zástupci státu nyní za klíčový. „Máme před sebou dva tři těžké roky, ale vzájemné partnerství je základ, jak se z toho dostat,“ doplnil Pavel Cyrani.

Významným hráčem při transformaci teplárenství v Praze je společnost Pražská plynárenská. Do roku 2030 plánuje snížit emise CO2 při výrobě tepla v Praze oproti roku 2010 o 45 %. Pražská plynárenská aktuálně rozvíjí spolupráci také s městskými částmi na provozu jejich kotelen. Zaměřovat se bude i na zapojování bezemisních zdrojů.

„Důležitým předpokladem pro to je, že Pražská plynárenská je stoprocentně vlastněná Hlavním městem Prahou. Proto se stala garantem a bude dále expandovat. Je proto logické že Pražská plynárenská bude více vidět při diskusích o centralizovaném i decentralizovaném zásobování teplem,“ řekl Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské. Velká část města je z hlediska centrálního zásobování teplem zásobována z Mělníka, dále pak z Teplárny Malešice. „Z toho důvodu nebude diskuse o cenách, zásobování a budoucnosti tepla určitě jednoduchá a důležitá bude dohoda více partnerů s hlavním městem,“ dodal ještě Martin Pacovský.

„Celý proces transformace teplárenství bude do značné míry záviset na tom, co od této oblasti očekává stát. Jestli umožní rozpad centrální soustavy nebo naopak zachování jejího strategického významu,“ zdůraznil pražský radní Jan Chabr. Hlavní město Praha je přitom podle jeho slov připraveno na diskusi o konkrétní podobě změn – v Praze budou záviset také na úpravách elektrárny Mělník. Výhodou Prahy přitom je, že drží v teplárenství prostřednictvím Pražské plynárenské poměrně silný podíl, takže má přímý nástroj na snížení aktuálních 15 % CO2, které v Praze pochází z výroby tepla.

Na diametrálně odlišnou situaci, než jaká je v hlavním městě, upozornil havířovský primátor Josef Bělica. Havířov je totiž teplem zásobován z jednoho zdroje, Teplárny Karviná, který je v soukromých rukách. „Je velmi těžké balancovat, když nevíte, jak bude do transformace investovat soukromý vlastník. Město má velmi omezené možnosti, jak to ovlivnit,“ uvedl Bělica. Ten také doufá, že se situace do budoucna změní. Kolik může transformace stát a zda se to promítne do ceny pro spotřebitele, to je podle Bělici věštění z křišťálové koule. Investice bude na straně soukromého vlastníka, ale v konečném důsledku to podle jeho slov zaplatí spotřebitel. Pokud se ovšem celý systém podaří nastavit efektivně, tak to nárůst koncové ceny znamenat nemusí.

S vývojem není spokojen ani Martin Hausenblas, náměstek primátora Ústí nad Labem. „Situace se stává neudržitelnou. Pokud s tím stát něco neudělá, znemožní se kvůli různým cenám povolenek centrální zásobování teplem,“ dodal Hausenblas. Město podle něj potřebuje vyřešit i podobu distribuční soustavy. Ta je v Ústí založena na parovodních rozvodech – a zejména přechod Labe je velmi problematickou záležitostí. Hausenblas se přiklání k řešení v podobě výstavby městské spalovny, která by byla svozovou oblastí pro region. Výhodou by byla její dostupnost po vodě, železnici i po silnicích.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.6.2021 16:23
O stabilizaci jaké soustavy mluvíte v případě teplárenství? Většina tepláren prostě jen spaluje, kogenerace to není.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.6.2021 07:08 Reaguje na Katka Pazderů
Tak to se opět pletete: "Teplárna je průmyslový závod, který se zabývá kombinovanou výrobou elektřiny a tepla pro technologické účely, otop či ohřev topné a užitkové vody. Výrobou a dodávkou samotného tepla se zabývá "výtopna", u menších výkonů "kotelna""
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tepl%C3%A1rna
Odpovědět
PB

Petr Blažek

23.6.2021 17:07
Teplárenství se snaží přizpůsobit zelené hysterii a zaplatí to spotřebitelé.
U posuzování emisních povolenek by neměl hrát tolik roli zdroj energie (uhlí, plyn biomasa), ale jeho finální energetická účinnost. Jestliže dokáží udělat kogenerační jednotku z uhlí s účinností 90% tak by měla mít menší emisní poplatky než nějaká biomasa.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.6.2021 17:40 Reaguje na Petr Blažek
hysterie je v podstatě jen to, že technologie, které mají živit energetický mix je v plenkách a nejsme u moře, kde ta hysterie zelené vznikla....pokrytectví toho všeho je, že každý stát má úplně jiné podmínky pro energetický přechod...na druhou stranu 20 let tu politická reprezentace totálně propadla na jakoukoliv odluku od uhlí a dekarbonizace včetně aplikace sociálních rezerv v regionech po těžbě.
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.6.2021 17:15
Hledme,hledme holenkové.Tak plynem budete topit.A že vám nevadí,že ten plyn je ze zlého Ruska a ropa z něj teče taky.Někteří obyvatele česka především z řad politiku,pisálku a kulturní fronty,ekologu,aktivistu by měli navštivít odborného lékaře.Tuším,že se snad jmenuje psychiatr a stanovuje diagnozu na schizofrenii
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.6.2021 17:43 Reaguje na karel krasensky
zelené " běsnění" v podstatě vzniklo jako nosný plán unie, jinak by šla do kopru a je to tažené ochotou především Skandinávských zemí platit katastrofální výpalně do společného rozpočtu unie.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.6.2021 13:41 Reaguje na karel krasensky
A není těch vašich třídních nepřátel nějak málo, Antone Pavloviči? :D
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.6.2021 17:28
Já být Ruskem tak ještě chvílí počkám,až se v EU ještě zvyší závislost na jejích zemním plynu a pak bych to v září vvzhledem k tomu že většína státu má zhruba tříměsíční zásoby zavřel.A veselé vánoce rusofobové.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.6.2021 17:47 Reaguje na karel krasensky
plyn z hlediska znečištění je asi 60% uhlí, takže si nedělejte iluze, že něco takového zachrání Zemi
navíc v uhlí je taky Rtuť
v Plynu je NOx tedy oxid dusíku, což název sám o sobě říká, že se po něm udusíme.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

23.6.2021 17:56 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tady se člověk vždycky zasměje. Ať už bájnému vodíku po roce 2030, nebo NOx v zemním plynu. Díky!
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.6.2021 07:12 Reaguje na Petr Dvořák
Dobrý den. Nevite, jaká je budoucnost osobních aut na LPG a tankovacích stanic v Nemecku? Přestávají je prý v VW vyrábět a tankovaci stanice stavět. Je to kvůli malému zájmu nebo se soustředí na elektroauta?
Odpovědět

Jirka Černý

23.6.2021 17:59 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To s tím dusíkem je super hláška.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.6.2021 07:04 Reaguje na karel krasensky
To nám rusofobum kvůli globalnimu oteplení vůbec neuškodí, víte!! My nebudem potřebovat vůbec žádné teplarenstvi:-).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.6.2021 13:37 Reaguje na karel krasensky
Jo to víte že jo, Rusko má 75% příjmu z prodeje ropy a z. plynu a uzavře kohoutky. :D Ještě další debilitu nám sem dejte vy jeden rusofile. :D :D
Odpovědět
VK

Václav Kain

23.6.2021 23:21
Je to naprostý nesmysl,ale to se projeví až to ty vypatlané zelené palice prosadí.Biomasa? A kde ji budou brát? Plyn je z Ruska.To nevadí?Že to máte v těch vašich hlavách vylízané je bohužel pravda.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.6.2021 01:30
Zrovna minulý týden vědci oznámili, že spalování dřeva má na životní prostředí horší vliv než spalování uhlí. To se soudruhům ten přechod od uhlí moc nevyvedl.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.6.2021 08:14
V nadpisu mi chybí to hlavní, že teplárenství čeká zdražování tepla.
Provozovatelům to až tak moc vadit nebude a spotřebitelé si budou
muset připlatit. Změna technologie není zadarmo a to nové palivo
je dražší, než to stávající. S koncem kůrovce podraží štěpka a nebo
se zeštěpkují zbývající lesy a nebo už na polích mimo biomasy nic
pěstovat nebudeme? Že by došlo k "válce" ekologů s ekology? Stačí
pouze ignorovat zelenou politiku v energetice a když nebude zbytí,
tak i zmagořelou EU. Britové Brusel prokoukli jako první a ostatním
se oči otevřou co nevidět.
Odpovědět
va

vaber

24.6.2021 09:16
kdesi jsem četl, v jednom kg uhlí je 25MJ energie, v jednom kg uranu je 83milionů MJ energie ,
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.6.2021 10:04 Reaguje na vaber
Záleží na kvalitě uhlí, tohle přibližně platí pro černé uhlí, u hnědého to bývá i méně než polovina. U tlakovodních reaktorů se uvádí vyhoření 45 MWd/kg = 1080 MWh/kg = 3,8 milionu MJ na kg, ovšem ty dokážou využít pouze pár procent z energie, která je v uranu k dispozici. S uzavřením palivového cyklu to bude mnohonásobně více.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.12.2021 12:15 Reaguje na Emil Novák
Drobné doplnenie: Aj po využití všetkej energie z rozpadu uránu sa uvoľní len maličká časť energie hmoty. Celková energia 1kg hmoty (akejkoľvek) je cca 90 miliard MJ.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.6.2021 10:23
Biomasa?
To může navrhovat jen člověk, kterému zůstala utajena existence kalkulačky, jinak by si spočítal, že dlouhodobě prostě není co pálit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist