https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesky-brod-pripravuje-premenu-byvale-deponie-na-rekreacni-zonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český Brod připravuje přeměnu bývalé deponie na rekreační zónu

29.1.2023 00:12 | ČESKÝ BROD (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Eric X / Unsplash
Český Brod na Kolínsku připravuje revitalizaci bývalé skládky za jatky na městský park. Zhruba dvouhektarový městský pozemek na jihovýchodním okraji města, kde je dnes nevyužívaná deponie, by se měl proměnit v rekreační areál. Letos chce vedení města začít s projektovou přípravou a podat žádost o dotaci. Práce na přeměně by pak mohly začít v roce 2025. Náklady budou předběžně v desítkách milionů korun, řekl ČTK starosta města Tomáš Klinecký (Lepší Brod).
 

"Hlavně v době covidu, kdy nebyly jiné možnosti a lidi chodili hodně ven, se ukázalo, že ve městě chybí plochy pro veřejnou rekreaci. Tohle je poslední městský pozemek, kde by se něco podobného dalo vytvořit," řekl Klinecký. Do diskuse o využití a přesné podobě místa se podle něj zapojuje také veřejnost. "Zatím není jasné, zda to bude spíš lesopark nebo přírodní park, primárně by to měla být rekreační zóna pro bytový projekt bývalého cukrovaru, ale samozřejmě i pro všechny ostatní," doplnil starosta.

Podle územního plánu je plocha rezervou města pro sport. "Je to neutěšené místo, historicky se tam ukládal odpad a netušíme, co se například najde, až se začne s pracemi," řekl Klinecký. Skutečné náklady na revitalizaci podle něj vzejdou až z projektové dokumentace.

Inspirací pro budoucí českobrodský přírodní areál je podle Klineckého například Park Vinice v Úvalech u Prahy, kde zhruba před třemi lety podobně přebudovali bývalou skládku.

Český Brod připravuje rovněž úpravy Jiráskových sadů a Pivovarského rybníka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist