Český Těšín jedná s hasiči o pomoci při údržbě zeleně
"V Českém Těšíně jsme během posledních zhruba deseti let v rámci rozličných projektů na revitalizaci parků, náměstí a dalších veřejných prostranství nechali vysadit stovky nových stromů, tisíce keřů a vznikly zde i desítky nových okrasných záhonů. Potřebují pravidelnou údržbu i zálivku," řekla Havlíková.
Přestože večer a v noci na včerejšek kraj zasáhly bouřky, přetrvávající sucho nezmírnily. "Večerní bouře napáchala škody především na stromech bez toho, aby přinesla vydatnější zálivku," uvedla mluvčí.
Město tak kvůli dlouhodobému suchu například pravidelně neseče trávu a nyní zintenzivnilo zalévání. "Z důvodu dlouhodobého sucha neprovádíme plošné sečení travnaté plochy na požadovanou výšku, ale necháváme travnatou plochu růst bez seče do té doby, než sucho a vedra pominou a začne se ochlazovat a pršet. Trávníky jsou bez závlahy a častá seč napomáhá vysychání půdy," uvedla referentka veřejné zeleně Lada Večeřová.
Kvůli vysokým teplotám se navíc od pondělí zalévají okrasné truhlíky denně. Dříve stačila zálivka každý druhý den. "Jsou to tisíce litrů vody, jen jedna pyramida s muškáty spotřebuje 200 litrů. K zalití závěsných nádob na stožárech veřejného osvětlení je navíc nezbytná mechanizace, jelikož jsou umístěny ve výšce více než dvou metrů," uvedla Večeřová.
Kromě závěsných nádob s letničkami podle mluvčí potřebují speciální péči třeba i mladé stromy vysázené v posledních dvou až třech letech, ale také hortenzie či růžové záhony. "Suchem trpí zejména mladé, nově vysazené stromy či květiny, které ještě nemají dostatečně bohatý kořenový systém a nedokážou tak čerpat dostatek vláhy ze země," doplnila Večeřová.
S podobnými problémy se město potýkalo v letech 2017 a 2015. Hasiči tehdy dováželi do parků tři cisterny vody a denně se spotřebovalo 35 metrů krychlových vody. Mimořádné zalévání tehdy přišlo město na 300.000 korun.
reklama