https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-italie-po-450-letech-zavital-bobr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Itálie po 450 letech zavítal bobr Video

10.1.2019 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
V lesích Tarvisiano, v kraji Furlánsko-Julském, zaznamenala letos v prosinci fotopast zdejších ochránců přírody velmi životaschopný exemplář bobra evropského.
V lesích Tarvisiano, v kraji Furlánsko-Julském, zaznamenala letos v prosinci fotopast zdejších ochránců přírody velmi životaschopný exemplář bobra evropského.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Renato Pontarini / Projetto Lince Italia
Na bobry evropské jste kdysi mohli narazit od ostrovů Velké Británie až po hranice Číny, ale lidé se už regionálně postarali o jejich vyhubení. Dobrá zpráva? Do Itálie, odkud zmizeli v 16. století, se nyní pomalu vrací zpět. Informuje o tom TheLocal.
 

V lesích Tarvisiano, v kraji Furlánsko-Julském, zaznamenala letos v prosinci fotopast zdejších ochránců přírody velmi životaschopný exemplář bobra evropského. Bobr se na pořízených záběrech zrovna úspěšně potýkal s kmenem jednoho ze zdejších stromů. Další bobří snímky pak v terénu pořídil zdejší známý fotograf přírody Renato Pontarini. I na jeho počest pak dostal tarvisianský bobr přezdívku Ponta. „Je to ale spíš kvůli schopnosti tohoto krajinného inženýra stavět pontonové mosty,“ říká vesele Pontarini. Proč tolik radosti? Živého bobra ve volné přírodě tu nikdo neviděl 450 let.

Mediální hvězda v kožichu

„Tento nový a důležitý vyslanec přírody je dokladem důležitosti ochrany našich překrásných údolí,“ komentoval nález zástupce italské Project Lynx, ochranářská organizace spolupracující s Turínskou univerzitou na vytvoření bezpečného přírodního koridoru pro zvířata migrující pod Alpami. Bobr sem dorazil pravděpodobně z Rakouska. Že se kolem vodních toků Tarvisiano pohybuje „podezřelé“ zvíře, bylo přitom zřejmé delší dobu. Nakousané větve, nahlodané kmeny stromů a další pobytové stopy dávaly tušit, o koho by se mohlo jednat.

Jako o „přírodní zajímavosti“ o tom referoval i místní deník Messaggero Veneto. Hodnověrný důkaz ale až do prosince chyběl. Podle pořízené dokumentace se jeví pravděpodobné, že Ponta se v Tarvisiano zabydlí natrvalo. Nedá se ale říct, že by z tohoto velkého návratu měli všichni radost. Zvláště zemědělci se obávají škod, které by mohl způsobit na jejich úrodě zaplavováním územím. Není divu, špatnou zkušenost mají kvůli castorino, „malým bobrům“, jak tu přezdívají nutriím. Na to, jestli se bobří populace v Itálii nakonec rozroste, si ale budeme muset ještě chvilku počkat.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

11.1.2019 11:13
Zajímala by mne ta špatná zkušenost zemědělců s nutriemi. Ty nestaví hráze, nekácí stromy, od vody se nevzdalují, žerou trávu na břehu. Jak jim mohly škodit?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist