Čeští ochranáři rozprášili další pašerácký gang

Tito pěvci jsou zapsaní na Červeném seznamu ohrožených druhů a řazených v kategorii kriticky ohrožených.

Zpěvní ptáci měli být prodáni jako domácí mazlíčci, ale naštěstí byli ihned po ulovení zachráněni. Jejich zdravotní stav byl dobrý, takže mohli být ještě tentýž den vypuštěni zpět do přírody.
Zadržení lovci přišli o výdělek a byl jim udělen podmíněný trest. Ve vyšetřování pašeráckého gangu se ale pokračuje a dalším cílem je zátah na klíčové koordinátory této pašerácké sítě.
„Máme radost, že se nám povedlo zasáhnout právě obchod s pěvci. Všichni víme, že vymírají nosorožci nebo orangutani. Ale to, že nám pod rukama mizí desítky méně charismatických druhů, už ví málokdo. Právě proto naše zoo podporují primárně ochranu druhů, kterým se dostává méně světové ochranářské pozornosti. A potírání nelegálního obchodu je jen jeden z mnoha příkladů, jak zoo tuto roli v ochraně ohrožených druhů naplňují," uvedl František Příbrský, koordinátor mezinárodních in situ projektů a terénní zoolog v Zoo Ostrava.

Dvojice Ouhel a Příbrský se svými týmy a zoologickými zahradami na problematiku kriticky ohroženého ptactva v Indonésii dlouhodobě upozorňuje. Pytláci jsou totiž schopni při jediné akci na menším indonéském ostrově kompletně odlovit populaci jednoho druhu a navíc často vyváznout bez sankcí.
„Způsoby lovu ptactva jsou velmi drastické a řadu ptáků ponechají v zuboženém stavu – mají vytrhané peří nebo jim chybějí části končetin. Pašeráci totiž používají háčky na vlascích, do kterých se ptáci zamotají, nebo nanášejí na stromy lepidlo, které ptákům znemožní odlétnout z místa,“ přibližuje Tomáš Ouhel, poradce pro ochranu přírody a výzkum v Zoo Liberec.
Za záchranu loskutáků a dalších kriticky ohrožených druhů ptáků hned na několika indonéských ostrovech bojují lokální indonéské týmy vyjednavačů a rangerů, které sestavili a vedou ochranáři Ouhel a Příbrský. Tyto týmy chrání ptactvo společně s místní policií, armádou a vyšetřovateli před pytláky. Pokud nelze situaci řešit jinak, pašeráky posílají do vězení.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)

Miroslav Vinkler
26.8.2022 06:06Petr Eliáš
26.8.2022 06:43 Reaguje na Miroslav VinklerZbyněk Šeděnka
26.8.2022 18:10 Reaguje na Petr Eliáš
Karel Zvářal
26.8.2022 07:54 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
26.8.2022 08:43 Reaguje na Karel Zvářali z rizikových oblastí se to děje pouze namátkově a nebo
na základě upozornění. Kdysi si každý stát prováděl svoji
kontrolu na hranicích a bylo jeho věcí, jak ji prováděl.
Nyní jsme odkázáni na to, že to zkontrolují třeba Němci
v Hamburku, kde to nestíhají a to nehovořím o tom, že
jinde k tomu přistupují laxně. Vím o čem mluvím, neboť
jsem pracoval v oboru a v té době se nemohly drogy nalézt
až v obchodě v bedně s banány. Na takové zásilky ze zemí,
kde bylo takové riziko jsme si našli vždy čas a pes drogař
byl vždy po ruce. Přesně jak píšete poptávka pomáhá vyhubit
ohrožené druhy a CITES je pro podsvětí cárem papíru.

Karel Zvářal
26.8.2022 09:15 Reaguje na Břetislav MachačekRobert Jirman
26.8.2022 09:43 Reaguje na Karel ZvářalJaroslav Řezáč
26.8.2022 11:36 Reaguje na Robert JirmanRadim Polášek
30.8.2022 08:32 Reaguje na Miroslav VinklerOstatně pašerákům se "podařilo", podle článku, chytit a připravovali se propašovat jenom při tomto pokusu cca 3 % světové populace těch kriticky ohrožených loskutáků, když jich má být už jen asi 300 jedinců. A co za to v Indonésii dostali? Dostali podmínku a byli propuštěni na svobodu. Aby mohli zase takové vzácné ptáky chytat a pašovat a vydělali si tak na kauci a podobně.
Tak nevím, proč by se do toho ml Západ nějak vměšovat, když defakto samotná Indonésie na ochranu těch vzácných druhů a obecně podle všeho na ochranu celé své přírody doslova kašle. Má Západ prohlásit, po vzoru Rusů, že na území Indonésie jsou tito vzácní živočichové šikanizování, terorizováni a zabíjeni a že proto se tam do těch pralesů musí Západ vylodit a následnou "speciální operací" prales obsadit a ty ptáky a další vzácná zvířata tak zachránit? To já totiž vidím jako jedinou možnost, jak by Západ mohl ta zvířata v indonézské džungli skutečně účinně zachránit. Kromě svrhnutí indonézské vlády a dosazení jiné vlády, která by skutečně aktivně tu přírodu chránila, proti vůli místních indonézanů.
Přirozeně, že to jsou teroretické možnosti, ve skutečnosti by se tím dosáhlo pouze to, že by se rozhořela válka, ale jak jinak chránit přírodu kdesi daleko na území jiného suverénního státu, který defakto tu svou přírodu chránit vůbec nechce, než (teoreticky) vojenskou internvencí?
pavel peregrin
26.8.2022 09:43