https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chovy-ovci-a-koz-v-cesku-klesaji-az-o-deset-pct-rocne-ubyva-i-chovatelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chovy ovcí a koz v Česku klesají až o deset procent ročně. Ubývá i chovatelů

24.8.2024 01:16 (ČTK)
Počet chovatelů ovcí a koz v Česku každým rokem klesá. Dříve ubývala starší generace, kdy chovatelé končili zhruba v 70 letech. Poslední dva roky se objevuje trend, že ubývá generace chovatelů čtyřicátníků a nová generace nepřibývá. Někteří totiž změní chov na skot, protože vydělají stejně, dokonce i více, ale stojí je to o třetinu až polovinu méně práce.
 
I celkové stavy ovcí a koz klesají o sedm až deset procent ročně. Nyní se v ČR chová přibližně 150 000 ovcí a 40 000 koz, řekl ČTK na výstavě Země živitelka Jan Vejčík, chovatel a zároveň předseda Krajského sdružení Jihočeského kraje Svazu chovatelů ovcí a koz.

"Ovce jsou nedílnou součástí lidského živobytí, slouží i k údržbě krajiny, ne všude lze pást krávy nebo koně. Napomáhají k vytvoření biodiverzity v krajině, protože mají i jiný způsob pasení než skot, ovce i kozy pasou jiné rostliny, tím napomáhají růstu různých rostlin, které jsou důležité pro hmyz,“ řekl Vejčík.

Chovat ovce a kozy lze na základě plemenářského zákona, chovatel musí mít registrovanou stáj, ovce a kozy musí mít zavedené v integrovaném registru zvířat. Ovce se nesmí chovat po jedné, vždy minimálně po dvou.

"Jejich chov je pracnější než u skotu, ovce se stříhají tak dvakrát do roka, kozy jsou náchylnější na změnu počasí, musí se dojit, drtivá většina je dojných. U zvířat se musí častěji udržovat paznehty. Na druhou stranu je můžou chovat méně zkušení chovatelé nebo méně technicky vybavení,“ řekl Vejčík.

Ovce se může chovat jako plemenné zvíře s potvrzeným původem pro rozvoj stáda dalších chovatelů. Tak je chová i Vejčík, který má 200 ovcí. Která se nehodí do chovu, skončí na maso. Chová také původní valašku a šumavskou ovci pro národní genový zdroj. U chovu se hlídají rodokmeny, vzhled, chování, provádí se pravidelné krevní zkoušky.

Další chov je užitkový čistě na maso. V současnosti trochu roste poptávka po mase, ale neroste výkupní cena, dodal Vejčík. Nejlepší výkupní ceny jsou na jaře, na Velikonoce. Cena masa se pohybuje zhruba 70 Kč za kilogram v živé váze, protože se prodávají většinou živá zvířata.

Vlna se vykupuje pouze od vybraných plemen, které mají jemný druh vlny, částečně obsahují merino. Výkup je 20 až 25 korun za kilogram. Ostatní hrubá vlna nebo dokonce pigmentová se vykupuje za jednu až dvě koruny za kilogram, nebo vůbec.

"Takovou vlnu někdo daruje na spřádání, zatepluje s ní boudičky, nastýlá skotu, přidává do hnoje, vozí na skládky," dodal Vejčík. Třetí možností jsou dojná plemena pouze na produkci mléka a výrobků z něho. Takových farem v Česku je do pěti.

Pro mléko a výrobků z něho se chová 90 procent koz. Ale velkých farem, které se tím živí v Česku, je zhruba 15. Většina chovatelů vlastní do čtyř koz. Druhá skupina majitelů je chová jako plemenná zvířata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

24.8.2024 06:47
A to je snad k divení, že klesají stavy, co ?
Když k byrokracii přibyli ještě vlci, takže ty chovy, které nebyly moc výnosné, jsou nyní přímo ztrátové - a stát při napadení chovu vlky, vyplácí almužnu za zabité zvíře, za psychologickou újmu ani korunu !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.8.2024 07:12 Reaguje na smějící se bestie
Naprostý souhlas, stejně jako s gryndýlem, ekomagoři jásají .
Společenské škody obrovské, přínosy kontroverzní.
Odpovědět
Pe

Pepa

24.8.2024 08:17 Reaguje na smějící se bestie

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.8.2024 09:09 Reaguje na Pepa

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.8.2024 09:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jj, Pepa a Josef jsou mozkový trust zdejšího fóra. Takovým je diverzita/různorodost krajiny k smíchu, nejraději by všechno zalesnili a obsadili vlky. To je názorná ukázka, jak se člověk během jedné dvou generací dokáže přírodě odcizit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2024 17:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, já bych je neumlčoval. Mlčící blbec se pozná dost těžko.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.8.2024 12:15 Reaguje na smějící se bestie
Nemám co bych dodal. Přesně vystiženo, proč dochází k poklesům stavu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.8.2024 16:13 Reaguje na smějící se bestie
Přesně tak.
Kdo by se s tím dnes staral, když to 365 dnů v roce potřebuje hodinu, tři hodiny péče denně plus hezkých pár desítek hodin na výrobu sena a jiného krmení na zimu. A přinese to pár litrů mléka denně a jednou ročně jedno kůzle nebo jehně na chovaný kus. Když dneska stačí ve fabrice jeden měsíc dělat po práci brigádu a vydělám na totéž a mám 11 - 10 zbylých měsíců v roce plno času.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

24.8.2024 15:31
Horší ako vlci sú byrokrati. Pokuty sú likvidačné. Kamarát mal farmu 50 kôz. Začali mu chodiť kontroly schytal pokutu 500 euro a znechutený to nechal. Teraz chodí do roboty a pochvaľuje si že má poobede padla a nemusí makať do noci. Zarobí rovnako ako keď mal farmu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.8.2024 16:13 Reaguje na Vladimir Mertan
1+++
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.8.2024 10:27 Reaguje na Vladimir Mertan
mě udala nějaké ta pomatená ekobiožena s chlupatýma nohama že ji napadly mé walliserské kozenky jak spásaly maliní na okraji lesa kde ona jogingovala. a ony jen somrovaly nějakou svačinu co je naučili turisté. jen jí trochu ožužlaly prsty a ona hned že ji jako pokousaly !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2024 17:54
Za totáče byl nárůst cen tolaletního papíru kompenzován poklesem cen lokomotiv, dnes je pokles stavů koz a ovcí vyrovnáván nárůstem počtu vlků.
Takže se nic nezměnilo.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

24.8.2024 18:07
Také jsme se pustili před pár lety do chovu koz měli jsme to jako koníček jelikož máme pozemky v PR "Vřesová stráň" chtěli jsme kozy využít jako likvidátory náletových dřevin, které prorůstaly do pastviny, nejsme na příjmech ze zemědělství závislí ale po kontrole ČIŽIP( přišli na udání odborem zemědělství a životní prostředí MSK), sdělili nám, že máme špatný menegmet ani nevím jak se to píše ale zní to vědecky.
Koza je podle ČIŽIP intenzivní technologie, protože nešetrně spásá louku, nežere stařinu a přerostlé náletové dřeviny jí nechutnají, suché jalovce zláme. No prostě koza se neuměla na louce v PR chovat tak mi napařili pokutu 69.000,- Kč, to už zabolí nemyslíte? Ještě jsem prý louku zmulčovala i když nemám ani řidičák na traktor a jezdit s ním neumím. Sekat můžeme jen ručně. Nevim jak posekat nálet ruční kosou ale úředník rád ukáže. Ekoteroristé z MSK nám šlapou po krku, nařídili seč (ruční) po 15.8. seno k ničemu a koza v zimě chcípne hlady. Takže smůla
Usoudili jsme, že to nemá cenu a přecházíme také na skot. Je to opravdu méně pracné. Po dvou letech uvažujeme, že s kozama sekneme úplně. Byrokracie a šikana úředníků, vlci, pracné stavění ohradníků, neukáznění turisté, kteří ničí ohradníkové sítě. Problém se stavbou zázemí pro kozy ( postavit i boudu na pastvině trvá 3 roky,koza je citlivá potřebuje zázemí). Udavači, závist atd.
Měli jsme kontrolu z ekologie z firmy Biokont. Velmi chyrtá paní bylo vidět, že tomu rozumí, poradila mi s mnoha problémy tak jsem jí ukázala také současný stav PR "Vřeová stráň", nechápala.
Dopozučila by tam pastvu koz od května jako jedinou možnost jak lokalitu zachránit před náletovými dřevinami. V plánu péče je to také tak psáno ale naši úředníci to vidí jinak. Ještě se divíte, že farmáři toho mají dost.
Trvá to už dva roky píšu na všechny možné úřady volám o pomoc. Marně, úřednické šelmy drží spolu a kryjou si záda. Takže co naděláte. Psala jsem i ministrovi Hladíkovi ale ten má svoje starosti. Konec pastevectví v Beskydech se blíží a bude ještě hůř.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

25.8.2024 00:09 Reaguje na Alena Lyskova
A bude hůř... Už čoskoro medvede aj u vás...
U nás si progresívny aktivista urobí cyklovýlet do lesa, kde práve prebieha ťažba a napíše 4 udania, že na lesnej ceste sú vyjazdené koľaje a blato. Na farme sa pásli kravy tak zverejnil aj fotky že sú tam lajná...
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

25.8.2024 10:36 Reaguje na Peter Sládek
To mohu potvrdit, naši ochránci přírody také reklamovali, že je v ohradě nepřiměřené množství kozího trusu. Tomu se už člověk muže jen zasmát.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

25.8.2024 07:38 Reaguje na Alena Lyskova
Možno by ste mohli skúsiť požiadať o pomoc nejaké dobrovoľné ochranárske združenie, ktoré sa zaoberá údržbou chránených území pastvou, napríklad Jaro Jaroměř. https://www.jarojaromer.cz/
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

25.8.2024 10:38 Reaguje na Vladimir Mertan
Já když jen slyším ochranářské sdružení mám okamžitě kopřivku ,nebo jdou na mě rovnou mdloby.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

25.8.2024 13:17 Reaguje na Alena Lyskova
Ja vás, chápem je tu problém, že ľudia čo vám dali pokutu majú iba teoretické vedomosti a chýbajú im skúsenosti a prax. Lenže ak sa budete iba sťažovať, vždy natrafíte opäť na ľudí bez praktických skúseností. Ja som sa naučil po 30 rokoch kosenia, hrabania balíkovania mulčovania, frézovania či pasenia chránených území sa nehádať s takými ľuďmi. Vždy sa skôr dohodnem s niekým, kto túto prácu už robil. Iste, najhorší je premúdrelý ochranár plný teoretických vedomostí, ktoré chce praktikovať nie na sebe, ale na iných. Preto som Vám dal kontakt na ľudí čo robia naozaj praktické vypásanie chránených území a možno by Vám mohli pomôcť. Ak nepoznám detailne okolnosti Vášho prípadu nevylučujem ani pochybenia z Vašej strany, je možné že kozy naozaj niečo poškodili, prípadne aj to mulčovanie nebolo práve najvhodnejším spôsobom údržby. Lenže skoro vždy platí, že lepší je zlý menežment - údržba chráneného územia ako menežment žiadny. Práve tento nulový variant - poškodenie zarastaním náletovými drevinami sa ani nepokutuje ani nijako inak netrestá.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

25.8.2024 15:25 Reaguje na Vladimir Mertan
"Je možné že kozy naozaj niečo poškodili", lenže pokuta skoro 3 tisíc eur nie je výchovná, ale likvidačná. A tou slamou čo pani ručne nakosí po 15.8. môže kozy akurát podstlať (kŕmiť bude asi granulami zo zverimexu).
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

25.8.2024 19:22 Reaguje na Peter Sládek
Ja len pripúšťam možnosť. Hodnotiť konkrétny prípad je vždy najlepšie ak svoj výklad a vysvetlenie podajú obidve strany. Ako v tom vtipe, za rozpad manželstva väčšinou môžu obe strany, aj manželka aj svokra :-) Keďže seno kosím v rôznych termínoch tak dosť presne viem akú môže mať kvalitu po 15.8. Lenže ak ked som si prečítal na internete podmienky ochrany PR Vřesová stráň, našiel som termín kosenia 15.7. čo je niečo iné ako píše pani Lysková. Možno aj výška pokuty bola iná, alebo dôvod udelenia bol iný. Opakujem že neviem, najskôr je treba prípad presne preskúmať a potom súdiť.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.8.2024 08:49 Reaguje na Vladimir Mertan
Ten termín nám vložili do ENVIRO systému LPIS. Je tam zákaz pastvy a seč po 15.8.. To se nadá obejít.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

