ČR vypouští druhý nejvyšší objem emisí metanu z opuštěných dolů v EU
Skupina uvedla, že bez opatření k mírnění emisí vypustí jejich polovinu, konkrétně 152 milionů m3 metanu, šest dolů - ČSA a Darkov v Česku, důl Auguste Victoria Colliery a Prosper-Haniel v Německu a polské doly Myslowice-Wesola I a KWK Rydultowy I.
Global Energy Monitor spustil projekt Global Coal Mine Tracker, který obsahuje údaje o 5226 uhelných dolech stojící za více než 90 procentní celosvětovou produkcí uhlí. Od dubna 2024 zahrnuje také údaje o více než 1200 vyřazených a opuštěných uhelných dolech po celém světě, včetně těch unijních, které byly uzavřeny mezi lety 2015 až 2023.
"Metan unikající z opuštěných uhelných dolů představuje vážný problém. Má řádově vyšší globální oteplovací potenciál než oxid uhličitý, který je jinak nejběžnějším plynem spojeným s lidskou činností. I relativně malé úniky metanu mohou tak mařit snahu o snižování emisí v jiných sektorech," řekl analytik Oldřich Sklenář z Asociace pro mezinárodní otázky.
Podle Sklenáře je jedinou možností jak se s těmito úniky vypořádat zachytávání těchto emisí a využití důlního metanu pro výrobu elektřiny a tepla. "Německo takto využívá většinu důlního metanu. Ten je okrajově využíván také v Česku, nicméně podle reportu Global Energy Monitor zde stále existuje značně nevyužitý potenciál. Bylo by proto na místě hledat cesty, jakým způsobem jej zužitkovat a podpořit tak proces dekarbonizace domácího hospodářství," dodal.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že těžba uhlí je zodpovědná za více než deset procent celkových emisí metanu. Tento údaj ovšem nezahrnuje emise z opuštěných dolů, které by podle ní mohly rovněž představovat podstatnou část celosvětových emisí tohoto plynu.
EU v listopadu loňského roku uzavřela předběžnou dohodu o omezení emisí metanu. Jakmile bude nařízení formálně přijato, budou těžařské společnosti povinny omezit vypouštění emisí z tepelných uhelných dolů. Zároveň budou muset vést pro sledování a možná mitigační opatření soupis uzavřených, neaktivních či opuštěných důlních zařízení.
Přečtěte si také |
Pozapomněli jsme na jednu věc, která nám může pomoci získat čas na řešení klimatické krize, upozorňuje vědkyně z Vysokého učení technickéhoGlobal Energy Monitor vyvíjí a sdílí informace na podporu globální přechodu k čisté energii. Vytváří databáze, zprávy a interaktivní nástroje, pomocí kterých se snaží vytvářet průvodce světovou energetikou. Data využívají agentury jako například Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Tonda Selektoda
28.6.2024 08:40Jímáním a využitím důlního plynu (metanu) ve spalovacích procesech, přeci k žádné dekarbonizaci domácího hospodářství v ČR nedojde. Při spalovacím procesu, oxidací molekuly metanu, složené z atomu uhlíku a čtyř atomů vodíku, vznikne teplo, voda o oxid uhlíku, který unikne do ovzduší. A pokud teplota, při tomto procesu dosáhne ve spalovací komoře úrovně přes 1200 °C, přebytečný vzdušný kyslík se ve spalovací komoře může sloučit se vzdušným dusíkem, za vzniku jeho oxidů - lidově "noxů".
Můžeme si potom dále teoretizovat, co je pro tu údajnou, lidmi vyvolanou změnu klimatu, menší zlo.
Slavomil Vinkler
28.6.2024 09:15 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
28.6.2024 09:58 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Řezáč
28.6.2024 11:52 Reaguje na Tonda SelektodaUhelné doly jsou také takové " komíny" do Zenského jádra, tedy pokud se v Zemi něco uvolňuje, tak tyto uměle vytvořené " komíny" hlubinných dolů vynese na "světlo".
petr angi
28.6.2024 09:25Břetislav Machaček
30.6.2024 11:14 Reaguje na petr angirizika výbuchu, jako v dolech hlubinných. Jinak methan nemusí být pouze v dolech uhelných, ale třeba i rudných a dokonce ve studních a nebo v některých jeskyních. Naleznete ho v kanalizacích a žumpách.
Jsem zvědav proč byl výzkum prováděn a zda nepřipravují ještě daň
z methanu, když už ji zavedli v Dánsku pro pšoukající dobytek.
Milan Milan
28.6.2024 11:04Pavel Hanzl
8.7.2024 10:02Možná ale drobné vysvětlení:
metan je asi 100x silnější skleníkový plyn, než CO2, takže jeho spalováním se jeho efekt silně oslabí.
CO2 i metan jsou původu oběhového, tj. pravidelně cirkulují v atmosféře během celého uhlíkového cyklu, ty nebezpečné nejsou.
Nebo fosilního, které se uvolňují ze zásob uhlíku v zemi, který z cyklu už dávno vypadl a neúčastní se ho. A ty způsobují tu klimatickou změnu.
Lidé emitují do atmosféry asi 50 MILIARD tun fosilního CO2 ročně, běžná koncentace za posledních asi milión let se pohybala mezi 200 - 300 ppm (dle dob ledových a meziledových), dnes činí asi 420 ppm.
Proč teda není globální teplota daleko vyšší?
Ta koncentace stoupá extrémně rychle a celkové oteplování brzdí tepelná setrvačnosti zemského povrchu, především oceánů.