https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-vypousti-druhy-nejvyssi-objem-emisi-metanu-z-opustenych-dolu-v-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR vypouští druhý nejvyšší objem emisí metanu z opuštěných dolů v EU

28.6.2024 01:12 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Česko vypouští druhý největší objem emisí metanu z opuštěných dolů v Evropské unii. Hůře je na tom jen Polsko. Opuštěné uhelné doly ve státech EU vypustí ročně zhruba 298 milionů metru krychlových (m3) metanu, za 90 procent těchto emisí může kromě Polska a Česka také Německo. Vyplývá to výpočtů americké ekologické skupiny Global Energy Monitor, které má ČTK k dispozici.
 
Šestnáct polských dolů vypouští podle nich odhadem 110 milionů m3 metanu ročně, což představuje zhruba 40 procent veškerého metanu z unijních opuštěných dolů. Následuje Česko s 90 milionů m3 metanu a Německo s 55 milionů m3.

Skupina uvedla, že bez opatření k mírnění emisí vypustí jejich polovinu, konkrétně 152 milionů m3 metanu, šest dolů - ČSA a Darkov v Česku, důl Auguste Victoria Colliery a Prosper-Haniel v Německu a polské doly Myslowice-Wesola I a KWK Rydultowy I.

Global Energy Monitor spustil projekt Global Coal Mine Tracker, který obsahuje údaje o 5226 uhelných dolech stojící za více než 90 procentní celosvětovou produkcí uhlí. Od dubna 2024 zahrnuje také údaje o více než 1200 vyřazených a opuštěných uhelných dolech po celém světě, včetně těch unijních, které byly uzavřeny mezi lety 2015 až 2023.

"Metan unikající z opuštěných uhelných dolů představuje vážný problém. Má řádově vyšší globální oteplovací potenciál než oxid uhličitý, který je jinak nejběžnějším plynem spojeným s lidskou činností. I relativně malé úniky metanu mohou tak mařit snahu o snižování emisí v jiných sektorech," řekl analytik Oldřich Sklenář z Asociace pro mezinárodní otázky.

Podle Sklenáře je jedinou možností jak se s těmito úniky vypořádat zachytávání těchto emisí a využití důlního metanu pro výrobu elektřiny a tepla. "Německo takto využívá většinu důlního metanu. Ten je okrajově využíván také v Česku, nicméně podle reportu Global Energy Monitor zde stále existuje značně nevyužitý potenciál. Bylo by proto na místě hledat cesty, jakým způsobem jej zužitkovat a podpořit tak proces dekarbonizace domácího hospodářství," dodal.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že těžba uhlí je zodpovědná za více než deset procent celkových emisí metanu. Tento údaj ovšem nezahrnuje emise z opuštěných dolů, které by podle ní mohly rovněž představovat podstatnou část celosvětových emisí tohoto plynu.

EU v listopadu loňského roku uzavřela předběžnou dohodu o omezení emisí metanu. Jakmile bude nařízení formálně přijato, budou těžařské společnosti povinny omezit vypouštění emisí z tepelných uhelných dolů. Zároveň budou muset vést pro sledování a možná mitigační opatření soupis uzavřených, neaktivních či opuštěných důlních zařízení.

Global Energy Monitor vyvíjí a sdílí informace na podporu globální přechodu k čisté energii. Vytváří databáze, zprávy a interaktivní nástroje, pomocí kterých se snaží vytvářet průvodce světovou energetikou. Data využívají agentury jako například Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

28.6.2024 08:40
No jo, zas nějaká nevlávládní poradenská organizace z Kalifornie a její teoretické výpočty množství unikajícího metanu z uzavřených a opuštěných uhelných dolů. Metan je přírodní plyn, který vztniká rozkladem organické hmoty za nepřístupu kyslíku. Můžou si tedy teoretizovat, kolik ho po světě unikne do ovzduší z močálů, rašelinišť, táním permafrostu, nebo hlubin z moří a oceánů...
Jímáním a využitím důlního plynu (metanu) ve spalovacích procesech, přeci k žádné dekarbonizaci domácího hospodářství v ČR nedojde. Při spalovacím procesu, oxidací molekuly metanu, složené z atomu uhlíku a čtyř atomů vodíku, vznikne teplo, voda o oxid uhlíku, který unikne do ovzduší. A pokud teplota, při tomto procesu dosáhne ve spalovací komoře úrovně přes 1200 °C, přebytečný vzdušný kyslík se ve spalovací komoře může sloučit se vzdušným dusíkem, za vzniku jeho oxidů - lidově "noxů".
Můžeme si potom dále teoretizovat, co je pro tu údajnou, lidmi vyvolanou změnu klimatu, menší zlo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.6.2024 09:15 Reaguje na Tonda Selektoda
Ale jímání metanu a spalování je na Ostravsku, kde to jde, normální.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

28.6.2024 09:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, důlní i skládkový plyn se běžně využívají, ale spálením vzniklý oxid uhličitý, sotva může přispět k té v článku zmiňované dekarbonizaci, když je pak emitován komínem, nebo výfukem do ovzduší. Metan, ať již v plynu důlním, skládkovém, nebo zemním, je (chemicky) pořád stejný. Navíc se na Ostravsku jedná o hlubinnou těžbu uhlí, nikoliv o plošnou povrchovou těžbu, nad odkrytou uhelnou slojí, ofukovanou větrem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.6.2024 11:52 Reaguje na Tonda Selektoda
měli bychom si uvědomit, že uhlík je nejběžnější prvek na Zemi. Proto proč jej likvidovat za každou cenu.

Uhelné doly jsou také takové " komíny" do Zenského jádra, tedy pokud se v Zemi něco uvolňuje, tak tyto uměle vytvořené " komíny" hlubinných dolů vynese na "světlo".
Odpovědět
pa

petr angi

28.6.2024 09:25
Studie nestojí za komentář. Za komentář stojí, že to otiskne ČTK ještě s fotkou povrchového dolu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.6.2024 11:14 Reaguje na petr angi
On se methan nachází i v povrchových dolech, ale je odvětráván bez
rizika výbuchu, jako v dolech hlubinných. Jinak methan nemusí být pouze v dolech uhelných, ale třeba i rudných a dokonce ve studních a nebo v některých jeskyních. Naleznete ho v kanalizacích a žumpách.
Jsem zvědav proč byl výzkum prováděn a zda nepřipravují ještě daň
z methanu, když už ji zavedli v Dánsku pro pšoukající dobytek.
Odpovědět
MM

Milan Milan

28.6.2024 11:04
No a co? Vytvoření paniky a následné řetězení až bizardních nápadů a řešení kolem tzv. skleníkových plynů je bezvadný byznys a pro politiky skvělé téma. Snad lepší kšeft než vakcíny za covidu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.7.2024 10:02
V článku mi nějak schází alespoň náznak technologie, která dokáže jímat metan z povrchového dolu. Z hlubinného to problém není.
Možná ale drobné vysvětlení:
metan je asi 100x silnější skleníkový plyn, než CO2, takže jeho spalováním se jeho efekt silně oslabí.
CO2 i metan jsou původu oběhového, tj. pravidelně cirkulují v atmosféře během celého uhlíkového cyklu, ty nebezpečné nejsou.
Nebo fosilního, které se uvolňují ze zásob uhlíku v zemi, který z cyklu už dávno vypadl a neúčastní se ho. A ty způsobují tu klimatickou změnu.
Lidé emitují do atmosféry asi 50 MILIARD tun fosilního CO2 ročně, běžná koncentace za posledních asi milión let se pohybala mezi 200 - 300 ppm (dle dob ledových a meziledových), dnes činí asi 420 ppm.
Proč teda není globální teplota daleko vyšší?
Ta koncentace stoupá extrémně rychle a celkové oteplování brzdí tepelná setrvačnosti zemského povrchu, především oceánů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist