https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-zmodernizoval-elektrarnu-na-hracholuskach-nejvetsi-zapadoceske-vodni-plose
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ zmodernizoval elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše

22.11.2024 09:19 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČEZ
ČEZ ukončil modernizaci vodní elektrárny na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Po výměnách turbíny a vysokotlaké regulace v minulých letech skončila poslední fáze - tříměsíční oprava 14tunového rychlouzávěru elektrárny. Kvůli tomu se snížila hladina přehrady zhruba o šest metrů. Teď se začne po dohodě s vodohospodáři postupně vracet do normálu, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Karel Samec.
 
"Až nám ČEZ oznámí spuštění rychlouzávěru, tak hned začne napouštění. Jeho doba bude záležet na přítocích. Do zimní hladiny to potrvá při normálním počasí tak jeden a půl měsíce," řekl ředitel plzeňského závodu Povodí Vltavy Miloň Kučera. Podle dispečera Povodí Petra Vicendy je teď dobrá hydrologická situace a napouštění může začít hned poté, co potápěči prověří kvalitu opravy. Hladina přehrady se nezvedne o šest metrů, ale zhruba o dva metry, protože přehrada se vždy na zimu upouští kvůli tání sněhu v povodí.

"Energetici, jimž pomáhali profesionální potápěči, spustili zpět do šachty 20 metrů pod vodní hladinu rychlouzávěr, obří tabuli, jejíž oprava vyšla na 1,5 milionu Kč," uvedl mluvčí. Je klíčovým prvkem zdroje. Funguje už 60 let a umí v případě nouze za 20 vteřin uzavřít přívod vody k turbíně, na niž padá za plného provozu 13 kubíků vody za vteřinu.

Celou akci ČEZ koordinoval s Povodím Vltavy a s krajským úřadem. "V rámci nápravných opatření při snižování hladiny jsme třeba financovali sběr chráněných živočichů na březích přehrady," řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko. Obnažené břehy odhalily šest předválečných vojenských bunkrů a zbytky domů tří obcí, které byly při stavbě vodního díla v letech 1959 až 1964 zatopené. Bunkry teď po tři měsíce lákaly hodně turistů a zvědavců. Po napuštění přehrady na zimní hladinu už ale nebudou vidět, na druhé straně od hráze, u Butova a Vranova, mohou být ještě kousky viditelné. "Ty jsou vidět skoro každou zimu," řekl Vicenda.

Elektrárna Hracholusky začne znovu dodávat elektřinu 1. prosince. Ročně vyrobí zhruba osm milionů kilowatthodin bezemisní elektřiny, která pokryje spotřebu 2300 domácností. "Je důležitým prvkem energetické soustavy v regionu Plzeňska díky své schopnosti začít během několika desítek vteřin dodávat do sítě energii a přispět ke stabilizaci soustavy," řekl Heczko.

ČEZ podle mluvčího dělá největší komplexní modernizaci české hydroenergetiky v historii. Za 15 let byla asi za 4,5 miliardy Kč modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích zdrojích. Mají celkový výkon přes 1400 MW, tedy asi tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Díky modernizaci zvýšily elektrárny svou účinnost až o pět procent.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

22.11.2024 11:19
Ještě lepší by bylo připojit nějaké jezero pod Plzní a vytvořit výkonou přečerpávající elektrárnu!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist