https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/clenske-staty-eu-se-shodly-na-odstoupeni-od-smlouvy-o-energeticke-charte
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Členské státy EU se shodly na odstoupení od Smlouvy o energetické chartě

31.5.2024 01:10 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členské státy Evropské unie se jednomyslně shodly na odstoupení od mezinárodní Smlouvy o energetické chartě kvůli obavám, že tato dohoda podporuje investice do fosilních paliv a podkopová boj s klimatickými změnami. Oznámilo to podle agentury Reuters belgické předsednictví EU.
 
Dohoda, jež vstoupila v platnost v roce 1998, umožňuje energetickým firmám žalovat vlády kvůli politickým opatřením, která poškozují jejich investice. V posledních letech tuto dohodu některé podniky využily k podání žalob proti opatřením zastavujícím či omezujícím projekty v oblasti fosilních paliv, napsala agentura Reuters.

Brusel navrhl odchod od dohody v loňském roce poté, co záměr odstoupit od dohody oznámily některé členské země EU, například Německo, Francie a Polsko. EU argumentuje tím, že smlouva již neodpovídá pařížské dohodě o klimatu z roku 2015 a plánům EU na transformaci energetického průmyslu. Evropský parlament odchod do Smlouvy o energetické chartě schválil minulý měsíc.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

31.5.2024 07:10
Jinými slovy, na základě již podaných žalob si vedení EU uvědomilo, že některá její opatření, prosazovaná v rámci ideologie ochrany klimatu, můžou být v rozporu s platně uzavřenou mezinárodní smlouvou. EU za to již hrozí postih. Proto se prý členské státy EU rozhodly, z mezinárodní smlouvy o Energetické chartě vycouvat.
Kéž se jednou dočkáme i jejího vycouvání z ideologie ochrany klimatu!
Odpovědět

Viktor Šedivý

31.5.2024 08:12
Jednomyslně ... takže naše vláda také.
Zahlédli jste někde něco jako pokus o veřejnou diskusi, zda odstoupit?
Odpovědět
pk

pepa knotek

31.5.2024 10:00
No a za dalších deset let se odstoupí od Pařížské dohody z r. 2015, přijme se jiná deklarace a tak to půjde pořád dál, nějak se existence desetitisíců úředníků v bruseli odůvodnit musí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist