https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizinka-chtela-z-prahy-vyvezt-18-kg-malych-uhoru-do-vietnamu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cizinka chtěla z Prahy vyvézt 18 kg malých úhořů do Vietnamu

31.5.2019 00:22 (ČTK)
Žena pašovala úhoře ve 36 sáčcích naplněných vodou. Celková hmotnost sáčků s vodou a úhoři dosáhla téměř 40 kilogramů. Na velké množství organického materiálu celníky upozornila rentgenová kontrola. Šlo o úhoře ve stadiu tzv. monté, což jsou mladí úhoři do osmi centimetrů délky.
Žena pašovala úhoře ve 36 sáčcích naplněných vodou. Celková hmotnost sáčků s vodou a úhoři dosáhla téměř 40 kilogramů. Na velké množství organického materiálu celníky upozornila rentgenová kontrola. Šlo o úhoře ve stadiu tzv. monté, což jsou mladí úhoři do osmi centimetrů délky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Celní správa
Cizinka chtěla z Prahy do Vietnamu vyvézt 18 kilogramů malých úhořů. Žena původem z Malajsie se 70.000 úhořů snažila pašovat z Prahy přes Paříž do Hanoje ve třech kufrech. Celníci ji zadrželi 5. ledna a byla vzata do vazby. Šlo o první zachycený případ v ČR, dosud byly takové případy časté zejména v západní Evropě. Způsob provedení ukazuje na mezinárodní skupinu pašeráků. Vyplývá to z včerejších informací Celního úřadu Praha Ruzyně, České inspekce životního prostředí a ministerstva životního prostředí. Úhoři nakonec obohatili české řeky, kam jich byla většina vypuštěna v dubnu. V asijských zemích jsou mladí úhoři vysoce ceněným zbožím.
 

Žena pašovala úhoře ve 36 sáčcích naplněných vodou. Celková hmotnost sáčků s vodou a úhoři dosáhla téměř 40 kilogramů, popsala mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská. Na velké množství organického materiálu celníky upozornila rentgenová kontrola. Šlo o úhoře ve stadiu tzv. monté, což jsou mladí úhoři do osmi centimetrů délky.

"Žena zadržená v Praze byla z Malajsie, byla vzata do vazby a případ je řešen v trestním řízení," uvedla k případu vedoucí oddělení CITES na ČIŽP Pavla Říhová. Šlo podle ní o první zachycený případ v ČR. V Evropě případů v posledních letech výrazně přibývá a záchyty jsou časté zvláště v západní Evropě, kde se úhoři pytlačí. Obchod s úhoři je podle ní srovnatelný k evropské obdobě ochodu se slonovinou. Kriminální skupiny podle Říhové často operují přes více zemí a neustále hledají nové trasy. "Z toho důvodu se zřejmě překupníci pokusili využít i ruzyňské letiště," zmínila.

Podle informací ministerstva životního prostředí způsob pašování ukazuje na mezinárodní skupinu, která působí ve více státech. Na základě informací z Česka byl s podobnou zásilkou zadržen kurýr také ve Francii, další podobné záchyty mělo i Německo a Švýcarsko.

Známý je případ z Německa, kdy celníci loni zajistili na frankfurtském letišti zásilku s 5000 mladými úhoři a při následném vyšetřování odhalili v bývalé čínské restauraci ve Frankfurtu základnu pašeráků mladých úhořů. Na místě našli 210.000 úhoříků. Podle informací německých médií mohou pašeráci v asijských zemích získat za mladé úhoře značnou částku, protože jsou považováni za lahůdku a někteří lidé věří, že mají blahodárný vliv na potenci. Prodávají se tam podle informací německých celníků a ochránců zvířat za 3000 až 5000 eur za kilogram (v přepočtu za 77.500 až 130.000 korun). Obchod s mladými úhoři je podle německých médií stejně výnosný jako obchod s drogami.

Malí úhoři se bezprostředně po zajištění na letišti v Praze stali majetkem státu. Byli v poměrně dobrém stavu a putovali do akvária Výzkumného ústavu vodohospodářského v Podbabě. Na základě darovací smlouvy pak byly exempláře převedeny Českému rybářskému svazu, který je na jaře odchoval a poté vypustil do českých řek. Většina byla vypuštěna v dubnu, zbývající v těchto dnech, uvedlo ministerstvo. Podle Říhové úhoři pocházeli pravděpodobně z Portugalska, Španělska nebo Francie, kde je v ústí velkých řek loví pytláci. Malí úhoři totiž od října do června migrují z Atlantiku a v noci vstupují do evropských řek. Nejsilnější tah je kolem novoluní, kdy je také aktivita pytláků největší.

Úhoř říční je zařazen na seznam chráněných živočichů podle úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Jsou na červeném seznamu kriticky ohrožených živočichů a hrozí jim vyhynutí. V českých řekách jich v posledních desetiletích není mnoho, většina jich uhyne v lopatkách vodních elektráren a poslední dobou populaci ohrožuje právě i nelegální obchod. Podle ministerstva jde o velmi výnosný obchod s nízkým rizikem odhalení. Za posledních 30 let poklesl stav úhořů o 90 procent. Rybářské svazy se snaží úhoře do vod nasazovat, ale ceny malých úhořů vystoupaly až na 26.000 Kč za kilogram. Český rybářský svaz loni vysadil do revírů 1,2 milionu kusů úhoře za téměř deset milionů korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

31.5.2019 11:18
Tak proc se nesmi pestovat a prodavat do Asie, kdyz je to tak vynosne? Copak umely chov uhoru ochuzuje nasi prirodu?
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

31.5.2019 13:16 Reaguje na
Úhoře říčního nelze uměle vytírat, tře se pouze v Sargasovém moři. Proto je evropská příroda ochuzena o monté (mladí úhoři těsně po přechodu z larválního stadia do sladkovodního), které je upytlačeno pro vývoz do Asie. Jak je v článku uvedeno, v dnešní době táhne do evropských řek už jen cca 1/10 množství, které bylo před 30ti a více lety. Proto je dovoleno monté lovit pouze přísně kontrolovaně za účelem přesazení do horních částí povodí, ne ke kuchyňské úpravě a konzumaci, a to nejen přímé, ale ani po odchování do dospělosti v akvakultuře.
Japonský úhoř byl kvůli nadměrnému lovu vyhuben již téměř úplně a jeho poslední zbytky jsou velmi přísně chráněné, proto se Asiaté zaměřili na evropského úhoře říčního.
Odpovědět
ig

31.5.2019 17:23 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Aha, dik za vysvetleni.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.6.2019 18:46 Reaguje na Jaroslav Štemberk
V článcích o akvakulturách se ale o odchovu úhořů normálně píše.
Jestli to nebude tím, že v akvakulturách jsou cca 10 % ztráty úhořů, zatímco na volných plochách 90 % nebo ještě vyšší.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

4.6.2019 00:42 Reaguje na Radim Polášek
Úhoře říčního pochopitelně lze v akvakultuře chovat, ale nelze ho v akvakultuře rozmnožovat. Část monté se v akvakultuře dokrmuje před vysazením do přírody, což by mělo snížit ztráty, jak uvádíte. Komerční chov pro trh s rybami je ovšem nyní zakázaný, protože byl zařazen do tzv. Červeného seznamu IUCN jako kriticky ohrožený.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist