https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-prutoky-byly-desaty-mesic-podprumerne-v-cervnu-byly-na-49-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky byly desátý měsíc podprůměrné, v červnu byly na 49 procentech

25.7.2022 18:11 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Marek Nowocień / Wikipedia
Červnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 49 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly desátý měsíc po sobě, v květnu byly na 33 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 72 měrných stanicích a v červnu odpovídaly 49 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

Odborníci uvedli, že u většiny sledovaných vodních toků byla jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Vyšší vodnost měly vodní toky jako Dyje, Svratka, Svitava a Jihlava, naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a Velička," uvedli hydrometeorologové.

Pod hranicí sucha byla jediná stanice, a to vodní dílo Letovice na toku Křetínka, stejně jako v předchozím měsíci. Nad dlouhodobým průměrným průtokem byly v červnu dvě stanice na toku Litava – Brankovice a Rychmanov. Stupně povodňové aktivity v červnu překročila jedna sledovaná stanice, kdy 10. června dosáhla nejnižšího prvního stupně Litava ve stanici Brankovice. Trval 80 minut.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. V září byly na 81 procentech, v říjnu na 69 procentech, v listopadu na 55 procentech, v prosinci na 68 procentech. Podprůměrné průtoky pokračovaly i v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v únoru byly na 78 procentech, v březnu pak na 23 procentech. V dubnu dosahovaly jen 27 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

30.7.2022 14:27
JJ, je to tak. Tady na severní Moravě do června sice byly průtoky taky slabé, vláha ze sněhu v zimě taky nebyla ale občasné deště aspoň udržovaly relativní dostatek vláhy v půdě. Ovšem ten horký vzduch z Afriky to dorazil,všechno vysušil. Současně v červenci téměř nepršelo, byl hodně suchý a průtoky taky začaly klesat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist