Divocí koně si v Milovicích poradili s agresivní trávou a čeká je vypuštění do velké ohrady
Krajinu kolem Milovic na Nymbursku začalo ohrožovat zarůstání agresivními bylinami a dřevinami poté, co odtud počátkem 90. let odešla sovětská armáda. Koně mají vývoj zvrátit. Po šesti týdnech proměnili podle Dalibora Dostála, ředitele ochranářské společnosti Česká krajina, prostor ve dvouhektarové ohradě k nepoznání. "Spásli zde v podstatě veškerou třtinu křovištní, agresivní druh traviny, která z místní stepi postupně vytlačuje většinu kvetoucích bylin," uvedl.
Právě spásání agresivní vegetace, se kterou si neporadí žádná domácí zvířata ani většina druhů volně žijících zvířat, je hlavním úkolem divokých koní v Milovicích. „Jsme rádi, že zde dělají přesně to, co jsme od nich očekávali. Třtina křovištní je natolik chudá a nekvalitní travina, že ani mnozí botanici nevěřili, že by ji koně mohli spásat. Divocí koně si s ní však hravě poradili a skvěle prospívají,“ doplnil Dalibor Dostál.
V sobotu 21. března po 12. hodině budou koně slavnostně vypuštěni do celé čtyřicetihektarové ohrady.
Chov divokých koní v Česku je součástí projektu zaměřeného na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev. Koně by měli pomoci v Milovicích zachránit především dva klíčové, ohrožené druhy: modráska hořcového Rebelova a jeho jedinou živnou rostlinu, hořec křížatý.
Botanici v minulých dnech na pastvině už vytyčili patnáct monitorovacích plošek. "S jejich pomocí budeme porovnávat vývoj vegetace v místech, kde se budou koně pást, s tím, jak by se vegetace dál vyvíjela bez jejich přítomnosti,“ vysvětluje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd, který koordinuje veškeré vědecké a výzkumné aktivity projektu. Kromě dvou uvedených ohrožených druhů budou vědci z několika univerzit a CHKO Kokořínsko-Máchův kraj sledovat výskyt dalších vzácných rostlin, motýlů, brouků, ale i ptáků a dalších drobných obratlovců.
Divocí koně přijeli do Milovic na konci ledna letošního roku. Pocházejí z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě. Genetické výzkumy z posledních let zjistily, že právě koně z Exmooru přesně odpovídají svým vzhledem a zbarvením původním divokým koním Evropy.
Na péči o divoké koně může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o koně jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Projekt záchrany ohrožených druhů motýlů a dalších vzácných druhů v Milovicích s pomocí pastvy divokých koní podpořil Operační program Životní prostředí, Středočeský kraj, společnost Net4Gas, rodina Orlických i veřejnost.
reklama