https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-mokradu-slo-2-6-mld-kc-voda-se-v-nich-drzi-i-v-dobe-sucha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do mokřadů šlo 2,6 miliard Kč, voda se v nich drží i v době sucha

21.8.2018 00:10 (ČTK)
Do obnovy krajiny tak, aby zadržovala více vody, šlo v posledních čtyřech letech 2,6 miliardy korun. / Ilustrační foto
Do obnovy krajiny tak, aby zadržovala více vody, šlo v posledních čtyřech letech 2,6 miliardy korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do obnovy krajiny tak, aby zadržovala více vody, šlo v posledních čtyřech letech 2,6 miliardy korun. Mokřady, tůně, rašeliniště či meandrující potoky mají zásadní význam pro mikroklima i v době sucha. Zjistili to pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny, kteří v těchto dnech vyráží do terénu a kontrolují již podpořené projekty. Informovali o tom včera v tiskové zprávě.
 

"Od roku 2014 bylo schváleno pro posilování přirozených funkcí krajiny 264 rozsáhlejších projektů za více než 2,6 miliardy korun a 1500 drobnějších akcí za sto milionů," uvedla mluvčí agentury Karolína Šůlová. Peníze putovaly na obnovu mokřadů, tůní, rašelinišť, rybníků, alejí, meandrujících potoků a řek a také remízků, které způsobují, že voda z krajiny odteče pomaleji. Podle ředitele agentury Františka Pelce nejsou obnovy mokřadů jen "rozmar chránit žáby", jak se někdy lidé domnívají. "Udržení těchto míst, která jsou schopna zadržet vodu, může mít zásadní význam pro mikroklima a zdravý vodní režim celé krajiny. Pestrá krajina je odolnější vůči extrémním výkyvům počasí," řekl.

Že tyto prvky v krajině fungují, ukázaly současné kontroly podpořených projektů. Při jedné z nich se pracovníci agentury vypravili do přírodní rezervace Černá louka v Krušných horách. "Při návštěvě jsme zjistili, že ve většině vytvořených tůní je i v tomto počasí dostatek vody. Jak je to důležité pro přírodu, dokazuje i fakt, že během krátké návštěvy jsme tu zastihli několik vzácnějších druhů živočichů - například bekasinu otavní, jeřába popelavého, mnoho ještěrek živorodých a několik druhů vážek," uvedl ředitel regionální pobočky agentury Petr Kříž. Vodní režim na Černé louce funguje několik let, revitalizován byl v letech 2009 a 2010.

Agentura podpořila vedle malých projektů i několik rozsáhlých. Mezi ně patří péče o Máchovo jezero, které je využívané i k rekreaci. Ochránci zde vylepšili výpustní zařízení a zajistili stav povodí Robečského potoka a národní přírodní rezervace Swamp. Díky tomu se zlepšila kvalita vody v jezeře. "Podařilo se nám spojit ochranu přírody s funkcí rekreační a vodohospodářskou. Mácháč zadržuje i v těchto letních dnech přes šest milionů kubíků vody," uvedl Pelc. Množství vody přirovnal k objemu 2000 bazénů o délce 50 metrů. Bez opravy hráze by jezero nemohlo dál fungovat a muselo by být dlouhodobě vypuštěné.

Agentura ochrany přírody a krajiny je organizační složkou státu a stará se o chráněná území s výjimkou národních parků. Peníze do obnovy krajiny z velké části čerpá z evropského Operačního programu Životní prostředí. Část peněz jde také z národních programů pro krajinu.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist