Český Solek vybuduje v chilském Puerto San Antonio elektrárnu na zelený vodík
Zelený vodík se vyrábí štěpením vody za pomoci elektřiny generované z čistých obnovitelných zdrojů v elektrolyzérech. K výrobě bude využita solární elektrárna Leyda, kterou Solek vyvíjí 22 kilometrů od přístavu. Její stavba začne v průběhu příštího roku a firma počítá s výkonem 96 MWp megawatt-peaků (MWp). Jde o jednotku výkonu solární elektrárny v bodě maximálního výkonu za standardních podmínek.
Zakladatel a předseda představenstva skupiny Solek Zdeněk Sobotka uvedl, že byť si je vědom, že technologie zeleného vodíku jsou teprve na začátku, stejně tak tomu bylo před 15 lety s výrobou elektřiny ze slunečního záření. "Podpisem této dohody se řadíme mezi ty, kteří podnikají první kroky v nevyhnutelnému technologickém posunu," uvedl.
Pro plynulost přísunu zelené energie Solek podle tiskové zprávy počítá také s větrnými parky. Skupina proto v dané lokalitě sleduje akviziční příležitosti i pro stavbu větrných elektráren. Zkušeností s větrnou energií chce Solek následně využít v dalších zemích.
Vyrobený vodík může sloužit i jako palivo pro odbavení či transport nákladu v přístavu. Dohoda o vývoji elektrárny na zelený vodík zaručuje podle vyjádření skupiny Solek chilskému přístavu kromě budoucí instalace elektrolyzéru také výrobu obnovitelné energie za výhodnější náklady. Prvním krokem bude vypracování studie proveditelnosti, druhou fází je realizace projektu.
Přečtěte si také |
Plyn budoucnosti. Jak daleko je Česko na cestě k jeho využití?Největší přístav Chile Puerto San Antonio je také nejblíže položeným k hlavnímu městu Santiago de Chile. V Latinské Americe je pátým největším. Loni přístavem prošlo 1,5 milionu kontejnerů, celkem 22 milionů tun nákladu.
Skupina Solek od založení v roce 2010 vybudovala desítky projektů fotovoltaických elektráren v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile. Letos v létě začala stavět solární elektrárnu na Kypru. V Chile postavila 20 projektů s celkovým instalovaným výkonem 110 megawattů a do konce roku zde přibudou elektrárny s výkonem dalších 54 megawattů. V listopadu skupina oznámila vybudování dalších 28 solárních elektráren v Chile o výkonu 200 megawattů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Miroslav Vinkler
9.12.2021 05:21Maně mě napadá Shakespearovo "Doba vymknuta z kloubů šílí" jako přiléhavý obraz současnosti.
Čistě technicky - vodík umí JE také.
Sám Solek uvádí : "Širší využití fotovoltaiky a maximalizace produkce spolu s efektivním systémem provozu a údržby má pozitivní vliv na životní prostředí, pomáhá omezovat globální oteplování a umožňuje poskytovat dlouhodobý a stabilní výnos našim investorům."
Prostě na základě veřejné objednávky se rejžuje ve prospěch investorů , ty kecy o životním prostředí tam jsou pro oblbování prosťáčků.
Němci ať si tráví produktivní život a penzi mezi stíny větráků a farmami FVE panelů, asi jim to dělá radost a prospívá na duchu i těle.
V České kotlině bychom neměli dopustit zprznění krajiny a její nevratnou devastaci ryze komerčními zájmy typu OZE .
Pavel Hanzl
9.12.2021 09:22 Reaguje na Miroslav VinklerReaguje na Jiří Svoboda
Ještě pár čísel. JE o výkonu 1000 MW vyprodukuje za rok 30 tun radioaktivního odpadu.
V ČR máme dvě JE , Temelín(2x1055) a Dukovany (4x510)MW
Suma: 4,150 x 30 = 124,5tun odpadu/rok
Za dvacet let to bude 2490 tun vyhořelého paliva, které se nachází v meziskladech.Jde o směs původního oxidu uraničitého (více než 96 %) a nově vzniklých příměsí oxidu plutoničitého a sloučenin téměř všech prvků Mendělejevovy tabulky, které vznikly štěpením jader 235U během řízené štěpné řetězové reakce. Většina štěpných produktů jsou radioaktivní izotopy, které by po uvolnění do životního prostředí představovaly pro člověka vážné nebezpečí.
Teď třešnička na dortu !!!!!
ČEZ, a. s., je odpovědná pouze za skladování, za konečné uložení však odpovídá stát.
K tomu účelu byla zřízena Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO)
To je bezva kšeft, ČEZ si vytváří zisky a odpovědnost za odpad hodí na stát. Tedy na všechny občany.
Jaroslav Bobr
9.12.2021 10:54 Reaguje na Pavel HanzlPorovnejte s odpady v jiných sektorech energetiky.
Jiří Svoboda
9.12.2021 12:42 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
9.12.2021 13:55 Reaguje na Pavel HanzlTakže vaše tvrzení: "ČEZ si vytváří zisky a odpovědnost za odpad hodí na stát." je obyčejná lež.
Pavel Hanzl
9.12.2021 13:59 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
9.12.2021 14:05 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
10.12.2021 16:08 Reaguje na Pavel HanzlA nebo k tomu aspoň napište z diskuze pod jakým článkem to je ... takhle aby se v tom prase vyznalo.
Není zač.
Pavel Hanzl
9.12.2021 09:24 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/nku-na-pripravu-uloziste-radioaktivniho-odpadu-vynalozil-stat-18-mld-kc-o-miste-jasno-nema/