https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-roku-2010-musi-byt-zarizeni-obsahujici-pcb-zlikvidovana
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do roku 2010 musí být zařízení obsahující PCB zlikvidována

9.4.2004 09:00 | PRAHA (EkoList)
V minulém roce provedla Česká inspekce životního prostředí 66 kontrol společností provozujících zařízení s obsahem tzv. polychlorovaných bifenylů - PCB. V třinácti případech došlo k porušení zákona, při kontrolách se však také objevily nejasnosti při výkladu zákona.
 

Kontroly se zaměřily především na subjekty průmyslové a zemědělské výroby, servisy, společnosti zabývající se rozvodem elektrické energie a společnosti provozující sběr odpadních olejů obsahujících PCB.

Podle informací ČIŽP využívala řada provozovatelů nejasných formulací zákona. Konkrétně v případech, kdy provozovatelé nevedli evidenci zařízení s obsahem PCB větším než 5 litrů a hájili se tím, že předpis nestanovuje, jak má toto zařízení být označeno. Na základě zjištěných nejasností vypracuje inspekce metodiku dalšího postupu, která bude zapracována do připravované novely zákona o odpadech.

"Prioritou je provést evidenci všech zařízení s PCB do pěti let, jak vyžaduje Evropská unie, a začít s likvidací těchto zařízení," řekl ředitel ČIŽP Jan Slanec a dodal, že do roku 2010 musí být všechna zařízení s PCB zlikvidována. V současnosti má jen ostravská spalovna povolení na likvidaci PCB a její kapacit je podle ČIŽP dostatečná.

Podle Slance je ale pozitivní, že se změnil přístup provozovatelů. Ti totiž dřív zařízení k evidenci nenahlašovali, a to často z důvodů neznalosti. Nyní se prý situace výrazně zlepšila. Podle jeho odhadů je zařízení obsahujících PCB, jako například kondenzátory či transformátory, v České republice na desítky tisíc. Všechny je potřeba zaevidovat a do roku 2010 ekologicky zlikvidovat.

Podle informací Státního zdravotního ústavu se PCB vyráběla od 20. let 20. století, koncem sedmdesátých let pak byla výroba v USA, Japonsku a západní Evropě zastavena. Zjistilo se totiž, že PCB jsou toxické, karcinogenní a patří mezi tzv. perzistentní látky, tedy látky, které v prostředí přetrvávají.

Oblast průmyslového využití směsí PCB byla značně široká, a to pro jejich výhodné fyzikálně-chemické vlastnosti, především dobrou tepelnou vodivost a stálost. Byly využívány především jako média tepelných výměníků, hydraulických systémů a vakuových čerpadel, jako nehořlavé náplně transformátorů, emulgátory, přísady nátěrových hmot, speciálních olejů a mazacích kapalin, používaly se při výrobě střešních lepenek, přidávaly se do kopírovacích papírů, a dokonce i do některých kosmetických výrobků (neslíbatelné rtěnky).


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist