https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceskobudejovicky-spolek-stop-seceni-srncat-loni-zachranil-s-drony-400-srncat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Českobudějovický spolek Stop sečení srnčat loni zachránil s drony 400 srnčat

4.5.2023 01:13 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Foto | Gunnar Creutz (Achird) / Wikimeda Commons
Českobudějovický spolek Stop sečení srnčat loni zachránil pomocí dronů s termokamerou 400 srnčat. Dalších osm desítek mláďat zachránili dobrovolníci při kontrolách luk. Zvěř se při senážích schovává do poslední chvíle ve vysoké trávě a často se stane, že ji používaná zemědělská technika usmrtí. Ovládání dronu s termokamerou se věnují i některé studijní obory na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE). ČTK to řekl její mediální zástupce Zdeněk Zuntych.
 

"Oslovujeme a hledáme piloty, abychom měli více sil do terénu, protože práce s termokamerou je v něm stěžejní. I proto je pro nás spolupráce s VŠTE a jejími studenty důležitá,“ řekla koordinátorka spolku Stop sečení srnčat Pavla Benettová.

S bezpilotními leteckými prostředky a jejich využitím seznamuje VŠTE studenty při výuce na katedře dopravy a logistiky a katedře stavebnictví. Škola navíc získala moderní dron DJI Mavic 3T s termokamerou. "Jedná se o zařízení, které umožňuje zvýšit přesnost určení polohy na úroveň desítek centimetrů. Jde v podstatě o velice přesnou GPS stanici,“ uvedl vědecký asistent katedry dopravy a logistiky VŠTE Patrik Gross.

Mláďata srny rodí v květnu a v červnu, kdy zemědělci zahajují senáže. Podle odhadů spolku Stop sečení srnčat zahyne ročně v Česku při senážích na 60.000 mláďat. Geny zvěři velí se před blížícím se nebezpečím přikrčit, a řidič zemědělského stroje ji pak nemá šanci ve vzrostlé trávě či jeteli vidět.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

4.5.2023 07:20
Jedni ochranáři je zachraňují, druzí je střílí, protože drancují lesy.
Kdyby se domluvili, možná by se nějaké kačáky ušetřili.
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.5.2023 08:50 Reaguje na Michal Uhrovič
zakousnutí srnčete vlkem je taky dost nehumánní. je to podobné, jako když jede v telce život v přírodě a jsou tam záběry z afriky, jak je lvice zakouslá do krku zebry a ta zoufale bučí a polí oči. to by se mělo taky zakázat.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.5.2023 09:01 Reaguje na Lukas B.
Pardon, váš koment nechápu. Zakažte si co chcete a nás do toho netahejte.
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.5.2023 09:14 Reaguje na Michal Uhrovič
to byl pokus o vtip. redukce počtu srnek sekačkou je jistě surová a nehumání, ovšem srovnatelně s redukcí počtu srnek odlovením vlkem. bych to nechal koňovi.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.5.2023 09:25 Reaguje na Lukas B.
je určitě levnější ty ničitele lesů likvidovat už jako mláďata, ušetří to čas, peníze a lesy.
Vlci pomáhají málo ..
Odpovědět
TZ

Tomáš Zeman

4.5.2023 14:42 Reaguje na Michal Uhrovič
1*
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.5.2023 17:11 Reaguje na Michal Uhrovič
5-
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.5.2023 15:06 Reaguje na Lukas B.
Na velké části NP Šumava udržují srnčí populaci v rovnováze rysové. Šumavští vlci tam loví hlavně jeleny.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.5.2023 17:12 Reaguje na Majka Kletečková
A já doufal, že především divočáky. Asi špatní vlci , vyměnit je !
Odpovědět
JV

Josef Valenta

4.5.2023 23:18 Reaguje na Lukas B.
Na vlky nespoléhejte ,je třeba držet myslivce pod krkem. Mne sice vlci při nátlaku kvůli silně přemnoženým dankům pomohli/tak dloho jsem jimi strašil až přišli a myslivcům došlo bud zredukují zvěž oni a budou mít plné mrazáky , nebo to udělá pomalu vlk a oni toho v mrazáku moc mít nebudou /. Vykašlat se však na mládata a posíct je je prasárna a rozhodně to nemá s nastolením rovnováhy v krajině co dělat. Josef Valenta Něchov
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.5.2023 15:20 Reaguje na Michal Uhrovič
Na tom něco je.
Ale řada lovců je ráda za to, že má možnost střílet živou červenou zvěř, zvlášť tu s trofejema. Střelba je pro ně odměnou a jsou ochotni na tuhle činnost vynaložit dost prostředků. Mnozí myslivci si přejí, aby bylo zvěře hodně a tím také dost živých terčů. Stojí na opačném pólu než lesníci a zemědělci, kteří si na přemnoženou zvěř stěžují.
Ať už ta srnčata před smrtí sekačkou zachraňuje kdokoli, jsem za to ráda.
Odpovědět
ZK

Zdeněk Kučera

5.5.2023 13:29 Reaguje na Majka Kletečková
Neznám moc myslivců, kteří se třesou na odstřel srnčat, třebaže ročních. Ten problém je spíše v tom, že vlk, rys a rozumný myslivec provádí selekci na slabé, přestárlé a nemocné kusy. Sekačka ne...
Odpovědět
JV

Josef Valenta

4.5.2023 23:06
Super nápad. Jako sedlák v důchodu /předal jsem farmu synovi/ ,tohle by celému okolí pomohlo,bych to na své bývalé farmičce uvítal a ještě bych chodil na melouchy k sousedům. Zamířit s Megii přímo k místu kde srnče leží a neprocházet celý pozemek to by moje druhé srdíčko ocenilo.Myslivci sice chtějí nahlásit čas sečení , ale mnohdy na to nemají čas a lidi ,tak pokud mi to zdraví dovolilo vzal jsem Megii /Briard/ a invalidní hůlku a hurá na louku. Skusím se domluvit ,zda se to nedá sehnat. Josef Valenta Něchov
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.5.2023 17:15 Reaguje na Josef Valenta
Znám to naopak- družstevník hlásí louku na So 7:00 a do 10:00 nikde nikdo a pak se dozvíte, že se rozmyslel a sekl louku na druhém konci honitby.
Odpovědět
Anyr

Anyr

5.5.2023 09:16
Já, celkem smutně, musím říct, že nechápu takové akce kvůli přemnožené srnčí...
Tady jedni vynakládají zdroje - a to nejen finanční - na ochranu zvířat, kvůli kterým řešíme škody na polích, v lesích, na zahradách, v sadech, a kvůli kterým spousta lidí tleská návratu vlků, a druhá strana dělá vše pro to, aby přemnoženou zvěř regulovala.

Já vím, pohled na malé srnče, na drtivou většinu zvířat, která jsou takto surově zabita, bolí srdce, ale musíme si uvědomit jednu věc. Člověk narušil rovnováhu v přírodě, velmi hrubě, a musíme regulovat stavy těch zvířat, která se bez predace (a mnohdy ještě s přikrmováním a péčí) přemnožila, a brání například přirozené obnově lesů, či obnově v dostatečné druhové pestrosti (jsou dřeviny, které nejen srnám velmi chutnají a prostě je nenechají zmladit, vyrůst).
Ergo, likvidace černé a červené zvěře je žádoucí, snad jen vysoká je cca OK. A stále bych byl raději velmi rychle zlikvidován strojem, než bolestivě sežrán vlkem nebo blbě střelen myslivcem.
Celé mi to "Stop sečení srnčat" přijde spíš jako akce přecitlivělých jedinců neznalých ekologie a nutné péče o člověkem rozbitou přírodu, byť plně souhlasím s tím, že "sekat srny" je hnusné a brutální. Jen si myslím, že by plně postačilo dodržovat zákon (konkrétně zákon č. 449/2001 Sb. část třetí, hlava I, § 10) a další zdroje cpát spíš do smysluplnějších věcí.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.5.2023 17:17 Reaguje na Anyr
Nevím o přemnoženém srnčí.
Problémem je, že zvěř sekačka často jen poraní ( useknutý běh apod.), je to sice fatální, ale ta zvěř s tím pár dnů žije.
Já bych nechal takového zemědělce povinně v přítomnosti srnčete s useklými běhy. Za den dva by se vyblil z podoby.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist