Deset dní pekelného vedra na korbě kamionu. O osudu krav převážených Česka do Turecka informují ochránci zvířat
Kamion se skotem, původně nakoupeným ve Francii, vyjel na svou poslední cestu z Čisté u Horek v Libereckém kraji 18. července. Od soboty 21. července stál na hranici mezi EU, konkrétně Bulharskem a Tureckem. Zvířata jsou určena k zabití či dalšímu prodeji v Turecku, turecká strana z nějakého důvodu odmítla zvířata přijmout.
"Od soboty se zvířata doslova pekla ve stojícím návěsu vozidla, od čtvrtka údajně neměla vodu a postupně přehřátím organismu, otravou amoniakem z výkalů a naprostým vyčerpáním kolabovala a umírala," popisuje Dita Michaličková. Dokonce i řidič byl ve velmi lidsky nepříjemné situaci, v meziprostoru, kde není k dispozici voda.
Zvířatům se snaží pomoci všechny organizace z EU, které se zabývají zastavením transportů se zvířaty. Bulharské orgány se snažily vyjednat možnost zaslat zvířata zpět do ČR. Jak uvádí Michaličková, česká Státní veterinární správa nemohla dát souhlas k návratu kvůli ohniskům hovězího moru v bulharské oblasti. Organizace kontaktovaly také odpovědné Generální ředitelství Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitele, úředníci se snažili, ale pomoc zvířatům nedokázali vyjednat. "Kontaktovali jsme také sekretariát ministra. Snad se včera podařilo zvířata z uvěznění v zemi nikoho dostat ven," říká Dita Michaličková.
Podle ní je tento případ dalším důkazem utrpení zvířat spojeného s dálkovou přepravou, zejména před vývozem do třetích zemí, většinou muslimských zemí, kde jsou podle ochránců zvířata zabíjena bez omráčení, halal způsobem, před zabitím zvířata navíc muži často bijí a týrají.
Jak uvádí Společnost pro zvířata, v loni nebylo do Turecka vpuštěno 22 kamionů s býky z ČR. Zvířata hynula na vozidlech, některá se podařilo umístit do záchytných stájí v Bulharsku. Po několika týdnech Turci přeživší zvířata nechali konečně pokračovat do Turecka a část z nich skončila v Iráku.
"Je nutné stanovit maximální dobu transportu pro zvířata určená na jatka a výkrm," říká Dita Michaličková. Podle ní by savci neměli cestovat déle než 8 hodin a drůbež jen 4 hodiny. "Podle nás je nutné zakázat vývozy do třetích zemí. A zavést skutečné postihy a odebírání licencí za porušování předpisů," říká Michaličková. Řešením podle ní také je porážka zvířat u nás a přepravovat už jen maso.
Přečtěte si také |
Zakažte vývoz živých zvířat, žádají ochránci zvířat. To by bylo pro zvířata ještě horší, odpovídá MZeVideo z roku 2017:
reklama