26.8.2024 09:33 Reaguje na Alena Lyskova
To je bežné, že sú úradníci pápežskejší ako pápež... proste si pridajú, pre istotu. Tipujem že ten pasienok ja samá psica (smilka, Nardus stricta), po 15.8. z nej môžete robiť akurát tak kefy.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.8.2024 08:53 Reaguje na Peter Sládek
V rozhodnutí mi vypsali všechny čísla parcel, které vlatním zdůvodnili tím optimálnost pokuty samozřejmě, že jsem se bála, že o pastviny příjdu tak jsem si půjčila a rychle zaplatila. Toto jsou praktiky mafie.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.8.2024 08:43 Reaguje na Vladimir Mertan
Děkuji, dívala jsem se včera na jejich stánky a pokusím se je konaktovat. Možná mi pomůžou.
Odpovědět
ZM

Zdenek Miklas

28.8.2024 22:55 Reaguje na Vladimir Mertan
Vlado, doporučil bych spíš Vojtu Bajera a "jeho" Salamandr. Věcně a místně asi mnohem nejvhodnější doporučení..
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2024 16:27 Reaguje na Alena Lyskova
K tomu poslednímu odstavci není co dodat, nedovoláte se nikde. Mě v 56 vyhodili ze dvou chráněných pracovišť (po měsíci a po 6 týdnech) bez udání důvodů (neoficiálně pro pomalost, boreliotik) - neplnil jsem normu... Chtěl jsem, ať mě platí podle toho, kolik udělám. Odmítli, že prý to nejde. Psal jsem do Prahy, do Brna - nic v tom nemohou udělat, zaměstnavatel má právo... Z Brna mi ale poslali 5cm štos Jak jednat s ombudsmanem. Bohužel, kamna nemám, takže do kontyšu. Tak to u nás chodí - jak zněl někdejší sloupek v P-u. Vydržať!-)

Držím Vám palce, snad ta změna chovu aspoň něco zjednoduší a usnadní. Volte to, kde je co nejméně byrokracie, staveb a různých povolení. Protože byl by v tom čert, aby úředník pochybení nenašel - to je zase po zkušenostech s podáváním projektů.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.8.2024 08:57 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud Vás vyhodili z chráněného místa tak je to protiprávní.
Podnikatele dostávají od státu kompenzace na každé chráněné místo, proto se tomu říká chráněné, je to pro osoby s postižením podle stupně ZTP.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.8.2024 10:35 Reaguje na Alena Lyskova
to se ani nechce věřit ! a traktorem můžu na svém pozemku jezdit i bez řidičáku a nikomu po tom nic není. a proč někdo nařídil to ruční sekání když i ochranáři sekají křoviňákem ? a proč trvá 3 roky stavba poudy pro kozy? já jsem jim na pastvinu postavil starou unimobuňku. já bych si od úředníků na hlavu srát nenechal !
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

28.8.2024 16:55 Reaguje na Alena Lyskova
V devadesátkách jsem byl úředníkem. A setkával jsem se s kolegy, kteří se starali o záležitosti, kterým nerozuměli. A musím napsat expresivně - jen tupě aplikovali zákony. Jedna kolegyně, když jsem špekuloval nad zákonem, co ním chtěli zákonodárci říci, mně řekla: "Ale pane, proč nad tím přemýšlíte? Já nad tím nepřemýšlím, napíšu to jak to je." Marně jsem mnohé kolegy přesvědčoval, že nemůžeme ty podnikatele dusit, že z jejich daní žijeme. Nechápali.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

25.8.2024 15:09
Ani se nedivím, že stavy klesají. Nesmyslně roste byrokracie, zatímco výkupní ceny při rostoucích vstupech stagnují, v horším případě klesají. Jako správná rozvojová země vyvážíme suroviny, takže prakticky každý chovatel musí přistupovat k týrání svých zvířat, když mu nezbývá nic jiného, než je prodat na zahraniční jatka, často do pofidérních zemí, kde si zvířata po týrání při přepravě užijí středověký způsob porážky. Tohle normální chovatel nedovolí a radši chov zruší.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.8.2024 09:04
Hodně chovatelů,hlavně starších,ukončilo chov malých přežvýkavců kvůli zavedení nesmyslné povinné evidenci každé!!!! kozičky či ovečky.Prý je to kvůli EU ale není to pravdou,je to rozhodnutí úřadů ČR.Doporučení změnili na direktivu.Staří dědoušci,a babičky rozhodli než toto,tak ukončím chov,tedy kozu do buřtů a dědovi zůstali už jen králíci,bába a výčepní pívo v PETce-
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist