Chalupa nabízí Kalouskovi peníze z fondu na ochranu přírody

Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu navrhuje změnit zákon o Státním fondu životního prostředí. Samotné ministerstvo ale návrh nového znění zákona odmítlo komentovat s tím, že dokud nebude novela zákona připravena, nebude poskytovat bližší informace.
Podle textu návrhu, který má redakce Ekolistu.cz k dispozici, vznikla novela s jasným zadáním. Má umožnit „poskytování volných finančních prostředků ministerstvu financí ve formě půjčky“. Návrh dokonce počítá s rychlou změnou zákona, v případě schválení novely předpokládá datum účinnosti nového zákona od 1. 7. 2012. Konkrétní podmínky půjčky by pak upravila smlouva mezi SFŽP a ministerstvem financí.
Novela je velmi krátká, týká se jen jednoho paragrafu zákona 388/1991, který doplňuje o dva body. „Schválení půjčky nepředchází posouzení Rady fondu, půjčku schvaluje pouze ministr,“ říká dosud pracovní návrh. V současnosti o penězích z fondu rozhoduje také ministr, ale k návrhu se musí vyjádřit rada SFŽP, ve které zasedají zástupci obou komor parlamentu, ministerstev průmyslu, financí a místního rozvoje, dále zástupci obcí a nevládních organizací. Nově by tedy o půjčce, a tím o zablokování části peněz fondu na dobu, kterou návrh nijak nespecifikuje, rozhodoval výhradně ministr.
Podle Daniela Vondrouše z Asociace ekologických organizací Zelený kruh musí ministr životního prostředí rychle vysvětlit, proč chce peníze určené doposud výhradně na ochranu životního prostředí a přírody půjčovat do státního rozpočtu. „Proč přípravu tak zásadní změny v nakládání s veřejnými miliardami tají, když má platit už od července?“ ptá se Vondrouš.
Podle něj může být půjčka časově i výší neomezená. Podezření vzbuzuje podle Zeleného kruhu, jehož zástupce v radě SFŽP reprezentuje nevládní organizace, skutečnost, že se návrh přijímá podezřele narychlo a v situaci, kdy nejsou veřejně známá pravidla dalšího programovacího období evropských fondů od roku 2014.
„Jsme velmi znepokojeni faktem, že ministerstvo životního prostředí připouští vyvedení prostředků určených výhradně na ochranu životního prostředí do státního rozpočtu na zalepení deficitu,“ uvedl k návrhu ministerstva rovněž Ondřej Liška, předseda Strany zelených.
Příjmy SFŽP jsou tvořeny především z plateb za znečišťování nebo poškozování jednotlivých složek životního prostředí. To znamená poplatky za vypouštění odpadních vod, odvody za odnětí půdy, poplatky za znečištění ovzduší, poplatky za ukládání odpadů. O jakou částku by se v případě půjčky ministerstvu financí mohlo jednat, je zatím spíše spekulací, teoreticky by mohlo jít o miliardy korun.
reklama
Online diskuse
Ozývají se ti praví, jako vždy. - 21. 3. 2012 - Martin HájekHonzo,máte pravdu, je jich hodně, jen Hnutí Duha má asi 14 různých odnoží... Pokud jsou nějaké činnosti, které si stát chce objednat u neziskovek, protože je sám neumí zajistit nebo to neumí dobře, měl by si objednat ty činnosti a pak kontrolovat, že skutečně proběhly. To není podpora neziskovek, to je placení za konkrétní práci. To není grant na získávání zahraničních zkušeností pro vylepšení image neziskovek, jako v případě Zeleného kruhu. Nejsem žádný nepřítel neziskovek a své místo určitě mají a vážím si skutečné práce dobrovolníků, kteří za minimální peníz dělají prospěšnou činnost. Tím spíš ale nevidím důvod, proč je kazit některými granty na velmi pochybné účely, které nemají s ochranou životního prostředí nic společného. To se netýká jen SFŽP. Například Ekologický právní servis čerpal od Ministerstva sociálních věcí velmi kuriózní dotaci na "Slaďování rodinného a pracovního života zaměstnanců NNO". Myslím, že čerpání podobných grantů pak vede k tomu, že veřejnost tyto organizace nevnímá pozitivně jako paní Marková. |