Čeští vědci přispívají do evropské genové databáze ohrožených druhů
"Sekvenace genomů hub byla dosud vedena snahou podchytit druhy s potenciálním využitím v průmyslových technologiích nebo ty významné pro fungování ekosystémů, zapomínalo se ale na houby ohrožené vyhubením. Náš ústav upozornil, že na rozdíl od obratlovců jsou ohrožené houby z hlediska genomiky neoprávněně mimo střed zájmu, přestože právě porozumění jejich biologii by nám mělo napovědět, jak pro ně vytvořit vhodné podmínky," uvedl vedoucí projektu z Mikrobiologického ústavu AV ČR Petr Baldrian.
Jedním ze zkoumaných druhů hub byl například plstnatec bukový, který vzácně roste na mrtvém i živém bukovém dřevě. Genom tohoto druhu dává vědcům naději, že se podaří najít strategii pro jeho ochranu.
"Sekvenace genomu této houby má z hlediska biologie spíše omezený význam. Máme ale jedinečnou možnost srovnání s genomy dalších dřevokazných hub, kterých je k dispozici několik set, a toto srovnání by nám mělo napovědět, proč je tento ikonický druh houby vzácný a proč ze středoevropských lesů ubývá," řekl Baldrian. Získané poznatky z projektu umožní navrhovat opatření, která mohou významně přispět k ochraně ohrožených druhů hub.
Přečtěte si také |
Čeští vědci jako první na světě zobrazili povrchovou strukturu chromozomu v přirozeném stavu"V rámci konsorcia ERGA budeme jistě pokračovat ve studiu genomů dalších ohrožených druhů hub, abychom na základě analýzy mohli doporučit opatření pro jejich ochranu, například drobné úpravy hospodářského využití lesa. Prostřednictvím ERGA chceme být 'advokáty' studia hub, které jsou z hlediska ochrany často opomíjeny," dodal Baldrian.
Výsledky projektu publikoval v souboru výzkumných článků časopis npj Biodiversity.
reklama