ČEZ: Nárůst cen elektřiny bude jasnější po dražbě "virtuální elektrárny"
Mluvčí ČEZ připomněl, že ceny silové elektřiny jsou nyní v sousedních zemích o 10 až 18 procent vyšší než v ČR. Například v Německu vzrostly ceny elektřiny meziročně o téměř 20 procent, kumulovaný nárůst za posledních pět let přesáhl 100 procent. "První cenové signály v ČR na příští rok ukazují, že zřejmě dojde ke zvýšení cen i na domácím trhu, ale ne tak dramatickému. Již dnes nicméně odběratelé poptávají na burze a přímo od výrobců elektřinu na rok 2006 za ceny vyšší než pro letošní rok," dodal Kříž.
Nárůst velkoobchodních cen silové elektřiny se promítne do cen koncových zákazníků jen z části. "Například pro domácnosti tvoří velkoobchodní cena jen kolem jedné třetiny celkového tarifu. V něm jsou kromě elektřiny zohledněny také poplatky za přenos, distribuci, systémové služby, podporu obnovitelných zdrojů a daň z přidané hodnoty," uvedl ředitel ČEZ pro obchod Alan Svoboda.
V loňském roce oznámil ČEZ výši velkoobchodních cen elektřiny na rok 2005 na konci srpna. Původně požadoval u základní silové elektřiny navýšení ceny o 15,6 procenta na 940 korun za MWh. S ohledem na dostatečnou poptávku později cenu snížil na 905 korun za MWh. Meziroční nárůst tak činil 11,3 procenta. Cenu pravidelných dodávek v pracovní dny ČEZ stanovil na 1064 korun za MWh a cenu dodávek v pracovní dny bez nočních hodin na 1424 korun za MWh.
ČEZ je se 73procentním podílem na trhu největším výrobcem elektřiny v České republice. Vlastní též pět regionálních distributorů elektřiny v ČR a tři v Bulharsku. Za loňský rok ČEZ vykázal nekonsolidovaný čistý zisk 12,36 miliardy korun, provozní zisk 11,19 miliardy a tržby 62,3 miliardy korun. Konsolidované tržby skupiny ČEZ přesáhly 100 miliard korun. Celkem 67,6 procenta akcií ČEZ vlastní stát, zbytek drží finanční a drobní investoři.
reklama