https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-se-snazi-presvedcit-obce-na-svitavsku-k-souhlasu-s-vetrnymi-elektrarnami
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ se snaží přesvědčit obce na Svitavsku k souhlasu s větrnými elektrárnami

30.8.2024 11:24 | SVITAVY (ČTK)
Zdroj | Pxhere
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje se snaží přesvědčit vytipované obce na Svitavsku, aby souhlasily s vybudování větrných elektráren ve svých katastrech. Elektrárny by jim přinesly další příjmy do rozpočtů, uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Podle průzkumu, který se ve vesnicích vloni uskutečnil, obyvatelé s jejich případnou výstavbou většinou souhlasí.
 
"Obcím nabízíme mimo jiné pětiprocentní podíl ve společném podniku, možnost o projektu spolurozhodovat a od samého začátku mít možnost kontroly nad jeho rozvojem. Zároveň platí, že veškeré podnikatelské riziko nese ČEZ a pro obec celý projekt nepředstavuje riziko finančních problémů," uvedla Lapáčková Beránková. Výnos pro obec sestává z podílu na zisku z výroby, z pravidelné roční platby, z jednatelské odměny a případně nájemného, pokud by větrné elektrárny stály na obecních pozemcích.

ČEZ Obnovitelné zdroje chce na Svitavsku vybudovat deset až 20 větrných elektráren. Společnost si vytipovala katastry obcí, kde jsou pro ně vhodné přírodní i technické podmínky. Stát by mohly u Dětřichova, Hradce nad Svitavou, Kamenné Horky, Koclířova, Opatova, Opatovce, Pohledů, Radiměře, Skleného, Svitav a Vendolí. Zastupitelé některých obcí, například Dětřichova, už spolupráci při výstavbě elektráren schválili, jinde pořádají ankety mezi obyvateli, jejichž výsledky poslouží jako podklad při rozhodování zastupitelů.

Podle Lapáčkové Beránkové je cílem společnosti najít širší konsensus v celých regionech, nechce na obce jakkoli tlačit. "Podobně je tomu i na Svitavsku, kde by větrné elektrárny mohly vzniknout například ve větrném koridoru na úpatí Hřebečského hřbetu. Předpokládáme tedy, že by mohlo jít o vzájemnou spolupráci všech obcí, tedy i těch, v jejichž katastrech větrné elektrárny přímo nevzniknou," uvedla mluvčí. Zástupci ČEZ objeli v Česku více než 150 obcí, kde jednali s jejich představiteli, a absolvovali desítky veřejných projednávání.

O výstavbu větrných elektráren na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku mají zájem i další firmy. Obyvatelé Krouny na Chrudimsku v referendu s výstavbou větrné elektrárny na svém katastru souhlasili. Plánovaný větrník má mít výkon až 6,5 megawattu. Firma PV Consulting za to nabídla Krouně ročně do obecní pokladny 1,95 milionu korun. Zároveň přislíbila, že bude obyvatelům poskytovat levnější elektřinu, v průměru by měli ročně uspořit 11.600 korun oproti současným účtům. Nabídka je na 20 let. Příznivý byl i výsledek plebiscitu v Anenské Studánce na Orlickoústecku, kde chce vyrábět energii z větru společnost NOHO Energy. Pro obec by to znamenalo dlouhodobé benefity. U obce již několik větrníků stojí, před 15 lety je tam vybudovala společnost S&M CZ.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.8.2024 14:10
stejná chyba, stejný průser. Ta energetika fakt levná nebude a kdo to zaplatí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.9.2024 09:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Podívejte se do jakékoliv tabulky cen elektřiny z VE a FVE v porovnání s fosilní.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

1.9.2024 18:06
Pokud konečně nebudou zrušeny dotace na tyto nesmysly, pořád budou řešeny požadavky na povolení výstavby těchto občasných zdrojů elektřiny (OZE).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.9.2024 09:32 Reaguje na Tonda Selektoda
A z čeho budeme brát elektřinu další roky? A z čeho ji berou vyspělé státy EU?
A proč Rakušáci, se stejnými podmínkami, mají z větru asi 8% cha cha "občasné" elektřiny a my nula? U nás fučí především v zimě a proto je VE velmi dobrý doplněk FVE.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

1.9.2024 19:21
O kontrole aktivit ČEZu by mohli vyprávět malí akcionáři, kterým nakonec byly podíli ukradený mafiány, kteří reálně ČEZ i vládu kontrolují. Doručovací adresu mají na Kypru, ale jsou mezi nimi všichni Kellnerové, Křetínští, Tkáčové i Tykačové...a plno cizinců a amerických fondů, takže držím Svitavákům palce...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist