https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-vyjadrila-znepokojeni-nad-diskriminaci-svych-firem-ze-strany-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína vyjádřila znepokojení nad diskriminací svých firem ze strany EU

10.4.2024 19:25 | PEKING (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čína je znepokojena opatřeními Evropské unie vůči svému průmyslu a společnostem a pokládá je za diskriminační. Uvedl to dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning v reakci na úterní oznámení, že EU prošetří dotace, které dostávají čínští výrobci větrných turbín dodávaných do Evropy.
 

"Vnější svět je znepokojen rostoucí tendencí k protekcionismu v EU," uvedl mluvčí. Vyzval také EU, aby dodržovala pravidla Světové obchodní organizace (WTO) a tržní principy, napsala agentura Reuters.

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v úterý oznámila, že Evropská komise (EK) zahájila vyšetřování čínských dodavatelů větrných turbín pro větrné elektrárny v Evropské unii kvůli podezření z nadměrného využívání státních dotací. Vyšetřování se uskuteční na základně nařízení EU o zahraničních dotacích. To od července 2023 umožňuje EK posuzovat, zda taková podpora společnostem neumožňuje předkládat příliš výhodné nabídky ve veřejných zakázkách.

Mluvčí Evropské komise dnes upřesnil, že si EK vyžádala informace v rámci předběžného přezkumu možného narušení hospodářské soutěže ze strany čínských výrobců větrných turbín v EU. Přezkum by mohl vést k zahájení hloubkového šetření, ale nemusí se tak stát.

"Včera jsme z vlastní iniciativy zaslali žádosti o informace. Jedná se o předběžný přezkum a shromažďujeme všechny potřebné informace," uvedl mluvčí. Dodal, že se jedná o rozsáhlé posouzení trhů a netýká se konkrétních veřejných zakázek.

Vyšetřování je nejnovějším krokem v rámci snahy EU a USA chránit své firmy před tím, co považují za nekalou konkurenci ze strany státem dotovaného dovozu čistých technologií z Číny. Minulý týden se EK začala zabývat tím, zda čínští uchazeči ve veřejné soutěži na solární park v Rumunsku ve svých nabídkách nevyužili nadměrně dotace. Od loňského roku EK také ze stejného důvodu zkoumá, zda má uvalit cla na dovoz čínských elektromobilů.

Větrné turbíny instalované v EU byly většinou vyrobené v evropském bloku, čínští výrobci si ale rychle budují pozici na světovém trhu, na kterém měli v roce 2022 zhruba dvoutřetinový podíl. V případě solárních panelů mají čínští výrobci na trhu EU podíl více než 90 procent.

Podle Světové rady pro větrnou energii (GWEC) má Čína největší výrobní kapacitu větrných turbín na světě. Ceny čínských turbín jsou podle agentury BloombergNEF přibližně o 20 procent nižší než u konkurenčních amerických a evropských výrobků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

11.4.2024 16:24
Vnější svět je znepokojen Čínskou podporou zločineckého Putinova teroristického režimu přímo vedoucího k vyhlazení celého lidstva atomovou válkou!!!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist