https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-a-polsko-zadaji-unii-o-financovani-plynovodu-stork-ii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR a Polsko žádají unii o financování plynovodu Stork II

3.10.2022 01:44 | PRAHA (ČTK)
Plynovod Stork má propojit plynárenské soustavy obou zemí a napojit ČR na polské terminály na zkapalněný zemní plyn.
Plynovod Stork má propojit plynárenské soustavy obou zemí a napojit ČR na polské terminály na zkapalněný zemní plyn.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko a Polsko žádají Evropskou komisi (EK), aby umožnila financování stavby plynovodu Stork II z programu REPowerEU. O společném dopise českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) a polské ministryně pro ochranu klimatu a životní prostředí Anny Moskwové informovalo české ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Plynovod Stork má propojit plynárenské soustavy obou zemí a napojit ČR na polské terminály na zkapalněný zemní plyn.
 

Projekt plynovodu Stork II je v pokročilé fázi a může být zprovozněn do roku 2026, pokud bude o investici rozhodnuto v následujících měsících, uvedlo ministerstvo. "Je samozřejmé, že chceme využít možnost financovat tento projekt z prostředků dostupných na úrovni Evropské unie," uvedl Síkela. Již dříve řekl, že vláda předběžně počítá s náklady na výstavbu ve výši osm miliard korun.

Přímé napojení na polské terminály na zkapalněný zemní plyn umožní Česku zajistit dodávky plynu od jiných dodavatelů než z Ruska. "Toto propojení navíc povede ke snížení nákladů na dopravu plynu, a tudíž i konečné ceny pro spotřebitele," doplnil ministr průmyslu.

Obnovení spolupráce Česka a Polska na přípravě plynovodu Stork II oznámil premiér Petr Fiala (ODS) počátkem letošního září na ekonomickém fóru v polské Karpaczi. Na konci dubna kritizoval Fiala předchozí vládu Andreje Babiše (ANO), že podle něj nezajistila projektu dostatečnou politickou podporu. Babiš Fialovu kritiku odmítá a poukazuje na to, že zájem o výstavbu plynovodu Stork II ztratili Poláci.

Plynovod Stork II měl být podle původního plánu součástí celoevropského projektu nazvaného Severojižní propojení, jehož cílem bylo snížit závislost na ruském plynu propojením zásobníků zkapalněného plynu (LNG) v polském Svinoústí a na chorvatském ostrově Krk. Plán na propojení plynárenských soustav visegrádských zemí se zrodil za českého předsednictví EU v roce 2009.

První úsek - plynovod Stork I - byl zprovozněn v roce 2011 a spojil Polsko s Českou republikou. Umožnil ale jen vedení plynu z Česka do Polska. Na plynovod Stork I měl navázat plynovod Stork II, který by vedl od hranic s Českem do Svinoústí, na českém území pak plynovod Moravia.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (75)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 07:32
Klasický Babiš. Ten plynovod byl vyjednán, bylo už i stavební povolení, ale on se na to vymastil. Polákům to bylo fuk, to byla rúra pro nás, oni se pružit nebudou.
Takhle zařezal další asi 2 akce (norský plyn, dostavba TALu) a otázka zní, jestli to odsabotoval jen ze svého šlompáctví a nezájmem o republiku, nebo tam byl nějaký politický záměr z Ruska. Třeba přes Zemana - čort znajet.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.10.2022 16:23 Reaguje na Pavel Hanzl
A opět za samá otázka ... jste spíš tak neskutečně hloupej, nebo jste tak bezostyšný lhář a křivák?

Takže vám pošlu ještě jednou to, co jsem vám už poslal ...

"Babišova slova, že o projekt ztratili zájem především Poláci, však potvrdil také Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. "Tady není vina úplně na české straně. My jsme v roce 2015 dokázali na tento projekt získat peníze z fondů Evropské unie. Poláci však měli obavy, že by tímto plynovodem mohl téci i ruský plyn z plynovodu NordStream II, a tak chtěli odložit dokončení projektu až za rok 2019. Evropská komise na to řekla, že chce peníze zpátky, a projekt obecného zájmu byl odložen. Základním problémem byla tedy obava Poláků z posilování ruského vlivu, oni se už tehdy začali intenzivně zbavovat veškeré závislosti na ruském plynu. A vsadili na LNG a norský plyn. Takže šlo o politické rozhodnutí Poláků, a to je nutno respektovat."

https://www.petrol.cz/magazin/2022/2022-03/plynovod-stork-ii-12281

Vy jste fakt lidský odpad.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 08:43
„Až dojde plyn, půjdou i Němci do ulic.“ Bývalý eurokomisař Günther Oettinger byl v minulých Evropských komisích zodpovědný mj. za energetiku a proslul jako ten, kdo se zelené tsunami v Komisi snažil aspoň občas brzdit.

... Ale teď ceny vystřelily tak vysoko, že hrozí energetická chudoba. A že průmysl v Evropě s těmito náklady na energie už nebude moci vyrábět.

A pokud ruský plyn dál bude odstavený... ?

V takovém případě se v Německu zásobníky vyprázdní v prosinci. Pak nastane válečné hospodářství, kdy musíme rozhodovat například to, jestli si naordinujeme v bytech o dva stupně nižší teplotu, aby zbyl plyn pro průmysl a udržela se pracovní místa.

Není při vědomí vnějších faktorů – Putin, covid-19 – o to víc čas pro evropské politiky udělat rychle to, na co mají bezprostřední vliv? Myslím tím odvolat klimatickou politiku. Kdyby řekli: Byla to chyba.

Energie musejí vždycky tvořit trojúhelník: udržitelnost a klima, cenová dostupnost, bezpečnost dodávek. Green Deal musí být uveden v rovnováhu s nutností mít energie, které lze zaplatit, mít jistotu, že vůbec nějaké energie budou. Green Dealu trochu méně, nikoli žádný Green Deal.

Vám se ještě povedlo odrazit přísný návrh na emise u aut. Současná Evropská komise Ursuly von der Leyenové navrhla a prosadila zánik klasických aut.

To je chyba. Zánik to bude znamenat jen v Evropě.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.10.2022 09:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Takže vše vyřeší, když Německo odstoupí od GD?
Myslíte, že velký evropský německý průmysl, který je přes 10 let totálně závislý na ruském plynu, tak jeho závislost se vyřeší tím, že se stopne GD?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 09:18 Reaguje na Michal Uhrovič
Vinkler nemyslí. Jen papouškuje a neví co.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 09:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jak dycky.
Zkuste nějak přiblížit, jak odvoláním klimatické politiky (sám pojem je dost nejasný) se objeví v Evropě dostatek plynu. To by mě skutečně zajímalo, ale dopadne to jak dycky - čili nic.

Já navrhuji jiné řešení, jenom takové, na kterém Němci makají už možná rok:
Zprovoznit maximální množství terminálů na LNG v co nejkratším čase.
Tím se konkrétní plyn dostane konkrétně do Evropy, na rozdíl od vašich zcela iluzorních plků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 09:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Klasická auta scípnou s Layenovou, nebo bez ní, vsjo róvno.
Stačí, aby Putin vytvořil takové šachnaty jako s plynem i s ropou, chytnou se toho ropní mohamedáni a zoufalí bolšáni ve Venezuele a elauto živené z OZE bude jediný rozumný dopravní prostředek.
Odpovědět
va

vaber

3.10.2022 09:01
rour už je v zemi hodně,možná víc než je zdrávo ,problém ale nejsou roury,
problém je plyn
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 09:03 Reaguje na vaber
Omyl. Problém jsou terminály, na nich to celé visí.
Odpovědět
va

vaber

3.10.2022 09:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl má jasno jak vždy
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.10.2022 09:16 Reaguje na vaber
Tak váš koment je taky jasný, bez ohledu na to, co píše pan Hanzl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 09:20 Reaguje na vaber
Je mi jasná i tak složitá matematická rovnice, že 1+1=2. Na rozdíl od vás.
Odpovědět
va

vaber

4.10.2022 09:27 Reaguje na Pavel Hanzl
vždyť píšu ,Hanzl chápe i ty nejsložitější problémy jako je jedna a jedna
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 21:19 Reaguje na vaber
Hodně problémů, které se tady řeší, nejsou složitější.....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 09:42
Současné ceny plynu a elektřiny v ČR. To se nasmějete !

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-prehledne-kolik-plati-novi-zakaznici-za-elektrinu-a-plyn-215622#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

===============================================

Hanzl , to jste to teda se slavným gryndýlem dopracovali , nastal čas ,abyste se za své úchylné komentáře hluboce ostatním omluvil.
Nejvyšší čas zdrhnout ze zeleného experimentu na lidech.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.10.2022 09:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nefandím GD tak, jak je EU naplánovala.
Ale když se člověk trochu zajímá o dění ve světě, tak musí vidět, že za cenami energií v ČR není jenom GD. A řešením není plné odstavení GD a návrat k uhlí.
Vy si opravdu myslíte, že když Němci a EU byrokrati uznají chybu a skončí GD, tak vše bude zase v pohodě ceny začnou padat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 10:03 Reaguje na Michal Uhrovič
Pořád nechápu, proč se nějakým grýndýlem všichni ohání jak tureckou šavlí. To je přece pouze vědacká studie změny klimatu i s návodem, jak se z toho vysmeknout.
Jak to má někdo rušit, nebo nerušit? Má se zrušit již provedený výzkum Marsu?

Návrat k uhlí je zcela nesmyslný názor, protože uhlí za chvíli nebude vůbec. Uhelná velmoc Polsko to vozilo z Ruska, cha cha a dnes má silnou krizi.

Prostě OZE a jádro je budoucností Evropské energetiky s grýndýlem nebo bezgrýndýlu a zmatený Vinkler, který má svět naopak, s tím nic neudělá.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2022 10:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesmějte se Polákům, ale smějte se všem, kteří se
řídí trhem. Kupovali levné uhlí, své doly uzavřeli
stejně jako my, Němci, Belgičané, Britové atd.
Norové taky draze netěžili plyn, když tu proudil
levný z Ruska. Nyní je dobrý drahý plyn a taky uhlí
ze zámoří. Země bez energetických zdrojů nemá totiž na výběr a nemůže si hrát na princeznu o jejíž
ruku(trh) soutěží rota princů, když tolik princů
není a princezen je kolem jako máku. Poptávka po
energetických surovinách ve světě stoupá a kdo
platí více, tak je získá. Kdo na ně nebude mít,
tak bude mít smůlu. Přemýšlejte do které kategorie patříme a prosím bez ideových prupovídek. Když
jde o zisk, tak je slovo solidarita pohádkou o
tom, že hloupý Honza dostane princeznu. Ona ta
princezna si může vybírat nejenom z Honzů, ale
i z princů, kteří nebudou cenu dodávek plynu
stropovat. Vy osobně by jste prodal raději plyn
za více a nebo za méně? Tak si to uvědomte, že
není problém ten tanker přesměrovat a s terminálem se můžeme nechat vyfotit! U plynu v potrubí tolik
možností není a buď ho prodám a nebo neprodám, ale
když nemám rouru jinam, tak ho jinam neprodám. Rus
ale ty roury staví i jinam, kde prodá a my budeme
nyní odkázání pouze na to, zda lodě doplují a nebo
nikoliv.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 10:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Píšu to pořád, tu závislost vytvořili kšeftaři a ne zaleňáci.
Pláčete hezky, že "země bez energatických zdrojů..." je fakt Polsko?
Má asi stejně dlouhé velmi větrné pobřeží a hloupí Němčouři z něho mají ročně asi 130 TWh elektřiny a z fve dalších 40. A kolik Pšonci?
A všechny tankery s plynem by rády pluly do Evropu, kde je LNG nejdražší a plácalismus o princeznách je už úplný blábol.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2022 19:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik vám dává při zatažené obloze a v noci
ta vaše fotovoltaika? A víte kolik vyrábí ty
větrníky, když nefouká? Proto zelené Německo potřebuje ten plyn pro zálohy. Čím víc % OZE, tím více záloh a tím více okamžité spotřeby plynu. To je pak fičák plynu z potrubí, až spustí ty paroplyny a skok na burze s plynem
nahoru. Toto je ten zbabraný model energetiky,
který skokově navyšuje cenu plynu a tím i
elektřiny navázaný na nejdražší zdroje. Ty
OZE tak výslednou cenu nesnížily, ale pouze
navýšily a až následně toho využil Rus a
ostatní dodavatelé. S uhlím si to EU zavinila
sankcemi na to ruské sama a tak může nyní
pouze svalovat vinu na jiné. Válčit mohu i
bez sankcí, které sankcionují spíše EU, než
Rusko a ostatní země světa vesele s Ruskem
obchodují dál. Ostatní dodavatelé nedostatku
paliv využily a mnou si ruce nad hloupostí
států EU, které se zbavily levných energií
a nyní kupují cokoliv za cokoliv. Pokud EU
plyn zastropuje, tak si tankery rozmyslí kam
plout, když po výpadku Ruska jako dodavatele
ten jeho plyn na trhu schází! Sikela se chválí
úsporou plynu a sklárna s dvousetletou tradicí
v Harrachově vyhasíná pece a propouští mistry
skláře vyrábějící jedinečné skvosty. Tleskejte
EU, vládě a Sikelovi, ale národ zatíná pěsti
a nejen ten český, ale už i národ polský,
německý atd. Vlády a poslanci nejsou národ ,
který to pociťuje jako první a začne konat
jako prvý taky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 07:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Je to zase naopak. Čím více máte OZE, tím méně potřebujete plynu.
Např: a) potřebujete elektřiny 100.
Postavíte OZE v píku 100 a dá vám to 30, zálohu musíte mít na 70.
b) Potřebuji elektřiny 100, OZE postavím v píku 200 a zálohuji jen 40.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.10.2022 09:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy nechápete jednu věc a to, že když
budete mít 100% OZE, tak musíte mít
na celých 100% zálohu. V noci slunce
nesvítí a nemusí foukat ani vítr.
Držet tak velké zálohy a k nim palivo stojí majlant a ten se účtuje
do koneční ceny. Údržba a osádka
zálohové elektrárny mě vyjde na to
samé, jestli jede a nebo stojí a tak tu dobu, co jede musím generovat zisk na pokrytí i doby, co stojí.
Tudíž jedinou úsporou je nespálené palivo a to mi buď jako uhlí leží
na skladě a nebo jako u plynu ho
musím skokově nakupovat ber, kde ber. Skokové nákupy jsou za skokové
ceny a vytváří skokové ceny výsledné
energie. Rozkolísání trhu s energií
je příčinou dnešního stavu a čím víc % OZE přidáte, tak přidáte i více
záloh. Položte si otázku, že by ty
zálohy nebyly, protože nebudou mít
buď plyn a nebo jim zastropujete
cenu výsledné energie? K čemu vám
pak budou Občasné Zdroje Energie
třebas i v množství 200% běžné
spotřeby? Když nebudou vhodné podmínky, tak to nezachrání bez
záloh ani 500%. Prostě jednou bude
přebytek a podruhé nedostatek. Vy
argumentujete absolutní spotřebou
paliv uspořených OZE, ale to je
pohled zcela jiný, než ekonomický.
Ekonom nestaví nic zbytečně(více
výkonu OZE, aby pokryly i dobu, kdy
vyrábějí 30%)a nedrží zálohy, které
fungují například 1/10 roku za ty
samé náklady, jako by jely stabilně.
U stabilních dodávek plynu pro ty
zdroje nasmlouvám zcela jiné ceny,
než pro ty skokové podle výpadků OZE
a které otřásají zbytkem trhu. Pro normální chod společnosti beru OZE
jako přilepšení například pro ohřev
vody pro domácnost, ale vždy pouze
bez nároku při výpadku čerpat elektřinu ze sítě. Uvědomte si třeba, že všichni ti co ohřívají
vodu sluncem při zatažené obloze
zapnou ohřívání ze sítě a máte v síti takový skok, který musí její
správce nahradit naskočením záloh. Zbytek stálých odběratelů tím ale
trestá , protože i oni musí platit ty zvýšené ceny, ač oni mají odběry
ze sítě stabilní a zálohy pro ně
nejsou nutné. Našim předkům kdysi OZE stačily, protože mleli když tekla voda a foukal vítr, ale rádi přešli na systém ze sítě, kdy mleli když to potřebovali. Zkuste průmyslu
naordinovat práci podle větru a
svitu slunce a víte jak to dopadne?
Půjde jinam k těm moudřejším a méně
aktivním. To už se v EU děje a bez
průmyslu se EU zhroutí!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 11:07 Reaguje na Břetislav Machaček
Když máte za barák větřák, musíte celý jeho výkon zálohovat. Pokud máte ale tisíce větřáků na 10 tisících km větrného pobřeží a k tomu další desetitisíce dalších zdrojů, je to už síť a ta se chová úplně jinak.
Mě fakt nebaví to vysvětlovat pořád dokola.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.10.2022 09:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jinak utopií je pokrýt z OZE 100%
a postavit na dobu sníženého výkonu
těch procent 200-300 je už úplná
fantasmagorie! Při maximálním výkonu
budou na ozdobu krajiny? No tě bůh!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 11:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Dimenzování je otázka výpočtu odborníků a cílem je přetoky akumulovat, tím pádem máte v každém okamžiku elektřiny dost, díly pružným akumulátorům. Potom jaderky můžou jet na stabilní výkon pořád, fosil máte jen v nádržích a zásobnících jako nutnou zálohu v případě rozsáhlé havárie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 07:53 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud nebudete číst projevy soudruha Putina a nepochopíte, co vlastně chce, tak nemáte šanci pochopit, co se děje a proč.
Vysvětlení píšu dole pro pana Vinklera.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 07:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale nebojte, do jara je po krizi a pak se může vše zase rozjet naplno.
plyn bude sice dražší, než dřív, ale ne o moc a el. s rozvojem OZE bude stále slevňovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 09:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
To byste mi musel napřed nějak vysvětlit, jak se podařilo tomu zlému grýndýlu zavřít plynové kohouty na Jamalu. On má fakt nějaké pacičky?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2022 17:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Popravdě moc zábavný nejste. Od GD Německo určitě odstupovat nebude, neb mají v ústavě právo na zdravé životní prostředí a tento fakt vytváří klacek zelenosti, kterým kdykoliv můžou politikům omlatit o hlavu
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 10:07
Pozor, "expert" Hanzl dneska vytahuje těžké kalibry v podobě "závěrových elektráren" :-)))).
Asi se chce zalíbit jeho guru Síkelovi a jeho "závětrným elektrárnám" :-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 10:10 Reaguje na Jaroslav Studnička
A co kachňál? Furt na tom makám a ono ne a ne.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 11:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Další Hanzlův těžký kalibr "kachňál" s kterým se vždy dokázal ztrapnit a prokázat, že je analfabet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 09:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zkuste vymudrovat, jak použít fve jako špičkovou elektřinu, jak pomocí jí vyrovnat spotřebu tak, aby se max. využil trvale stejný výkon jádra.
Řešení nabízí kachňál, ale nesmíte začít cha cha "disbalancí", to se v tom tuty zamotáte.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, co to zase plácáte.
Soukromý investor nikdy nebude chtít používat samotnou FVE v našich podmínkách jako špičkový zdroj. To by se mu nikdy nezaplatilo.

Jako samotnou FVE lze rozložit výrobu během dne tak, že panely budou buď natáčecí, nebo je rozmístíte na východ - jih - západ.

Dále už to je jedině v kombinaci s jinou technologií. Tedy akumulace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 13:03 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nepíšu o žádném investorovi, žádný tam figurovat ani nemusí. Jak technicky zajistit, aby se fve dala použít jako špičková, samozřejmě vůbec nejde do sítě, (jen přetoky) spotřebuje se na místě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 13:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to vymyšleno pro Kalifornii.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 16:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak se vypořádat s kachní křivkou v Kalifornii obsahovalo několik možných řešení.
Srovnávat ovšem podmínky pro provoz FVE v Kalifornii a ČR je mimo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 17:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ten rozdíl není až tak výrazný, řádově 30%. Ale princip je stejný, u nás by muselo být jen víc panelů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 17:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zkuste napsat ta různá řešení. Já znám jen jedno.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 16:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to si krapet pletete pojmy s dojmy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 17:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zase kličkujete. Zkuste radši odpovědět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 18:07 Reaguje na Pavel Hanzl
"Kachní křivka je graf denní spotřeby elektřiny ze sítě ve větším okruhu (města, státu), ve kterém je větší podíl fve nepropojené se sítí".

Jednodušší definici neznám.
Z ní logicky vyplývá, že když bude té fve víc, než je nutno pro sabilní (noční) spotřebu, je možno přetoky akumulovat a použít je na odmazání ocásku i hlavičky kachny. Tím pádem potřebujete ze sítě pouze zcela stabilní výkon nafurt.
Samozřejmě to počítám pro Kalifornii, u nás by tam vstupovalo ještě roční období.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 10:47

Přehled zastropování ceny elektřiny v některých zemích EU

Francie................1,10 Kč
Slovensko 1,50
Rakousko 2,50
Česko 6 Kč

Tak vypadá pomoc české vlády eurohujerů domácnostem v ČR.
Hanzl a spol. bude hýkat blahem , jak zase jdeme všem příkladem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 11:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Slovensko nemá zastropováno vůbec (to byl jen nějaký návrh) a chtějí to kopírovat od nás, ostaní nevím, ale Frantíci masivně dovážejí, i když byli vyloženě exportní zemí. To se jim krutě prodraží.
Osobně si myslím, že to jsou pitomosti, stejně, jak se Slováky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 11:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyť jsem to říkal, proč by Hanzl platil třeba 2Kč/kWh, když má deviantní radost platit 6Kč/kWh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 12:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
To není možný. Podívejte se, kolik elektřina stojí.
Dnes 442 eur, tj. přes 17 kč/kWh. Tak vám připadá drahý, když za to dáte 6 k? Nežijete fakt na Paroubkově Marsu?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 12:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Teda Hanzle, jakým kurzem to Euro počítáte :-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 13:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
25 káčé. Já vím, mají tam být ještě muhehehheheh nějaké desoše.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 14:16 Reaguje na Pavel Hanzl
442 x 25 = cca 11 Kč/kWh, nikoliv vašich 17 Kč/kWh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 14:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Sorry jako, já to podělil místo násobení. Jsem hlupy jak ruský vohnout... Máte zase pravdu cha cha, jak dycky...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 15:09 Reaguje na Pavel Hanzl
No, vidíte, tak jste si to sám potvrdil.
Energetika pro vás opravdu není, věnujte se cvrnkání kuliček.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 15:30 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já myslel, že to jsou počty a ona energetika.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 15:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě se chlubte tím, že nezvládáte počty prvního stupně základní školy...

Jinak ceny el. energie jsou energetika.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 16:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ceny čehokoliv jsou počty.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 16:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro mě za mě se vymlouvejte jak chcete...nic to nemění na faktu, co jsem psal výše.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.10.2022 16:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Podělil ... kdybyste napsal podělal, tak si to můžete uložit jako univerzální odpověď:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 08:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako, zdupal jsem triviální výpočet. Ta cena je 11 kč/kWh a když jej kupuji za 6, tak mohutně nadávám, že jej stát nedá za 1.50. Ekonomika ďa Vinkler.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud jste to nepochopil, tak příspěvek p. Vinklera měl poukázat na porovnání zastropovaných cen v rámci některých států EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 09:00 Reaguje na Jaroslav Studnička
No a co? Populismus jede všude, každý stát je ekonomicky jinak silný v kramflecích, každý není tvrdě postižen osmi lety bačování loupeživého estébáka.
Taky prakticky nikdo nebyl závislý na ruském plynu na 100%.
A hlavně: obávám se, že ty informace vůbec nemusí být pravdivé, v případě Slovenska určitě ne.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.10.2022 12:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ještě prosím uveďte, kolik jste platit vy před rokem a kolik platíte nyní. Ať víme, jak se vás to týká a proč tak křičíte.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 11:52
Rakouský kancléř: Migrační politika EU se zhroutila.
Migrační politika Evropské unie ztroskotala především proto, že chybí silná ochrana vnějších hranic Unie. Pátečnímu listu Kronen Zeitung to řekl rakouský kancléř Karl Nehammer.

Rád si na jaře přečtu zprávu , jak se nám zhroutila energetická politika EU. Migranty snad lze ještě zadržet na hranicích EU, energetickou chudobu však již ne, máme ji se vším všudy nalezlou doma.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.10.2022 12:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy nemáte rád EU, protože vám to připomíná váš život před revolucí v roce 1989? Nebo z jakého důvodu?
Eu není dobrá, ale pro ČR jiné řešení není nebo vy ho vidíte?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 12:49 Reaguje na Michal Uhrovič
Co mně vadilo vždy jsou dvě věci. Hloupost a dělání zbytečných chyb.
Zkuste se třeba ohledně energetiky podívat na web https://realisticka.cz , Realistická energetika a seznámit se i s jinými názory než je bruselský výplach mozků.

Vadí mi, že se nevede demokratická diskuze vládnoucí elity s menšinovými oponenty. Rozhodnutí Bruselu silně zapáchají bolševickým řízením společnosti ÚV KSČ v minulosti.

Učebice politologie tento způsob vládnutí nazývají poddanským vládnutím a je charakterizován snahou po udržení veřejné moci a bezohledným prosazováním vlastního názoru, který je elitou považován za bezchybný.

Přitom, a to je doloženo empiricky " Základní problém tohoto uvažování spočívá ve skutečnosti, že ona jediná správná řešení většinou neexistují, resp. neexistují přinejmenším v demokracii, jako prostoru, kde spolu soutěží různé zájmy."

K EU - myšlenka vynikající , provedení v praxi za posledních 20 let katastrofální.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.10.2022 13:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak to vás chápu. A divím se, že žijete v ČR.
U nás se dělají zbytečné chyby, které se stále opakují, už od r. 1918.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 14:16 Reaguje na Michal Uhrovič
Bohužel nechápete. Nikdy tady nebyla taková odtrženost elit od obyčejných lidí jako dnes.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 14:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Cha cha, u nás je maximální odtržení ruských vohnoutů od reality, o nějakých elitách nic nevím. Vy jste taky elita? určitě?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 13:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
EU je maximum, čeho jsme schopni dosáhnout, v historii se NIKDY něco takového nepodařilo.
Demokratická diskuse se tam vede na všech úrovních, vám nalhávají špinavci, že ne.
Žádné poddanství tam není, všichni mají stejná práva.
Jediná správná řešení jsou silně vyhádaná, vyhlasovaná a kompromisní, mezi desítkami alternativ. Nikdo netvrdí, že musí být ale vždy správná.
Vám předloží špinavci až výsledek a označí ho za diktát. Některé nařízení mi taky připadá nesmyslná (konec spalováků do r. 35), ale většinou to jsou marginality (jako ty spalováky).


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 12:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Určitě jste slyšel o Putinově hybridní válce. Tak to je ono. Ostrý konflikt na Ukrajině, energetická válka v Evropě, do toho natlačit imigranty ze Sýrie. Silné oživení pátých kolon ve všech zemí EU.
A co máme ještě čekat? Teroristické útoky na infrastrukturní sítě, především podmořské. Vyvolávání "lidových" bouří, rozeštvávání všech proti všem. Mohutný útok na Ukrajině, možná podpořený jaderkou, možná i napadení Pobaltí nebo jiný způsob napadení Evropy.
Já vím, může za to všechno grýndýl, že?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 13:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Vás bych hned najal jako redaktora pokleslého čtvrťákového plátku. Nezáleží na objektivit, hlavně, že se to čte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 13:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohužel. Zkusíme se podívat, co se už stalo:
Putin napadl Ukrajinu a vede tam krutou válku.
Zaškrtil plyn a tím vytvořil v Evropě obrovskou energetickou krizi.
Veřejně vykládá, že chce Evropu ovládnout a vybudovat Eurasii od Lisabonu po Vladivostok.
Vyhrožuje jaderným napadením Německu, Británii i Francii (samozřejmě USA).

Zkuste napsat, co z tohoto není pravda.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 14:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Stále stejná odrhovačka, Putin, Putin a zase Putin.

Slezte z toho lustru McDonalde, vidím vás !

!!! Naposled. Selhala evropská energetická politika. Kreml ji umocnil, ale nezpůsobil.!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 14:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Napřed napište, co je z mých informací lež.

Ve válečném konfliktu selže každá politika, pečlivě a kvalitně postavený dům vám taky selže, když na něj dopadne letecká puma.
Ale příčinou toho selhání nejsou špatně natřená okna, ale ta puma.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 16:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Z toho co jste napsal je 95% pravda. A co dál ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 07:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Výborně!!!
Můžeme jít ke kroku dva.
Tyhle události jsou součástí jednoho plánu, Putinovy Eurasii.
Takže zaškrcením plynu napadl Evropu, aby ji ekonomicky poničil a nejlépe rozvrátil, aby neměla sílu a jednotu nasadit sankce. Pak napadl Ukrajinu. Ta měla být na kolenou za pár týdnů a pak chtěl napadnout oslabenou a rozhádanou Evropu.

Celý grýndýl v tom hraje dost marginální úlohu, ale byl to pro něho příznivý aspekt, stejně jak Francouzské jaderky a sucho na Jihu Evropy.

Já vím, tohle už jde proti vašim dogmatům, ale za pokus to stojí.
Odpovědět
sv

6.10.2022 14:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kreml nic neumocnil vinkler. Kreml jen a pouze vydírá, vraždí a mučí a taky nedodržuje nasmlovamé kontraky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist