https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-v-temeline-investuje-2-5-miliardy-kc-o-tretinu-vic-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ v Temelíně investuje 2,5 miliardy Kč, o třetinu víc než loni

25.3.2021 00:30 | TEMELÍN (ČTK)
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
ČEZ letos v Temelíně investuje 2,5 miliardy korun, asi o třetinu víc než loni. Posílí bezpečnost, zefektivní výrobu. Temelín vymění i separátory I. bloku, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. ČEZ chystá 198 investičních akcí, většinu na dvě dvouměsíční plánované odstávky, kdy vymění palivo: I. blok odstaví tento pátek, II. blok začátkem července.
 

Temelín letos investuje víc než loni, protože naplánoval větší rozsah akcí. Dlouhodobý průměr ročních investic je miliarda, řekl ČTK ředitel elektrárny Jan Kruml. ČEZ chce letos v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany vyrobit přes 30 terawatthodin (TWh) elektřiny, řekl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek. Loni obě elektrárny vyrobily 30,05 TWh. Do obou letos ČEZ investuje asi 4,5 miliardy Kč.

Temelín dá stovky milionů do věcí spjatých s životním prostředím. Nejvýznamnější bude výměna separátorů na prvním bloku při jarní odstávce. Loni vyměnili energetici separátory na druhém bloku, ročně se tak ušetří téměř 30.000 tun oxidu uhličitého. "Od spuštění Temelína v roce 2000 jsme zvýšili jeho výkon o více než 200 megawattů elektrických, což odpovídá velkému uhelnému bloku a roční úspoře kolem milionu tun oxidu uhličitého," uvedl Zronek.

Energetici také dál zlepší provoz turbíny, jejíž spolehlivost by měla v budoucnu stoupnout z loňských 98,5 procenta na víc než 99 procent. Pomoci by měl takzvaný hltič vibrací na turbínách obou bloků.

Řada investic se týká bezpečnosti. Energetici modernizují systém, který měří stabilitu ochranných budov kolem obou reaktorů. Vymění 248 teplotních a optických čidel. "Nová čidla budou přesnější. Moderní bude i způsob měření, který funguje na principu šíření světla v optickém vláknu. Tato technologie se používá především v IT k přenosu dat, nově se začíná využívat i u čidel ve stavebnictví," uvedl Kruml.

Energetici také posílí požární ochranu strojovny. Zmodernizují i elektrickou požární signalizaci, měnit se bude i 40 kilometrů kabelů.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 4,3 TWh. Od začátku provozu investoval ČEZ do modernizace Temelína 22,5 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

25.3.2021 07:42
Naše drahé jádro...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.3.2021 08:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Náš zadarmo drahý Hanzl...

Již jsme vám několikrát vysvětlovali, že investice do údržby a modernizace probíhají všude. S autem taky jezdíte do servisu.
Modernizace do navýšení výkonu, nebo na snížení spotřeby vody jsou investice jednoznačně ku prospěchu životnímu prostředí na rozdíl od různých "ekologizací".
V neposlední řadě tyto investiční náklady jsou hrazeny ze zisků společnosti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist