Do míst věčného spánku se má vrátit život. Praha by ráda oživila Olšanské hřbitovy
Olšany, které jsou se svými víc než 50 hektary největším hřbitovem v Česku, jsou v současné době ne příliš využívané. Některé části hřbitova navíc rychle chátrají a už prakticky neslouží svému původnímu účelu. Pražský magistrát proto spolu se Správou pražských hřbitovů, odborníky i občany hledá možnosti jak jednu z největších ploch zeleně na Praze 3 oživit a otevřít širší veřejnosti, nejen pozůstalým.
„Prostory Olšanského hřbitova jsou do značné míry nevyužívané, mimo důležité svátky zůstávají převážně nenavštěvované, náhrobky a památky se stávají terčem vandalismu nebo krádeží,“ vysvětluje důvody, které vedly k úvahám o proměně hřbitova ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.
Hledání nových využití pro lidmi opomíjené hřbitovy probíhá i v zahraničí. V berlínském Kreuzbergu vznikla například přímo na hřbitově kavárna Café Strauss. „Využívaná je nejen k pohřebním hostinám a smutečnímu setkávání, ale pro její klidnou atmosféru je populární i mezi usedlíky a turisty,“ popisuje jedno z řešení, jak navrátit do až příliš tichých míst život Blanka Dobešová z občanského sdružení Ke kořenům. Podle Dobešové jsou další zahraniční hřbitovy užívány také jako muzeum, park nebo prostor pro různé kulturní a společenské akce: „Lidé si tam zvykli trávit daleko více času, na hřbitov běžně vyrazí na koncert nebo třeba na jógu,“ dodává.
Lidé, kteří se zúčastnili debaty o budoucnosti Olšanských hřbitovů, se však zatím staví k proměně místa rezervovaně. Převládá mezi nimi názor vnímat hřbitovy zejména jako místo pohřbu a piety. Jejich oživení považují za citlivé téma, ke kterému je potřeba přistupovat s velkou opatrností. S odborníky se ale shodují v zachování kulturních a přírodních hodnot hřbitova.
Myšlenka zpřístupňování prostoru hřbitova širší veřejnosti se stala i součástí připravovaného Generálního plánu péče o Olšanské hřbitovy. „Tento dokument má být jakousi příručkou pro všechny, kteří ovlivňují nebo se starají o vizuální podobu Olšan“, vysvětluje Červený. Pro lepší prostupnost územím doporučuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy také nové vstupy ze severní a východní strany. Generální plán péče o Olšanské hřbitovy bude připravován v souladu s existujícím Manuálem veřejných prostranství, který reaguje na dlouhodobě neřešené problémy hlavního města. „Hřbitovy obecně, nikoli pouze Olšanské, jsou přesně téma, které se nabízí ke zpracování,“ říká architekt Filip Ditrich z IPR Praha.
reklama