https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-ochranari-rozprasili-dalsi-paseracky-gang
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští ochranáři rozprášili další pašerácký gang

26.8.2022 06:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tomáš Ouhel a František Příbrský.
Tomáš Ouhel a František Příbrský.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Iniciativa JdeToZachranit
Terénní zoologové a ochránci zvířat Tomáš Ouhel a František Příbrský zaznamenali další úspěch při záchraně kriticky ohrožených druhů. Do sítě pytláků kriticky ohrožených druhů ptactva se čeští ochranáři nabourali již v dubnu, kdy na Jávě odhalili jednoho z deseti největších pašeráků ptactva v Indonésii. Na konci července pak jejich týmy zabavily obchodníkovi 11 loskutáků niaských, jejichž celková světová populace se odhaduje na 200–300 jedinců.
 

Tito pěvci jsou zapsaní na Červeném seznamu ohrožených druhů a řazených v kategorii kriticky ohrožených.

Loskuták niaský.
Loskuták niaský.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Iniciativa JdeToZachranit

Zpěvní ptáci měli být prodáni jako domácí mazlíčci, ale naštěstí byli ihned po ulovení zachráněni. Jejich zdravotní stav byl dobrý, takže mohli být ještě tentýž den vypuštěni zpět do přírody.

Zadržení lovci přišli o výdělek a byl jim udělen podmíněný trest. Ve vyšetřování pašeráckého gangu se ale pokračuje a dalším cílem je zátah na klíčové koordinátory této pašerácké sítě.

„Máme radost, že se nám povedlo zasáhnout právě obchod s pěvci. Všichni víme, že vymírají nosorožci nebo orangutani. Ale to, že nám pod rukama mizí desítky méně charismatických druhů, už ví málokdo. Právě proto naše zoo podporují primárně ochranu druhů, kterým se dostává méně světové ochranářské pozornosti. A potírání nelegálního obchodu je jen jeden z mnoha příkladů, jak zoo tuto roli v ochraně ohrožených druhů naplňují," uvedl František Příbrský, koordinátor mezinárodních in situ projektů a terénní zoolog v Zoo Ostrava.

Příprava transportu loskutáků k vypuštění.
Příprava transportu loskutáků k vypuštění.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Iniciativa JdeToZachranit

Dvojice Ouhel a Příbrský se svými týmy a zoologickými zahradami na problematiku kriticky ohroženého ptactva v Indonésii dlouhodobě upozorňuje. Pytláci jsou totiž schopni při jediné akci na menším indonéském ostrově kompletně odlovit populaci jednoho druhu a navíc často vyváznout bez sankcí.

„Způsoby lovu ptactva jsou velmi drastické a řadu ptáků ponechají v zuboženém stavu – mají vytrhané peří nebo jim chybějí části končetin. Pašeráci totiž používají háčky na vlascích, do kterých se ptáci zamotají, nebo nanášejí na stromy lepidlo, které ptákům znemožní odlétnout z místa,“ přibližuje Tomáš Ouhel, poradce pro ochranu přírody a výzkum v Zoo Liberec.

Za záchranu loskutáků a dalších kriticky ohrožených druhů ptáků hned na několika indonéských ostrovech bojují lokální indonéské týmy vyjednavačů a rangerů, které sestavili a vedou ochranáři Ouhel a Příbrský. Tyto týmy chrání ptactvo společně s místní policií, armádou a vyšetřovateli před pytláky. Pokud nelze situaci řešit jinak, pašeráky posílají do vězení.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2022 06:06
Je doslova tragédií jak vyspělé země Západu doslova tolerují mrzačení biodiverzity kolem sebe. Hlavně, že utlučem sodovkáč ! To je přesně ten druh pokrytectví, který bytostně nesnáším.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.8.2022 06:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

26.8.2022 06:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak hlavně že si zanadáváš na ten špatný Západ, co? To, že je Jáva na druhé straně světa, ti je buřt (nebo nevíš, kde je Jáva). ;)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.8.2022 18:10 Reaguje na Petr Eliáš
Jenže spousta těch zvířat končí u bohatých zápaďáků. Ono je to fajn mít v kleci užvatlaného ptáka, kterým se můžu chlubit návštěvám. Co na tom, že jich v přírodě zbývá posledních pár set. Hlavně že jsme "IN".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2022 07:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když jsme byli před třiceti lety na exkurzi nově zbudovaného "velkokapacitního" letiště v EU, byl jsem šokován tím obrovským počtem zachycených živých zásilek (kromě drog, starožitností...). Takže problém je to letitý, a není v silách všechny pochytat, okamžitě vstanou "noví bojovníci". Dokud bude poptávka, poběží i výnosný obchod, klidně až do vyhubení druhu. Tam je třeba nasadit mnohem více sil, než o jakých se zde píše.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.8.2022 08:43 Reaguje na Karel Zvářal
Z vlastních zkušeností mohu říci, že za nabídkou opravdu stojí pouze poptávka. Pokud tu bude o vše nelegální zájem, tak bude nejenom to pytláctví a pašeráctví. Nyní se po vstupu do EU problém scvrknul u většinu dodávek zboží na vstupní země EU, které hraniční kontroly nestíhají. Ono
i z rizikových oblastí se to děje pouze namátkově a nebo
na základě upozornění. Kdysi si každý stát prováděl svoji
kontrolu na hranicích a bylo jeho věcí, jak ji prováděl.
Nyní jsme odkázáni na to, že to zkontrolují třeba Němci
v Hamburku, kde to nestíhají a to nehovořím o tom, že
jinde k tomu přistupují laxně. Vím o čem mluvím, neboť
jsem pracoval v oboru a v té době se nemohly drogy nalézt
až v obchodě v bedně s banány. Na takové zásilky ze zemí,
kde bylo takové riziko jsme si našli vždy čas a pes drogař
byl vždy po ruce. Přesně jak píšete poptávka pomáhá vyhubit
ohrožené druhy a CITES je pro podsvětí cárem papíru.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2022 09:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Jestliže za 30 posledních let zmizelo 7 mil. km2 lesa, jsou to téměř 3 ČR ročně. Když pominu vliv na klímu, tak je to obrovská plocha zničeného biotopu, většinou proměněná na pastviny či plantáže a pole. A ony chráněným druhům neposkytnou potravu ani úkryt. Takže ten problém je třeba řešit komplexně, nahánění pytláků je jen zaměstnání pro pár ouřadů, kteří nejsou schopni mizení fauny i flóry zabránit. Je třeba to řešit na mezinárodní úrovni, a mnohem důsledněji, než tomu bylo doposud.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

26.8.2022 09:43 Reaguje na Karel Zvářal
je to zcela bez šance narůstající lidská populace potřebuje zdroje. Rubikon již byl překročen
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.8.2022 11:36 Reaguje na Robert Jirman
Narůstá jen v jihovýchodní Asii a Africe a Indii
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.8.2022 08:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak já jsem v tom článku přečetl, že se jedná o Indonésii. To hlavně oni by se měli starat o diverzitu a o zachovávání biotopů na SVÉM území. Západu do toho nic moc není, mimo potírání nelegálních chovů na svých územích.
Ostatně pašerákům se "podařilo", podle článku, chytit a připravovali se propašovat jenom při tomto pokusu cca 3 % světové populace těch kriticky ohrožených loskutáků, když jich má být už jen asi 300 jedinců. A co za to v Indonésii dostali? Dostali podmínku a byli propuštěni na svobodu. Aby mohli zase takové vzácné ptáky chytat a pašovat a vydělali si tak na kauci a podobně.
Tak nevím, proč by se do toho ml Západ nějak vměšovat, když defakto samotná Indonésie na ochranu těch vzácných druhů a obecně podle všeho na ochranu celé své přírody doslova kašle. Má Západ prohlásit, po vzoru Rusů, že na území Indonésie jsou tito vzácní živočichové šikanizování, terorizováni a zabíjeni a že proto se tam do těch pralesů musí Západ vylodit a následnou "speciální operací" prales obsadit a ty ptáky a další vzácná zvířata tak zachránit? To já totiž vidím jako jedinou možnost, jak by Západ mohl ta zvířata v indonézské džungli skutečně účinně zachránit. Kromě svrhnutí indonézské vlády a dosazení jiné vlády, která by skutečně aktivně tu přírodu chránila, proti vůli místních indonézanů.
Přirozeně, že to jsou teroretické možnosti, ve skutečnosti by se tím dosáhlo pouze to, že by se rozhořela válka, ale jak jinak chránit přírodu kdesi daleko na území jiného suverénního státu, který defakto tu svou přírodu chránit vůbec nechce, než (teoreticky) vojenskou internvencí?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.8.2022 09:43
Jsou dost odvážní, klobouk dolů. Bohužel na tu svou odvahu mohou doplatit i životem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2022 18:23 Reaguje na pavel peregrin
Vidím to naprosto stejně, byl to obdivuhodný kousek. Nedovedu si ale představit, že se tam budou pohybovat dlouhodobě. Oklamali obchodníka jako solventní zápaďáci, ale pochybuji, že by byli schopni to provádět opakovaně. Tamatamy zaduní "na tyhle bacha", takže buďto změnit lokál, nebo riskovat odplatu...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist