Česko hledá ekosong
Písní s ekologickými tématy existují desítky. „V době, kdy u nás R. E. M. ještě skoro nikdo neznal, vydali na desce Lifes Rich Pageant i melodický klenot Fall on me. Ačkoliv zpěvák Michael Stipe šifruje texty velmi zdatně, ekologické obavy z tohoto stěží odpářeme," řekl Vít Kouřil. Na snímku Michael Stipe.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Dr.Conati/Wikimedia commons |
„Spíše než o žebříček samotný jde o připomenutí různých polo/zapomenutých písní, které v posledním půlstoletí lemují environmentální hnutí či myšlení. Ať už bojovných, sentimentálních či ironických, povedených či trapných. Pokud vím, tak se tomuto tématu nikdo systematicky nevěnuje, byl by to dobrý námět pro esejistické nebo odbornější zpracování. Ale možná už něco podobného existuje v západních pop music studies nebo environmentalistické literatuře,“ vysvětlil Ekolistu.cz Vít Kouřil.
Mezi interprety 2. kola najdete například Beach Boys s písní Don’t Go Near The Water, jež upozorňuje na to, kterak se moře po přidání odpadků a chemikálií mění v bublinkovou koupel. Pearl Jam nazpívali s vítězem prvního kola ekohitparády Eddie Vedderem (frontman skupiny Perl Jam) song (Do the) Evolution o ničení Země nebo obrání Indiánů o půdu. V roce 1998, kdy píseň vznikla, předpovídali, že na planetě vše shoří do roku 2010. Do hitparády byl vybrán i hudební klenot Fall On Me, složený hudebníky R. E. M. nebo vegetariánská kytarovka Meat is murder od The Smiths.
Zařazeny jsou samozřejmě i české hudební výtvory. Nemohou chybět Brontosauři, ale ani píseň Eko echo od Tata Bojs, zpívajících: „Zlobí se na nás naše planeta, my ještě nevíme, co je to odveta. Zlobí se na nás čím dál tím víc, začíná tady být globální hic.“ Václav Neckář zpívá o tom, jak by bylo krásné „žít místo v podkroví, v chýši z větvoví“ v písničce s překvapivým názvem Chýše z větvoví.
Hlasovat až do května můžete na stránkách Sedmé generace zde. Najdete tu celý žebříček Ekohitparády Top 25.
V prvním kole Ekohitarády Top 25 vyhlášené loňský rok si hlasující oblíbili nejvíce píseň Society v podání Eddieho Veddera. Nazpíval ji tentokrát bez své kapely Pearl Jam pro film Útěk do divočiny, požádal jej o to sám režisér Sean Penn. O druhé místo se podělili Domorodec Zelených koulí a parodické Tak dělejme něco! divadla Sklep. První pětadvacítku písní si můžete poslechnout zde.
Mnoho dalších ekologicky zaměřených písní si na doporučení Víta Kouřila můžete poslechnout na stránkách www.grinningplanet.com
reklama
Online diskuse
žánr, téma, věk - 30. 3. 2010 - JanV rámci pestrosti světa mi příjde vcelku normální vymezit tématicky kategorii. Nemyslím, že by pro "zelenou medaili za skladbu" skládal nějaký žánrový autor písně na objednávku.Buď již do pomyslného žebříčku hodnot spontánně zařadil mírně "zelenou" (abych se přiblížil vašemu mírně pejorativnímu stylu), nebo ne. Pochybuji,že se zde soutěží o "velký" pytel dukátů. Z mého pohledu jde prostě o to upozornit na širší záměr písně byť poeticky, prožitkově a třeba i provokativně pojaté. A je v tom dnes také kus odvahy přihlásit se k zelenému směru, když mu lidé jako vy podsouvají své dedukce. Každá výzva motivující ke změně spotřebních klišé je dobrá. |