Dinosauři patrně osídlili severní polokouli mnohem dříve, než se myslelo
Nově popsaný dinosaurus, jehož zkameněliny objevili paleontologové UW-Madison v roce 2013 v dnešním Wyomingu, však nyní tuto teorii zpochybňuje. Tvor, který žil na severní polokouli v blízkosti rovníku, je nyní nejstarším známým laurasijským dinosaurem; časově srovnatelným s nejstaršími známými gondwanskými dinosaury. Výzkumníci jej pojmenovali Ahvaytum bahndooiveche. Název vychází z jazyka původních obyvatel Šošonů, kteří žili mimo jiné na území, kde vědci fosilie nalezli.
"Tyto zkameněliny znamenají nejstaršího rovníkového dinosaura na světě - a také nejstaršího dinosaura Severní Ameriky," uvedl vedoucí studie David Lovelace.
Přestože paleontologové neměli k dispozici kompletní exemplář - což je ostatně u raných dinosaurů mimořádně vzácné - našli dostatek pozůstatků, aby mohl jednoznačně určit, že šlo o dinosaura. Jednalo se pravděpodobně o příbuzného sauropodů - většinou býložravých dinosaurů, mezi které patřily některé známé gigantické druhy. Ahvaytum bahndooiveche žil nejenže o miliony let dříve, byl také mnohem menší.
"V podstatě byl velký jako kuře s opravdu dlouhým ocasem," uvedl Lovelace. "Dinosaury si představujeme jako obří monstra, ale jejich začátky byly skromné," doplnil.
Nalezený jedinec skutečně měřil něco málo přes 30 centimetrů a od hlavy k ocasu byl dlouhý asi metr. Jeho lebku, která by mohla pomoci osvětlit, čím se živil, výzkumníci neobjevili. Ostatní raní příbuzní sauropodů ale jedli maso a pravděpodobně byli všežravci.
reklama