https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesky-solek-vybuduje-v-chilskem-puerto-san-antonio-elektrarnu-na-zeleny-vodik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český Solek vybuduje v chilském Puerto San Antonio elektrárnu na zelený vodík

9.12.2021 01:01 | PRAHA (ČTK)
Česká energetická skupina Solek pro chilský přístav Puerto San Antonio vybuduje elektrárnu na tzv. zelený vodík. Skupina, která se doposud zaměřovala na výstavbu solárních elektráren, si od projektu slibuje snížit uhlíkovou stopu přístavu, ale také získat zkušeností s výstavbou nesolárních zelených elektráren.
 

Zelený vodík se vyrábí štěpením vody za pomoci elektřiny generované z čistých obnovitelných zdrojů v elektrolyzérech. K výrobě bude využita solární elektrárna Leyda, kterou Solek vyvíjí 22 kilometrů od přístavu. Její stavba začne v průběhu příštího roku a firma počítá s výkonem 96 MWp megawatt-peaků (MWp). Jde o jednotku výkonu solární elektrárny v bodě maximálního výkonu za standardních podmínek.

Zakladatel a předseda představenstva skupiny Solek Zdeněk Sobotka uvedl, že byť si je vědom, že technologie zeleného vodíku jsou teprve na začátku, stejně tak tomu bylo před 15 lety s výrobou elektřiny ze slunečního záření. "Podpisem této dohody se řadíme mezi ty, kteří podnikají první kroky v nevyhnutelnému technologickém posunu," uvedl.

Pro plynulost přísunu zelené energie Solek podle tiskové zprávy počítá také s větrnými parky. Skupina proto v dané lokalitě sleduje akviziční příležitosti i pro stavbu větrných elektráren. Zkušeností s větrnou energií chce Solek následně využít v dalších zemích.

Vyrobený vodík může sloužit i jako palivo pro odbavení či transport nákladu v přístavu. Dohoda o vývoji elektrárny na zelený vodík zaručuje podle vyjádření skupiny Solek chilskému přístavu kromě budoucí instalace elektrolyzéru také výrobu obnovitelné energie za výhodnější náklady. Prvním krokem bude vypracování studie proveditelnosti, druhou fází je realizace projektu.

Největší přístav Chile Puerto San Antonio je také nejblíže položeným k hlavnímu městu Santiago de Chile. V Latinské Americe je pátým největším. Loni přístavem prošlo 1,5 milionu kontejnerů, celkem 22 milionů tun nákladu.

Skupina Solek od založení v roce 2010 vybudovala desítky projektů fotovoltaických elektráren v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile. Letos v létě začala stavět solární elektrárnu na Kypru. V Chile postavila 20 projektů s celkovým instalovaným výkonem 110 megawattů a do konce roku zde přibudou elektrárny s výkonem dalších 54 megawattů. V listopadu skupina oznámila vybudování dalších 28 solárních elektráren v Chile o výkonu 200 megawattů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.12.2021 05:21
Místo toho, abychom postavili několik jaderných elektráren a získali dlouhodobý stabilní zdroj nízkoemisní energie , zasíráme zemský povrch megastavbami tzv. OZE.
Maně mě napadá Shakespearovo "Doba vymknuta z kloubů šílí" jako přiléhavý obraz současnosti.

Čistě technicky - vodík umí JE také.

Sám Solek uvádí : "Širší využití fotovoltaiky a maximalizace produkce spolu s efektivním systémem provozu a údržby má pozitivní vliv na životní prostředí, pomáhá omezovat globální oteplování a umožňuje poskytovat dlouhodobý a stabilní výnos našim investorům."

Prostě na základě veřejné objednávky se rejžuje ve prospěch investorů , ty kecy o životním prostředí tam jsou pro oblbování prosťáčků.

Němci ať si tráví produktivní život a penzi mezi stíny větráků a farmami FVE panelů, asi jim to dělá radost a prospívá na duchu i těle.

V České kotlině bychom neměli dopustit zprznění krajiny a její nevratnou devastaci ryze komerčními zájmy typu OZE .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 09:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler1.2.2019 16:45
Reaguje na Jiří Svoboda
Ještě pár čísel. JE o výkonu 1000 MW vyprodukuje za rok 30 tun radioaktivního odpadu.

V ČR máme dvě JE , Temelín(2x1055) a Dukovany (4x510)MW

Suma: 4,150 x 30 = 124,5tun odpadu/rok

Za dvacet let to bude 2490 tun vyhořelého paliva, které se nachází v meziskladech.Jde o směs původního oxidu uraničitého (více než 96 %) a nově vzniklých příměsí oxidu plutoničitého a sloučenin téměř všech prvků Mendělejevovy tabulky, které vznikly štěpením jader 235U během řízené štěpné řetězové reakce. Většina štěpných produktů jsou radioaktivní izotopy, které by po uvolnění do životního prostředí představovaly pro člověka vážné nebezpečí.

Teď třešnička na dortu !!!!!

ČEZ, a. s., je odpovědná pouze za skladování, za konečné uložení však odpovídá stát.
K tomu účelu byla zřízena Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO)

To je bezva kšeft, ČEZ si vytváří zisky a odpovědnost za odpad hodí na stát. Tedy na všechny občany.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.12.2021 10:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Za 20 let je to teda cca 50 kamionů odpadu, aby jste si to množství dovedl představit.Zatím se skladuje v kontejnerech na ploše přímo u JE. Jestli se uloží, nebo pošle na přepracování(TVEL ho zpětně odebírá) tot otazka.
Porovnejte s odpady v jiných sektorech energetiky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.12.2021 12:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Vidíte, že aspoň v něčem prozřít lze. Jen vy se tomu vehementně bráníte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.12.2021 13:55 Reaguje na Pavel Hanzl
ČEZ za to konečné uložení tvrdě platí, poplatek činí 55 Kč z každé vyrobené MWh. Jelikož těch MWh ročně vyrobí v jaderných elektrárnách zhruba 30 milionů, dělá ročně poplatek na jaderný účet asi 1,65 miliardy Kč. SÚRAO samo uvádí, že náklady na vybudování hlubinného úložiště předpokládá ve výši 30 miliard Kč přičemž "K 31. 12. 2020 bylo na jaderném účtu 31,72 mld. Kč."
Takže vaše tvrzení: "ČEZ si vytváří zisky a odpovědnost za odpad hodí na stát." je obyčejná lež.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 13:59 Reaguje na Emil Novák
První řádek říká, že cituji pana Vinklera.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.12.2021 14:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Bývá zvykem dávat citaci do uvozovek, aby bylo poznat co je ještě citace a co už citace není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 20:42 Reaguje na Emil Novák
Je to citace celý, sorry jako.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.12.2021 16:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak by uvozovky měly být na začátku třetího řádku ... tam vlastní citace začíná ... a na konci.

A nebo k tomu aspoň napište z diskuze pod jakým článkem to je ... takhle aby se v tom prase vyznalo.

Není zač.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 09:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Na přípravy hlubinného úložiště radioaktivního odpadu vynaložila Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) přes 1,8 miliardy korun, jasno, kde má vzniknout, ale za 23 let nemá".
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/nku-na-pripravu-uloziste-radioaktivniho-odpadu-vynalozil-stat-18-mld-kc-o-miste-jasno-nema/
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.12.2021 18:34
Na článku je zajímavé, že tam skromně chybí informace, pro koho Solek ten vodik v takové dálce bude vyrábět.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.12.2021 19:36 Reaguje na Jarka O.
Vlastně je v článku napsáno, pro koho to má být. Beru příspěvek zpět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2021 17:51 Reaguje na Jarka O.
V Chile jsou velké měděné doly a Solek stavěl první elektrárny pro ně. Asi se to velmi osvědčilo (bez jakékoli dotace) a proto staví další pro přístav a hlavně začíná s vodíkem. To by mohl stavět taky u nás.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist