ČEZ: Požadavky odborů se mění každý den
Snižování počtu zaměstnanců v Jaderné elektrárně Dukovany se týká necelých 600 osob, z toho 150 v letošním roce. "V zahraničí mají atomové elektrárny daleko menší počet zaměstnanců," dodal Kříž. Redukce počtu zaměstnanců je podle Kříže logickým důsledkem vstupu konkurence na trh s elektřinou, který vedl k poklesu cen a tlaku na snížení nákladů.
Plnou podporu požadavkům odborových organizací Jaderných elektráren Dukovany a Temelín dnes vyjádřilo předsednictvo Odborového svazu energetiků (OSE). ČIA o tom informoval předseda OSE Jiří Kubíček. Podle názoru OSE vedení ČEZ provádí nesystémové organizační změny před novelou Energetické politiky ČR, ignoruje oprávněné požadavky zaměstnanců a neplní kolektivní smlouvu. OSE proto vyzvalo představitele Fondu národního majetku a ministerstva průmyslu a obchodu k řešení situace. "Žádáme nápravu současného stavu tak, aby bylo zabráněno stávkové pohotovosti v celé společnosti ČEZ," uvedl Kubíček.
Odborářům se nelíbí plány na snižování počtu zaměstnanců v jaderných elektrárnách. Vedení ČEZ vytýkají, že propouštění nemá systém a ve svém důsledku může ohrozit jadernou bezpečnost. Již dříve odboráři odmítli návrh vedení ČEZ na 3,6procentní nárůst mezd v letošním roce, požadují zvýšení o 5,4 procenta. Dnes odboráři vyslovili nesouhlas s postupem Úřadu pro hospodářskou soutěž k trhu s elektřinou, který údajně zvýhodňuje zahraniční energetické společnosti. Též se jim nelíbí nezájem představitelů ČEZ o jednání. Odboráři se chtějí do 19. února sejít s ministry průmyslu a financí. Pokud ministři schůzku odmítnou, jsou odboráři připraveni vyvolat stávku ve všech elektrárnách společnosti ČEZ.
Zaměstnanci jaderných elektráren vstoupili do stávkové pohotovosti dnes v poledne. Zareagovali tak na oznámení společnosti ČEZ, že chce snížit počet zaměstnanců jaderných elektráren z loňských 2649 lidí na 2063 pracovníků v roce 2004.
reklama