ČIŽP: Firma, která kácela v Krušných horách bez povolení, porušila zákon
Vlastníkem lesa je společnost Royal Pine a v bukových lesích kácela na začátku letošního roku. V té době přitom ještě úřady nerozhodly o její žádosti o povolení kácení, kterou podala loni. Krajský úřad Ústeckého kraje vydal 20. února k navrhovanému kácení nesouhlasné stanovisko. Podle Greenpeace v té době porosty, v nichž kácení odmítl, již neexistovaly. S kácením nesouhlasily Horní Jiřetín, Greenpeace a Česká společnost pro ochranu netopýrů. Organizace Greenpeace sledovala dřevo z Mariánského Údolí a zjistila, že část byla v květnu rozřezána a skončila jako palivové dříví u soukromých osob.
Zástupci Greenpeace se proto obrátili na ČIŽP, na Krajský úřad Ústeckého kraje podali podnět na prošetření obchodování s nelegálně vytěženým dřevem a společně s obcí Horní Jiřetín také podali trestní oznámení na vlastníka, firmu Royal Pine.
Inspekce v dopise, který tento týden organizaci Greenpeace poslala, porušení zákona o ochraně přírody a krajiny potvrdila. Došlo k tomu tím, že společnost "před provedením těžby nezískala souhlas příslušného orgánu ochrany přírody k činnosti, která by mohla vést k nežádoucím důsledkům (...) pro Evropsky významnou lokalitu Východní Krušnohoří". Inspekce ale zároveň uvádí, že "neshledala negativní zásah do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů".
Inspekce ČTK potvrdila, že podle jejího názoru byl těžbou dřeva porušen zákon o ochraně přírody a krajiny. Viníkovi v takovém případě hrozí až dvoumilionová pokuta. "Přestupkové řízení teprve bude zahájeno," uvedla Miriam Loužecká z tiskového oddělení ČIŽP.
Organizace Greenpeace kvůli kácení v Krušných horách podala podnět a trestní oznámení i na státní podnik Lesy ČR. "Konečně máme černé na bílém, že kdo kácí v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří bez povolení, ten porušuje zákon. Vlastníci lesů - konkrétně Royal Pine a Lesy ČR - už se tak nebudou moci vymlouvat, že postupovali v souladu se zákonem a že proběhlé kácení bylo v pořádku. Doufáme ale, že po konstatování o porušení zákona přijde i nějaký adekvátní trest a že inspekce a úřady zajistí, aby se v oblasti, která byla nešetrným a nelegálním kácením poškozena, už nekácelo," uvedla za Greenpeace Nikol Krejčová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
David Šanc
8.12.2023 22:16Slavomil Vinkler
9.12.2023 09:31 Reaguje na David ŠancJakub Brenn
9.12.2023 22:56s platnou legislativou a byl podepsaný pod tím nějakej Helmuth...
Takže je vše naprosto v pořádku. Prasárna! Pořád na východě, jak by řekla Helča Růžičkojc!