China Daily: Poslední kmen lovců v Číně se stěhuje z lesů
"V neděli pozdě večer, prvních 37 lidí z 11 rodin, které tvoří kmen, přijelo do svého nového domova ve městě Genhe na severu Vnitřní mongolské autonomní oblasti, což je asi 260 kilometrů daleko od jejich původního domova," informoval Luo Jifang, náměstek starosty města Genhe. "Větší část obyvatel bude následovat". Kmen Jakute je jednou ze tří větví etnické skupiny Evenků. Komunita 169 lidí se v roce 1965 usadila v Aoluguya v nejsevernější části kraje, kam přišla z údolí řeky Ergune, tvořící rusko-čínskou hranici. Jakuteové se živí převážně lovem a pěstováním polárních sobů na maso i kvůli obchodu.
Jejich styl života vedl k výraznému poklesu počtu divoké zvěře a narušení životního prostředí v kraji. Houby a mechorosty, které se používají jako potrava pro soby, z této lokality zcela vymizely díky nadměrnému spásání. Odhaduje se, že zdevastované plochy pokryté mechorosty budou potřebovat minimálně 25 let, než se vrátí na původní úroveň. Mezitím se však oblast Aoluguya ocitla ve vážném ohrožení povodněmi, způsobeném bezohledným kácením lesních porostů v oblasti.
Rozhodnutí opustit domácí lesy padlo po jednání mezi místní státní správou a zástupci kmene. "Místní vláda se zavázala, že provede veškerá opatření aby ochránila jejich tradiční kulturu poté co se odstěhují do nových domovů," říká Luo Jifang. Domy s moderním vybavením byly postaveny pro 62 jakutských rodin na západním předměstí Genhe, asi dva kilometry od centra. Dále 48 sobích stájí, které pokrývají plochu 16 800 metrů čtverečních a jsou obklopeny hustými lesy.
"Chov polárních sobů bude i nadále hlavním příjmem jakutských lidí, ačkoli budou sobi zavřeni ve stájích, na rozdíl od tradičního života ve volné přírodě," dodává Luo Jifang. Podle něj prospěch a zachování jejich unikátní kultury přinese rozvíjející se turismus. Lidi mezi 18-50 lety zaměstná místní správa jako strážce lesů.
Přemístění kmene Jakute je součástí politiky Čínské lidové republiky na ochranu divoké přírody a volně žijících živočichů. Bezprostředně po ničivých záplavách na řece Jang-c' a řekách v severovýchodních provinciích, jejichž hlavní příčinu odbornící spatřují v rozsáhlém kácení stromů v záplavových oblastech, zahájila vláda celonárodní kampaň "zelená za zrno". Vláda poskytne zemědělcům osivo i peněžní podporu, jestliže se navrátí na své opuštěné farmy v kopcovitém terénu a nechají říční oblasti zarůst stromy a trávou.
Program podpory by také měl pomoci ochránit divoce žijící zvířata, zvláště ohrožené a vymírající druhy. Čínská vláda uvolní 1,3 milionu dolarů v následujících dvou letech na pomoc polárním sobům, kteří se stali státem chráněnou zvěří. Vládá doufá, že se díky ochraně chovu i lokalit výskytu podaří rozšířit počet sobů ze současných 700 kusů na více než 3000 v příštích deseti letech.
Podle textu China Daily 12. 08. 2003.
reklama