Chalupa: Na Šumavě se kácet bude, ale jen ručně
„Je zřejmé, že ministr Tomáš Chalupa zcela nevyhověl návrhu Jana Stráského a některá z nejcennějších míst Šumavy z plánovaného kácení vyjmul. Stromy tak zůstanou stát například u Černohorského močálu nebo v oblasti Rybárenské a Mlynářských slatí," komentuje ministrovo rozhodnutí Petr Machálek z Hnutí Duha. A dodává, že pokud Jan Stráský začne v nejcennějších šumavských oblastech kácet hned, bude to, bez ohledu na čerstvé stanovisko ministra, v rozporu hned s několika platnými zákony.
Hůlka: Různé iniciativy lžou
Předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka uvedl, že očekával rozsáhlejší kácení kůrovcem napadených stromů v první zóně parku, neboť je to prý „jediná šance, jak zastavit ničení kdysi krásných šumavských lesů a uchránit je i pro další generace.“ Hůlka ale dodal, že chápe rozhodnutí ministra jako nutný kompromis. Kůrovcová kalamita prý vyhání z Šumavy turisty.
„Je potřeba zdůraznit, že různé iniciativy trvale veřejně lžou o růstu nového lesa v oblastech napadených kůrovcem. Opak je pravdou,“ uvedl Hůlka a vysvětlil, že na některých plochách nad 1200 metrů nad mořem se les neobnovuje, protože zde chybí matečný porost a degradované plochy zarostly vysokými travinami.
Své stanovisko vydala také Strana zelených, která je znepokojena kroky a návrhy ředitele národního parku a stanovisko ministra vzbuzuje další obavy. Strana zelených připomněla, že „zelení“ ministři životního prostředí učinili v minulosti důležité kroky, díky kterým se nyní zvyšuje návštěvnost i renomé uznávaného parku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Tak vidím... - 21. 4. 2011 - AlešMáte pravdu vůl zůstane volem - ruční kácení je neskutečné vyhazování peněz daňových polatníků. Jinak s naší společností to není tak špatné. Vesla přebírá generace lidí co dospívali ve svobodné společnosti, lidé jsou motivovanější teď přijdou reformy to nás zase posune dál - je to mnohem lepší než před 10 ti lety. A jestli myslíte že třeba v NSR je to významěně lepší než u nás , , pak si vzpomeňte pro jakou společnost začal pracovat bývalý kancléř a jakou energetickou politiku v NSR prosadil - byly to větrné el. zálohované plynem a odklon od atomu. U Gaspromu to ocenily.... Zastavit jadernou energetiku , zničit severní pobřeží a ještě udělat Němce závislé na zemním plynuCo jsou proti tomu všechny naše současné eféry.... |