China Daily: Nedostatek vody je důsledkem znečištění a výstavby měst
To posune Čínu do skupiny států ohrožených středním nedostatkem pitné vody podle stupnice Organizace spojených národů, oznámil v úterý místopředseda vlády Qiu Baoxinghere. Dnešní zásoby vody jsou v Čínské lidové republice již poměrně nízké, v průměru 2200 kubickým metrů na hlavu. To znamená, že 21 % lidí na celém světě má k dispozici 7 % celosvětových zásob pitné vody.
Navíc rozložení zdrojů vody je velmi nevyvážené. Sever Číny, kde se nachází 6 % celkových zdrojů vody, zásobuje životně důležitou tekutinou celou třetinu obyvatel Říše středu. Průměrné zásoby vody v oblasti Tianjin v severní Číně jsou deset tisíckrát menší než v okupovaném Tibetu.
Podle oficiálních míst dále přispívá k problému zásobování rostoucí znečištění vody, protože každoročně je vypuštěno do řek a jezer až 200 miliard tun odpadních vod. To znamená, že různým stupněm znečištění je zasaženo 90 % všech vodních toků v Číně.
Úřady také varují před ničivým vyčerpáním podzemních zásobáren vody, ke kterému dochází zejména v městských oblastech. Příčinou je nedostatek ploch vhodných ke stavebním účelům a klesání půdy. Podle místopředsedy vlády dosahují poklesy půdy v hlavním městě Pekingu trvale téměř jednoho metru ročně již od dob raných padesátých let.
Podle článku China Daily 08. 06. 2005.
reklama