https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deset-organizaci-hradeckeho-kraje-si-bude-pro-sebe-od-roku-2025-vyrabet-energii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Deset organizací hradeckého kraje si bude pro sebe od roku 2025 vyrábět energii

3.10.2024 13:05 (ČTK)
Fotovoltaický panel
Fotovoltaický panel
Foto | e pants / Flickr
Deset krajských sociálních, vzdělávacích a kulturních organizací si bude od roku 2025 vyrábět prostřednictvím vlastních fotovoltaických elektráren elektrickou energii na svůj provoz. Umístění zařízení včetně nákupu technologie vyjde téměř na 13 milionů korun bez DPH. Cílem kraje je zlevnění elektřiny, vyšší energetická nezávislost a snížení zátěže životního prostředí, informoval mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Projekt financuje Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí.
 
Do konce roku budou namontovány všechny panely a se zprovozněním se počítá nejpozději do prvního čtvrtletí roku 2025, uvedl Lechmann.

Zakázka zahrnuje zpracování projektové dokumentace, zajištění stavebních povolení, dodávky a montáže fotovoltaických systémů včetně zaškolení pracovníků. Ve čtyřech případech kromě fotovoltaických panelů firma dodá i bateriové úložiště.

Solární panely i další zařízení na výrobu či ukládání energie budou využívat krajské školy Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola v Rychnově nad Kněžnou, Střední škola služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové, Střední průmyslová škola Otty Wichterleho v Hronově, dále zařízení pro seniory Domov Dědina v Opočně, Domov důchodců Černožice, Domov na Stříbrném vrchu v Rokytnici v Orlických horách, Domovy na Třešňovce v České Skalici, Domov pro seniory Vrchlabí, Domov pro seniory Pilníkov a také pobočka Regionálního muzea a galerie v Jičíně v městské části Robousy.

Kraj a jeho organizace podaly 21 dotačních žádostí na instalaci fotovoltaických panelů na svých budovách včetně deseti zmíněných. Investiční náklady na všechny projekty by měly dosáhnout celkem 91,45 milionu korun, uvedlo hejtmanství.

Královéhradecký kraj plánuje zavést systém sdílení vyrobené elektrické energie mezi jednotlivými krajskými organizacemi, což umožní lépe využívat přebytky energie z fotovoltaických elektráren umístěných na objektech kraje, uvedli zástupci hejtmanství. Podle nich se energie v první řadě spotřebuje v místě výroby, přebytky půjdou jinému krajskému subjektu, případně budou prodány na základě smlouvy o výkupu elektrické energie obchodníkovi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

3.10.2024 13:38
To se to buduje za cizí peníze. Tím se jako máme chlubit?
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.10.2024 09:29
"Cílem kraje je zlevnění elektřiny, vyšší energetická nezávislost a snížení zátěže životního prostředí, ..."

Tak to ale nezvolili dobré prostředky. Dosáhnou opaku.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

11.10.2024 16:15
Papírové (účetní) sdílení energie je skoro stejný marketingový nesmysl jako "zelená" energie. Kdyby raději budovali ostrovní systémy nezávislé na distribuční síti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist