https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-hajek-teplarny-potrebuji-vratit-cast-nakladu-na-povolenky-jinak-se-nedoziji-transformace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Hájek: Teplárny potřebují vrátit část nákladů na povolenky, jinak se nedožijí transformace

18.6.2021
Dožije se transformace na bezuhlíkovou technologii? Na ilustračním snímku pražská teplárna.
Dožije se transformace na bezuhlíkovou technologii? Na ilustračním snímku pražská teplárna.
Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny v červnu doporučil dolní komoře Parlamentu České republiky schválit pozměňovací návrh poslance Pustějovského (ANO), který zavádí přechodnou transformační podporu výroby tepla. Pro české teplárny jde o velmi důležitý bod v novelizovaném zákoně o podporovaných zdrojích energie.
 

Provoz výroby energií, především tepla, se s výší cen za povolenky neúměrně prodražuje. Pokud by měly teplárny promítnout do cen tepla meziroční nárůst ceny povolenek, zdražilo by teplo z uhlí přibližně o 15 %. Teplárny už rezervy vyčerpaly, pokud jim stát část nákladů na povolenky pro výrobu tepla nevrátí, nastane černý scénář výrazného zdražení pro 3,5 milionů lidí.

Oproti původním předpokladům Státní energetické koncepce, podle níž mělo docházet k náhradě uhlí v teplárenství postupně do roku 2040, bude nutné odchod od uhlí v teplárenství podstatně urychlit, a to do roku 2030. Tedy podstatně dříve, než loni doporučila ukončení využívání uhlí v ČR Uhelná komise (2038).

Důvodem je i skutečnost, že s ohledem na současné ekonomické podmínky, možné předčasné zavírání některých elektráren, a s tím související ukončování těžby, nemusí být po roce 2030 možné zajistit těžbu domácího hnědého uhlí vhodného pro využití v teplárenství – uvádí v odůvodnění svého pozměňovacího návrhu poslanec Pustějovský. Podpora se bude vztahovat na všechna fosilní paliva, pokud jsou zatížena nákupem povolenek. V případě výroby tepla z uhlí se však teplárny budou muset zavázat, že do roku 2030 využívání uhlí ukončí a přejdou na jiná paliva.

Vrácení části nákladů na povolenky je nezbytné, pokud se mají teplárny transformace dožít. Příprava transformačního projektu včetně získání všech povolení trvá i několik let a náročná je i výstavba, protože musí probíhat při zabezpečení dodávky tepla. Pokud stát vysaje z tepláren přes povolenky veškeré prostředky, nebudou schopné potřebné investice profinancovat. Samozřejmě počítáme s tím, že až EU zavede i pro malé výrobny tepla povinnost platit adekvátní cenu za emise skleníkových plynů, podpora tepláren skončí. To ale nelze předpokládat před rokem 2025.

Doporučení výboru se týká třetího čtení zákona o podporovaných zdrojích energie v Poslanecké sněmovně. Pokud ji poslanci schválí, poputuje novela do Senátu. Pevně věříme, že se třetí čtení novely zákona zvládne realizovat na příští schůzi Poslanecké sněmovny ještě před letní přestávkou. Pokud by se to nepodařilo, nemusel by se legislativní proces stihnout dokončit do voleb, projednávání zákona by muselo začít znovu od začátku, což by byla pro teplárenství katastrofa.

Schválení novely zákona není konec, ale naopak začátek. Podporu bude potřeba notifikovat u Evropské komise, teprve pak bude možné ji vyplatit. K zákonu bude také potřeba vydat řadu prováděcích právních předpisů.

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie a příprava navazujících prováděcích předpisů bude jedním z hlavních témat konference Dny teplárenství a energetiky 2021.

Dalším velkým tematickým okruhem Dnů teplárenství a energetiky opět budou odpady. Ty jsou vedle biomasy a zemního plynu stále zamýšleným zdrojem pro výrobu tepla v rámci transformace celého teplárenství.

Mezi diskutovaná témata, na které se mohu návštěvníci konference těšit, patří i technologie pro modernizaci tepláren, vývoj na trhu s elektřinou nebo revize evropské legislativy v oblasti energetiky a klimatu.


reklama

 
foto - Hájek Martin
Martin Hájek
Autor je ředitel Teplárenského sdružení České republiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Januška

18.6.2021 17:56
Já jsem si myslel, že povolenky jsou "úlitba" nebo pokuta. A vracet pokutu je blbost. Pouze to dává moc tomu, kdo pokutuje a kdo vrací. Jinak to ztrácí smysl.
Odpovědět
ig

18.6.2021 18:31 Reaguje na Pavel Januška
Tak to jste si myslel špatně :-) Povolenky jsou fašismus, způsob jak může státní moc ovládat soukromé firmy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.6.2021 12:28 Reaguje na Pavel Januška
každé město to musí dříve či později řešit, vracet cenu povolenky je spíš výmluva. Povolenka je obchodovatelná cenina, jako každá jiná a tak se s ní spekuluje...to je vše...stát není ošetřovatelna městských organizací
Odpovědět
ig

18.6.2021 18:34
Já mít teplárnu, tak ji jednoho krásného dne odstavím a dřív než si někdo začne stěžovat, zařízení odvezu do šrotu, budovu prodám, povolenky zašmelím a půjdu si užívat důchod na jachtě ve středomoří :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.6.2021 19:38 Reaguje na
A to je ten hlavní důvod, proč nemáte nejen žádnou teplárnu, ani nic podobého.
Odpovědět
ig

19.6.2021 09:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Dovolím si zkorigovat: hlavní důvod je ten, že jsem si nikdy žádnou nekoupil ani nepostavil :-) Ale kdybych třeba nějakou zdědil a ta už měla vyděláno, jsouc poblíž konce technické životnosti a teď nově i za koncem životnosti ekonomické, postupoval bych takto. Když si lidi sami na sebe vymyslí takováto restriktivní opatření, nezbývá mi, než je uposlechnout a nevyhovující provoz uzavřít.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.6.2021 01:19 Reaguje na
Myslím, že se časem najdou i takoví, ale oni to spíše vyřeší tak,
že nabídnou odběratelům odkup teplárny. Ti ji koupí, protože byty
bez tepla budou k ničemu a výsledkem bude "teplo nad zlato", neboť
se do ceny tepla započítá odkup, provoz a i ty povolenky.
Výsledkem bude enormní navýšení nákladů na bydlení a odpor obyvatel
k zeleným nesmyslům. My v domcích jsme si to už ochutnali díky
povinným výměnám kotlů, neustálého zdražování paliv a zákazu
používání některých paliv. Nyní přichází řada na domy centrálně
zásobované teplem z tepláren a to bude pro mnohé obyvatele šok.
Zatím se jich to netýkalo, když se v teplárnách topilo levným
hnědým uhlím a nebo černouhelným proplastkem. Povolenkami se
levné palivo cenově postaví na roveň ušlechtilému, ale ohledně
emisí se nic nezmění, pokud na to ušlechtilé teplárna nepřejde
a to budou další náklady a další navýšení ceny tepla. Závěrem
tak lze konstatovat, že útok na peněženky se rozjel naplno
a možná se mnohým lidem v hlavě rozsvítí, kolik stojí zelená
politika EU. U elektřiny to bude totéž a o plynu ani nehovořím.
Bez konkurence je ušlechtilé palivo nepostradatelné a cenu lze
neustále šroubovat nahoru. A pak kdo má největší zájem o tu
zelenou politiku? Hlupák věří blábolům, ale moudrý člověk
to pochopil a kritizuje ty nesmysly s povolenkami a zelenou
politikou.
Odpovědět
ig

19.6.2021 09:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte úplnou pravdu, jen na to, že se lidem rozsvítí bych moc nesázel. Ten proces rozsvěcení trvá dvě generace, zatím to zkazilo jen jednu.
Odpovědět

Jirka Černý

19.6.2021 06:47 Reaguje na
Teplárna ještě jde, automobilka je na tom hůř, tam se tahle možnost přímo nabízí. Ještě jsou fajn ty úvahy lidí co nevlastní auto a plácají se po zádech jak se bez aut obejdou, přitom aby vše fungovalo je potřeba slušná flotila.
Mít dnes teplárnu taky žádný terno, jsou stavěné s nějakou životností na co bude mít přímou úměru návratnost a teď to mají třeba v polovině životnosti úplně předělat za pochodu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.6.2021 12:25 Reaguje na
a to říká člověk, který má povolenky za fašismus :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.6.2021 11:58 Reaguje na
Tohle už tu bylo ... pokud mne paměť neklame, tak min v případě cukrovarů.

Na nějaký volný trh se (nejen) v Evropě už dávno nehraje, já si myslím, že kdysi legendární centrální plánování čeká docela bouřlivá reinkarnace. Chtěl jsem dát nejdřív smajla, ale ... byl by to takový ten smích skrz slzy:-/.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

19.6.2021 08:29
Na podporu změny paliva v teplárnách MŽP nechalo vypsat výzvy. Dotace se budou hradit z prostředků získaných za emisní povolenky, což jsou desítky milisrd Kč za rok. Takže prostředky na změnu paliva by měly být dostupné. Malé teplárny do do 20 MW navíc povolenky neplatí.
Odpovědět
ig

19.6.2021 09:03 Reaguje na Eva Tylová
Což je fašismus jak vyšitý. Stát tak defacto majitelům tepláren určuje, na co mají použít peníze které vydělali :-)
Odpovědět
PB

Petr Blažek

19.6.2021 19:09 Reaguje na Eva Tylová
Ještě nám paní Tylová sdělte jaké že to je palivo budoucnosti na co se mají teplárny předělat.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.6.2021 21:49 Reaguje na Eva Tylová
Všeho do času...
Emisní povolenky budou v budoucnu platit jak malé teplárny, tak domácnosti.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.6.2021 13:46 Reaguje na Eva Tylová
MŽP nechalo vypsat výzvy?

A to nechápete, že to je jen takový "rovnák na vohejbák"?
Nejdřív stát naprosto zdeformuje ekonomické prostředí, načež vymýšlí pomůcky, jak dosáhnout toho, aby ten dobitý mrzáček dokázal aspoň trochu lézt.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.6.2021 12:22
řízený rozpad CZT je taky možnost... ostatně v našem městě fungují blokové kotelny místo toho
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.6.2021 12:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak uvidíme jak dlouho vaše blokové kotelny přežijí, až zátěž platby emisních povolenek spadne na ně...
Odpovědět

Jirka Černý

21.6.2021 05:11
Ekologům vadí uhlí teď se pozvolna přidává i plyn a už se začínají obouvat i do biomasy. V podstatě tím jen ukazují že naprosto tápou v tom co vlastně chtějí, ale chtějí to nekompromisně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2021 08:25 Reaguje na Jirka Černý
Za ekology se převléklo mnoho lobbistů, kteří oblbují amatéry ve
prospěch svých chlebodárců a proto ty kotrmelce v pohledu na to,
či ono. Jedni lobbují za biomasu, která huntuje půdu. Druzí za
soláry, které tu půdu zastaví. Třetí za větrníky, které mění
podmínky k životu lidí, hmyzu i zvířat. Další tolerují dovozový plyn, který k nám bude proudit oklikou přes překupníky a ti
nerozhodnutí pendlují od nápadu k nápadu a vidí se ve vodíku
a akumulacích. Vše je ale nákladné a natahuje ruce po dotacích
produkovaných "nečistými" zdroji. Pokud jeden nečistý zdroj
skončí, tak za nečistý prohlásí jiný, aby bylo odkud dotace
stále čerpat. Proto ten změněný pohled na dřevo jako palivo,
protože uhelný zdroj dotací díky povolenkám skončí a pramen
dotací by mohl vyschnout.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.6.2021 11:59 Reaguje na Jirka Černý
O plyn bych se až tak zatím nebál. Germáni s tím zavíráním všeho ostatního se bez něj neobejdou a ty NS+NS2 se taky nestavěli pro srandu a musí se zaplatit.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

22.6.2021 16:48 Reaguje na Svatá Prostoto
To se sice zaplatit musí, ale ty trubky mají jenom určitou kapacitu. A když všechno předěláme na plyn a začne sněhová bouře tak skončíme stejně jako letos v Texasu, protože nebude kde jinde brát.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist